שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  נתניהו עונה לנסראללה: "הוא במבוכה גדולה עקב הצלחתנו במגן צפוני"
  יום לאחר שמזכ"ל חיזבאללה שבר שתיקה ארוכה ולעג למבצע צה"ל לנטרול המנהרות בגבול לבנון, אמר רה"מ: "יש לנסראללה סיבות טובות לא לרצות להרגיש את נחת זרוענו". שטייניץ: "שמענו נסראללה מגמגם וחלש". אלוף במיל' ידלין לאולפן ynet: "נסראללה נראה פחות זחוח מבעבר"

   

  נתניהו: "נסראללה במבוכה גדולה"    (צילום: אלכס גמבורג)

  נתניהו: "נסראללה במבוכה גדולה"    (צילום: אלכס גמבורג)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  ראש הממשלה בנימין נתניהו עונה למזכ"ל חיזבאללה, שנאם לראשונה מאז מבצע "מגן צפוני" לנטרול המנהרות בגבול הצפון. "אתמול נסראללה שבר שתיקה", אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה. "הוא מצוי במבוכה גדולה בגלל שלוש סיבות, ובהן ההצלחה הכבירה שלנו במבצע מגן צפוני. אנשיו השקיעו מאמץ רב בחפירתן ותוך שלושה שבועות שללנו ממנו לחלוטין את הנשק. הסנקציות על איראן פוגעת קשות במקורות המימון. לנסראללה יש סיבות טובות לא לרצות להרגיש את נחת זרוענו".

   

  גם השר יובל שטייניץ מהליכוד, חבר הקבינט, התייחס לשבירת השתיקה של מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה. "שמענו אתמול נסראללה מגמגם וחלש", אמר שטייניץ. "הוא מובך מחשיפת המנהרות כיוון ששללנו לו נשק אסטרטגי. מנענו מאיראן העברת ערכות טילים מדיוקים לידי חיזבאללה. הסנקציות על איראן גרמו בעקיפין לקיצוץ בתקציב חיזבאללה. אתמול בנאומו ראינו נסראללה מוחלש כי ישראל הצליחה לשלול ממנו את המנהרות, את מערכות הטילים המדוייקים וגם תקציבים מאיראן שנמנעו בעקבות הסנקציות".

   

  ידלין באולפן ynet    (צילום: אלי סגל)

  ידלין באולפן ynet    (צילום: אלי סגל)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  חסן נסראללה שובר שתיקה

  חסן נסראללה שובר שתיקה

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  בראיון לאולפן ynet התייחס גם אלוף במיל' עמוס ידלין, לשעבר ראש אגף המודיעין בצה"ל, לדברי נסראללה. "אני חושב שהוא הרבה פחות זחוח מאשר בעבר. אני מזהה פה מאוד מבוכה, הוא לא ידע להסביר איך חיזבאללה נחדר מודיעינית, איך ישראל מצאה את המנהרות", אמר ידלין באולפן ynet בעקבות הריאיון שהעניק אמש נסראללה לערוץ "אל-מיאדין".

   

  מזכ"ל חיזבאללה, שנראה בפומבי בפעם הקודמת רק ב-12 בנובמבר, רמז ברקע השלמת מבצע צה"ל "מגן צפוני" לנטרול מנהרות ארגונו בצפון כי יש עוד מנהרות שלא התגלו בגבול לבנון. "צריך לשמור על זה במסתורין", אמר נסראללה. על הטענה הישראלית שחיזבאללה חפר מנהרות חודרות לשטח ישראל, אמר נסראללה כי "הישראלים מחכים לתשובה שלי ואני לא אתן להם את הסיפוק הזה. אני לא חייב להגיד שאני או חיזבאללה חפרנו את המנהרות הללו".

   

  אלוף במיל' ידלין, ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי שיקיים השבוע כנס בינלאומי בסוגיות אסטרטגיות במזרח התיכון, ציין בהתייחסו לדברים כי "נסראללה מנסה לגמד את ההישג הזה, הוא מנסה לשים אותו בקונטקסט הרבה יותר רחב. הוא משקר כדרכו אבל לא שעות של שקרים, שקר פה, שקר שם. קצת ראייה מפוכחת-אסטרטגית, נכונה דרך אגב, של המצב. על ישראל הוא עושה בעיקר מלחמה פסיכולוגית. הייתה לו בדיחה לא רעה כשהוא דיבר על זה שהישראלים צריכים לתמוך בטילים המדויקים כי אז הם לא יעופו לתל אביב אלא לבסיס חיל האוויר".

   

  -הכול שקרים?

