שתף קטע נבחר

רחפנים וסונארים לגילוי פעולות בבוץ: צה"ל טס לסייע בברזיל

לאזור אסון קריסת הסכר המריאו כ-130 חיילים וקצינים, בהם מומחים הנדסיים, רופאים, כלבנים ולוחמי היחידה התת-ימית. "המשימה העיקרית - לאתר ולחלץ נעדרים", אמרו בפיקוד העורף. 40 נהרגו באסון, מאות עדיין נעדרים

 

 

לוחמים וכלבנים, סונארים ורחפנים: משלחת צה"ל המונה כ-130 חיילים וקצינים בשירות סדיר ובמילואים המריאה הבוקר (א') לברזיל, לאחר אסון קריסת הסכר. לפחות 40 בני אדם נהרגו באסון, ומאות עדיין נעדרים.

 

המשלחת, שהוקמה על בסיס יחידת החילוץ הארצית של פיקוד העורף, מונה מומחים הנדסיים, רופאים ואנשי חילוץ והצלה, וכוללת גם את יחידת להבה של כבאות והצלה, לוחמי היחידה התת ימית של זרוע הים, כלבנים, אנשי זק"א, נציגי משרד החוץ ושגריר ישראל בברזיל, יוסי שלי.

 

כוחות פיקוד העורף עולים למטוס לקראת טיסה לברזיל ()
כוחות פיקוד העורף עולים למטוס לקראת טיסה לברזיל

משלחת פיקוד העורף לברזיל (צילום: דובר צה
משלחת צה"ל לברזיל(צילום: דובר צה"ל)

 

 

המשלחת נערכת לשהות של שבוע בברזיל והציוד שנלקח כולל בין היתר סונארים לגילוי פעילות מתחת למים ובבוץ, רחפנים למשימות מעין אלה, אמצעים לאיתור סלולריים בשטח הרוס ועוד. בראש המשלחת עומד מפקד יחידת החילוץ וההצלה הארצית, אל"מ במיל' גולן ואך.

 

מצה"ל נמסר כי העיסוק בעלות המשלחת יתבצע עם שובה לישראל: "המשימה העיקרית היא איתור וחילוץ נעדרים. אנחנו אחרי 12 שעות של שיח והערכות מצב עם הגורמים המקומיים בברזיל ואנשי משרד החוץ".

משלחת פיקוד העורף לברזיל (צילום: דובר צה
האספקה שמביאה עימה המשלחת(צילום: דובר צה"ל)

משלחת פיקוד העורף לברזיל (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

משלחת פיקוד העורף לברזיל (צילום: דובר צה
מתחסנים לפני הנסיעה(צילום: דובר צה"ל)
  

משלחת הסיוע המריאה מנתב"ג במטוס בואינג 777. בחודש נובמבר האחרון הסתיים מבדק ה"INSARAG" שבו הוסמכה יחידת החילוץ הארצית של פיקוד העורף וצורפה לרשימה מצומצמת של יחידות חילוץ ברחבי העולם. המשלחת לברזיל היא הראשונה שאליה יוצאת יחידת החילוץ לאחר ההסמכה.

 

מחברת אל על נמסר כי "הוצאה טיסה מיוחדת לברזיל לטובת הטסת משלחת הסיוע של פיקוד העורף לאזור קריסת הסכר. המשלחת יצאה במטוס בואינג 777 בטיסה ישירה שאורכה כ-14 וחצי שעות לעיר בלו הוריזונטה בברזיל הסמוכה למוקד האירוע". 

 

משלחת פיקוד העורף לברזיל (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

משלחת פיקוד העורף לברזיל (צילום: דובר צה
משלחת פיקוד העורף לברזיל(צילום: דובר צה"ל)

משלחת פיקוד העורף לברזיל (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

אמש שוחח ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו עם נשיא ברזיל בולסונרו והציע לו שישראל תשלח מיד סיוע למקום האסון ותעזור לחפש את הנעדרים. בולסונרו קיבל את ההצעה וצייץ בטוויטר: "אנחנו מברכים את ישראל ומעריכים את הטכנולוגיה הישראלית בשירות האנושות".

 

האסון התרחש שלשום במכרה ליד העיר בורמדיניו, וזרם המים האדיר אילץ לפנות תושבים גם בבורמדיניו עצמה ובעיירה הסמוכה וילה פרטקו. עובדיה של חברת הכרייה "ואלה" היו בארוחת צהריים כשהסכר קרס ונהרות של בוץ הציפו מבנים של החברה ואת האזור הסובב אותם. היקף ההרס היה גדול כל כך עד שהנשיא הטרי ז'איר בולסונרו ובכירי ממשל אחרים מיהרו להגדיר את האירוע "טרגדיה".

נזקי קריסת הסכר בברזיל (צילום: gettyimages)
נזקי קריסת הסכר בברזיל(צילום: gettyimages)

נזקי קריסת הסכר בברזיל (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

נזקי קריסת הסכר בברזיל (צילום: AP)
(צילום: AP)

אתמול הייתה לרגע סיבה לתקווה כשהרשויות מצאו יותר מ-43 בני אדם בחיים, אבל האמונה שאפשר למצוא ניצולים נוספים דעכה ככל שחלפו השעות. הכבאים המסייעים בפעולות החילוץ העבירו לכלי תקשורת רשימות של אנשים שחולצו או שנמצאו בחיים, אבל עשרות משפחות עדיין מחכות נואשות למידע על גורל יקיריהן.

 

"אני לא חושב שהוא בחיים", אמר ז'ואאו בוסקו על בן דודו, שעבד במקום. "עכשיו כל שאני יכול הוא לקוות לנס מאלוהים". "זה קשה, זה מטריף", העידה ונילזה סואלי אוליביירה, המחכה לעדכונים על מצבו של אחיינה. "הזמן עובר, חלפו כבר 24 שעות, ואני פשוט לא רוצה לחשוב שהוא מתחת לבוץ". אחד החששות הוא ששיירים מעבודת הכרייה שנסחפו בזרם יגרמו לזיהום נרחב.

 

קריסת הסכר בברזיל (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

קריסת הסכר בברזיל (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

נזקי קריסת הסכר בברזיל (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

קריסת הסכר בברזיל (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

הרשויות במדינת המחוז מינאס ז'ראיס שבה אירע האסון חסמו שלשום את הגישה של חברת "ואלה" ל-260 מיליון דולר, והן דורשות מהחברה להציג דו"ח המפרט כיצד בכוונתה לסייע לקורבנות. אתמול חסם משרד המשפטים של מדינת המחוז עוד 1.3 מיליארד דולר בפני החברה.

 

אין זו הפעם הראשונה ש"ואלה" מעורבת באסון כזה. בשנת 2015 קרס סכר אחר של החברה, שהיה משותף לה ולחברת כרייה אוסטרלית, בעיר מריאנה, אף היא במדינת מינאס ז'ראיס. 19 בני אדם נהרגו אז ומאות אנשים נעקרו מבתיהם. האסון ההוא נחשב לאסון הסביבתי הגדול בתולדות ברזיל, והוא הותיר 250 אלף בני אדם ללא מי שתייה. כ-60 מיליון מטר מעוקב של פסולת הציפו אז את הנהרות ובסופו של דבר נשפכו לאוקיינוס האטלנטי.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים