שתף קטע נבחר

אלשיך: "מתקשה לראות מצב שנתניהו לא יואשם בשוחד"

המפכ"ל לשעבר רוני אלשיך אמר בכנס של המכון למחקרי ביטחון לאומי כי "עשו מניפולציה בפרסומים כדי לטעון שהמשטרה הדליפה" מחקירות ראש הממשלה בנימין נתניהו, והוסיף: "אני יודע מי הדליף". עוד אמר כי קיבל איומים

 

 

בשעה שהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט נערך להכריע לגבי שימוע לראש הממשלה בנימין נתניהו, למפכ"ל לשעבר רוני אלשיך ברורה התוצאה לפחות בחלק מהפרשות הפליליות המדוברות - תיק 1000, תיק 2000 ותיק 4000. "אני מתקשה לראות מצב שלא יגישו אישום על שוחד נגד נתניהו", כך אמר הערב (יום א') בכנס של המכון למחקרי ביטחון לאומי בתל אביב. הוא נשאל אם המשטרה תפרה תיק לנתניהו, והגיב: "חס וחלילה. אין לנו יכולת לתפור תיק. גם לא טכנית".

 

הוא הוסיף כי: "למשטרה יש עצמאות רבה מאוד. בנושא של אנשי ציבור ניטלת הסמכות מהמשטרה ועוברת לפרקליט המדינה והיועמ"ש, באופן כזה שלמשטרה אסור ליזום חקירה או לאסוף מידע. אם יש משהו - צריך אישור לבדוק את זה מפרקליט המדינה והיועמ"ש. מציגים הכל ומקבלים אישור. במובן הזה למשטרה אין עצמאות".

 

- הצגתך בעובדה כחוקר מס' 1 היא הטעיה?

"לא הצגתי את עצמי ככה. מעולם לא חקרתי את נתניהו. אני חייב לקרוא ולהתמצא, לשאול שאלות, לראות חומרים. אני קורא כל מילה בעדויות של הנחקרים, אני קורא עדויות מפתח של אחרים, אחרת לך אינטואיציה להבין. תפיסת האחריות מחייבת אותך לדעת מה אתה עושה. הדבר השני הוא הנושא של גיבוי לאנשים. אני נפרדתי מכל אגפי המשטרה, 

 

- ראש הממשלה ניהל קמפיין אישי נגדך?

"כולנו ראינו בתקשורת מה נאמר אישית עליי. לא לקחתי שום דבר אישית. אני מנהל תפקיד ציבורי. אני עושה הבחנה ברורה".

 

- הביקורת נגד היועץ מוצדקת?

"לטעמי לא, אני לא מקנא בו".

רוני אלשיך המפכ
רוני אלשיך, הערב (צילום: מוטי קמחי)

על סוגיית ההדלפות אמר: "העיתונאים יודעים שהמשטרה אינה מדליפה. נקודה. אפשר לבדוק מול תא הכתבים. אני אסביר מה עשינו. מי שקצת מכיר חקירות יודע שלנחקרים אסור לדבר אחד עם השני. אתה מוסר את המידע לעו"ד, זה מוציא הודעה וזה מוציא הודעה, וככה אתם מדברים. בניגוד לנחקר שהוא עבריין, לאיש ציבור יש צורך לתחזק את המעמד שלו אז הוא לא שותק. הדלפות נועדו להחשיד את המשטרה בהדלפות. הפרמטר החשוב יותר הוא שאנחנו בודקים את כולם. אנו עושים מבדקים לשוטרים על מהימנות אם הדליפו או לא. עשינו כבר 18 אלף בדיקות כאלה מאז תחילת כהונתי, עוד לפני הפוליגרף התעסוקתי. שיבואו מהפרקליטות ויגידו אם הם עושים 10% מזה. ביקשתי שייחקרו הדלפות חמורות והתנדבנו גם להיחקר. אני יודע מהיכן יצאו ההדלפות". 

 

היום פנו פרקליטיו של נתניהו ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, והגישו לו קלסר ובו 122 הדלפות לכאורה מחקירותיו השונות של ראש הממשלה. הם ביקשו לחקור את ההדלפות הללו. "מדובר במקרה מובהק שבו הכמות הופכת לאיכות עד שנוכח השטף הבלתי פוסק של ההדלפות, ונוכח זיהום החקירה מיסודה, מתקבל רושם של אימוץ נורמות פסולות, שהשתרשו בחקירות אלה, נורמות שבינן לבין שלטון החוק וניהול חקירות תקינות, אין ולא כלום, שאין להן מקום במדינת חוק ושלא ניתן לקבל אותן", כתבו פרקליטי נתניהו למנדלבליט.