  "לא הכול, אבל זה בדיוק נסראללה. זה שילוב של קצת אמת. יכול להיות שהייתה שם מנהרה אחת מלפני מלחמת לבנון השנייה, אבל הוא כבר שם את כולן שם כדי לקבל לגיטימציה מול האו"ם וממשלת לבנון. יכול להיות שלא מצאו את כל המנהרות, אבל אין ספק שהוא חטף מכה מאוד קשה. זה היה חלק מהאסטרטגיה של חיזבאללה, לעשות מהלך לעבר הגליל, טילים מדויקים ורקטות ומהלך לכיבוש הגליל.

   

  "המהלך לכיבוש הגליל שובש בצורה רצינית. אני רואה שנסראללה קורא את הציוצים שלי כי הוא אומר י'ש גנרלים מאוד חכמים שאמרו שהמנהרות זה לא הכול, אפשר לכבוש את הגליל גם בלי המנהרות'. מעל פני השטח הוא משאיר את האיום על הגליל, אם כי אני אומר שנסראללה מאוד זהיר. הוא אומר בעצמו 'אני לא רוצה מלחמה', הוא מזהיר את נתניהו ממלחמה. נסראללה עדיין נושא על גבו את הצלקות של מלחמת לבנון השנייה, אנחנו זוכרים מה הוא אמר - 'אם הייתי יודע מה הולך לקרות לי, לא הייתי חוטף את החיילים'".

   

  ידלין אמר עוד כי "נסראללה טועה טעות חמורה בהערכתו שהוא מסוגל לכבוש את הגליל. הניסיון המבצעי של כוחותיו בסוריה אינו רלוונטי במערכה מול ישראל. לישראל יכולות מודיעיניות, אוויריות וקרקעיות שאינן דומות כלל למה שראו לוחמיו שנלחמו באופוזיציה הסורית. שואלים אותי אם נכון לסכל את נסראללה בפתיחת לחימה - אני הייתי ממליץ שילך לעולמו רק אחרי שיראה את תבוסת כוחותיו ואת הנזק שגרם השיפוט המוטעה שלו למדינה הלבנונית".

  חסן נסראללה (צילום: AFP)
  נסראללה בריאיון(צילום: AFP)

  אלוף במיל' ידלין (צילום: אורי דוידוביץ, אבי חי) (צילום: אורי דוידוביץ, אבי חי)
  אלוף במיל' ידלין(צילום: אורי דוידוביץ, אבי חי)

   

  תיעוד איתור המנהרות בגבול לבנון    (צילום: דובר צה"ל )

  תיעוד איתור המנהרות בגבול לבנון    (צילום: דובר צה"ל )

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  -ומה לגבי הטילים המדויקים?

  "הטילים המדויקים לא התחילו אצל נסראללהף הם התחילו בסוריה עם ההתבססות האיראנית. יש לאיראן שתי זרועות - אחת גרעינית שתחת המטרייה הזאת הם צריכים לפעול בסוריה, והזרוע השנייה היא הקונבנציונלית, שצריכה להרתיע אותנו מלטפל בנושא הגרעיני. הם התחילו בסוריה. ישראל תקפה בסוריה כפי שאנחנו היום יודעים. ישראל התחילה לטפל בפרויקט הטילים המתקדמים בספטמבר 2017, ובסוריה היא די שיטחה את הפרויקט הזה. האיראנים חושבים אסטרטגית וזזים לשתי המדינות השכנות, לעיראק וללבנון.

   

  -נסראללה אמר "יש לנו מספיק טילים מדויקים כדי להתמודד עם ישראל במערכה הבאה".

  "זו בדיוק הדוגמה לשילוב של שקר, קצת אמת ומלחמה פסיכולוגית. חלק מהמקורות בארץ אמרו ש'אין בכלל' וחלק אמרו ש'יש בודדים'. אז הוא רוצה לחזק את ההרתעה שלו מולנו ולהגיד שיש הרבה מאוד. פה השקר, לגבי הכמות. שקר נוסף זה אותם אתרים שראש הממשלה הראה באו"ם, ופינו אותם מהר, ואחרי יומיים-שלושה הביאו אנשים לבקר שם כשזה כבר היה ריק. 

   

  -האם ישראל צריכה לשקול תקיפה של המפעלים לטילים מדויקים?

  "הטילים המדויקים האלה הם לא איום קיומי, אבל הם מהמעלה העליונה האסטרטגית, ומצדיקים את הכנסתם למשהו שהוא מעין 'דוקטרינת בגין'. (הכינוי שניתן למדיניות ישראל למנוע ממדינות עוינות לפתח טכנולוגיה גרעינית). זו סוגיה שהמטה הכללי החדש בראשות כוכבי והקבינט יצטרכו לדון בהם אחרי הבחירות בעדיפות עליונה, כי זה נושא חשוב ביותר בביטחון הלאומי הישראלי".


  פורסם לראשונה 27/01/2019 11:49

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים