שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  דלק שכרה את שירותי איתן ששינסקי במאבק על תשלומי התמלוגים מתמר

  קבוצת דלק שכרה את שירותיו של פרופ' ששינסקי במסגרת המאבק שלה מול המשקיעים בקידוח תמר, הנוגע לתשלום התמלוגים שכל צד זכאי לו. ששינסקי, שלפני תשע שנים עמד בראש ועדה בנושא הגז הטבעי, הגיש לביהמ"ש חוות דעת סותרת לזו של רו"ח אמי סוראיה, וטען כי יש מחלוקת על המונח "החזר השקעה"

  קבוצת דלק שכרה לאחרונה את שירותיו של פרופ' איתן ששינסקי במסגרת המאבק שהיא מנהלת מול מחזיקי יחידות ההשתתפות שלה, על השאלה מהו שיעור תשלום התמלוגים שכל צד זכאי לה. מדובר בסכסוך פנימי בתוך קבוצת דלק אל מול המשקיעים שאינו משפיע על משק האנרגיה המקומי, פיתוחו או נגזרות הפעילות שלו בארץ ובחו"ל.

   

  לכתבות נוספות במדור כלכלה

   

  הסכסוך בין הצדדים החל בשנה שעברה, בשעה שדלק הכריזה שסיימה להחזיר את ההשקעה שלה בפיתוח מאגר תמר, ולכן שיעור התמלוג שלה מההפקה יעלה מ-1.5% ל-6.5%, או מ-3% ל-13% על כל נכסי השותפות בים - אם לוקחים בחשבון את כלל פעילות הקבוצה ולא רק של דלק קידוחים שפועלת תחת דלק. העותרים טענו שמועד החזר ההשקעה טרם הגיע, ולכן יש לדחות את הגדלת התמלוג שדלק זכאית לו.

  איתן ששינסקי (צילום יוני רייף, באדיבות לשכת המהנדסים והאדריכלים)
  איתן ששינסקי(צילום יוני רייף, באדיבות לשכת המהנדסים והאדריכלים)

  הסכסוך בין הצדדים התגלגל לביהמ"ש המחוזי בתל אביב, ובתחילת החודש הוגשה לביהמ"ש חוות דעת של רו"ח אמי סוראיה. לדבריו, הוא התבקש "על ידי ה"ה רו"ח מיכה בלומנטל ועו"ד גיא גיסין, מפקחי השותפות, לבחון ולחוות דעתי בשאלה האם במסגרת תחשיב מועד החזר ההשקעה בפרויקט תמר, לצורך בחינת זכאות קבוצת דלק לעדכון שיעור התמלוגים בפרויקט תמר, יש לקחת בחשבון את היטל ששינסקי באופן אשר מביא לדחיית מועד החזר ההשקעה, וזאת למרות שההיטל משולם בפועל רק לאחר מועד החזר ההשקעה בפרויקט תמר".

   

  תשובתו של סואריה הייתה חיובית, כלומר שיש לדחות את הגדלת התמלוג שדלק זכאית לו.

   

  ששינסקי סותר את הנחותיו של סואריה

  דלק מצידה שכרה שני רו"ח להגיש חוות דעת נגדית וזו הוגשה לפני כשבוע. אחד החתומים עליה הוא פרופ' ששינסקי, שעמד בראש "ועדת ששינסקי" שהחלה עבודתה לפני כתשע שנים (אפריל 2010) לבחינת משטר המס הנהוג בישראל מהפקת גז ונפט.

   

  ששינסקי מונה על ידי שר האוצר דאז יובל שטייניץ, ובדצמבר 2010 הוא הגיש את המלצותיו שעוגנו לאחר מכן בחקיקה ראשית ואושרו בכנסת במרץ 2011.

   

  ההמלצה העיקרית הייתה להעלות את חלקה של המדינה (government take) מרף של כ-37% לרף מקסימאלי של כ-62%, זאת באמצעות החלת מס מיוחד (היטל) על פעילות הפקת הגז. ב-2015 נשכר ששינסקי שנית כדי לסייע למדינה בגיבוש מתווה הגז מול השותפויות שפועלות בתחום.

   

  בחוות הדעת של ששינסקי הוא סותר את ההנחות של סואריה וטוען: "לדעתי, שלא כדעתו של רואה חשבון סואריה, המונח החזר השקעה בהסכם העברת הזכויות (בקבוצת דלק - ל"ג) מושתת על תפיסת מזומנים תזרימית ולא על בסיס צבירה. גישת בסיס המזומנים אינה מאפשרת ככלל להקדים הוצאות שטרם הוצאו בפועל ובפרט לא את ההיטל (היטל ששינסקי - ל"ג) אצל אשר אין חולק שטרם הגיעה המועד לשלם ובפועל". עוד הוא טוען ש"גם דעתו של רואה חשבון סואריה על פיה יש לבצע את ההיטל על פני תקופת הפרויקט - כולה או חלקה - אינה מקובלת עליי ואני סבור כי חסרת יסוד".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום יוני רייף, באדיבות לשכת המהנדסים והאדריכלים
  איתן ששינסקי
  צילום יוני רייף, באדיבות לשכת המהנדסים והאדריכלים
  מומלצים