 

על חקירות נתניהו הוסיף אלשיך הערב: "תפקיד המשטרה להגיע לחקר האמת עם המגבלות הקיימות. לאחר מכן יש את הפרשנות המשפטית שגם המשטרה מוסיפה לה. ככל שיתברר שהמשטרה לא הגיעה לחקר האמת, זה יהיה כישלון של המשטרה וככל שתהיה פרשנות על העובדות - אז זה לפתחו של בית המשפט". 

נתניהו ואלשיך (צילום: רויטרס, אלכס קולומויסקי) (צילום: רויטרס, אלכס קולומויסקי)
נתניהו ואלשיך(צילום: רויטרס, אלכס קולומויסקי)

- נתניהו ציפה שתקל עליו בעקבות ההבטחה לראשות שב"כ?

"ראיתי בזה באותם ימים ניסיון ללחוץ עליי להסכים. לאחר שאמרתי 'כן' קראתי את פקודת המשטרה פעמיים, ואז חזרתי לשר לביטחון פנים והודעתי לו שהכל בטל ומבוטל ושום הבטחות שניתנו בסמכות או לא בסמכות בטלות ומבוטלות. התקשרתי ללשכת ראש הממשלה ואמרתי לו שכל ההבטחות מבוטלות כי הבנתי כמה חשוב שמפכ"ל יהיה עצמאי".

 

- היו חוקרים פרטיים אחרי חוקרי נתניהו?

"שנה לפני פרסום הראיון בעובדה חיטטו חוקרים פרטיים מסביב לחוקרים. ידענו מי החוקרים. במקרה הז היו שתי אפשרויות: לצאת לחקירה סמויה או לעזוב את הדבר הזה. יצאתי למצלמות כשנה לפני, אמרתי מה שאמרתי, זה נפסק. יצאה הודעת גינוי. אני מציע לכל מי שחשב שאמרנו נכון או לא נכון, לקרוא את הכרעת בג"ץ. בג"ץ קבע שפעלנו ללא רבב".

 

- אתה רואה מצב שלא מגישים כתב אישום נגד רה"מ?

"אני מתקשה. אני חושב שכולנו רואים את הראיות ביחד. לפרשנות משפטית יש מנעד מסוים. בסוף העובדות לפנינו. אני לא חושב שזה נושא שעליו תהיה מחלוקת".

 

אלשיך נדרש להתייחס גם לסערת מינוי היורש שלו, ונשאל אם העביר חומרים נגד מועמדים: "זה סיפור הזוי. אני שוטר ויש לי חובת דיווח בנושא התאמה תעסקותית ובנושא משמעת. השר לביטחיון פנים קיבל את מה שאני חייב לדווח לו. מילאתי את חובתי המלאה כלפי השר".

 

- אתה חובש כיפה. המגזר המתנחלי קורא לך שמאלני. התאכזבת?

"אני קבל כבוד מלכים בכל מקום. נעשה מאמץ בחלק מכלי התקשורת המגזריים, אבל אני מוזמן בלי סוף לבתי כנסת, למסור שיעורי תורה, לתת דרשה בשבת. לא מרגיש דחוי, גם בהארד קור של המגזר".

 

מהליכוד נמסר בתגובה לדברים: "רוני אלשיך שוב חוזר על הרמיזה השקרית שלפיה ראש הממשלה נתניהו שלח חוקרים פרטיים נגד חוקרי המשטרה. כשמפכ"ל המשטרה מאמין בקונספירציה הזויה כזו, איך אפשר לצפות להליך הוגן? אין פלא שאלשיך מצטרף ללחץ של השמאל על היועמ"ש להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה נתניהו".

 

פעיל שמאל נחקר היום במשך שעות ארוכות בחשד שהוא שפגע בקבר אביו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. הוא שוחרר בתום חקירתו ביחידה לחקירות בינלאומית מבלי שהובא בפני שופט וללא תנאים מגבילים. הפעיל נמנה עם הקבוצה שהפגינה מדי שבוע מול ביתו של היועץ המשפטי לממשלה בפתח תקווה.

 

בתגובה לידיעה על החקירה מיהר ראש הממשלה בנימין נתניהו למסור: "כבר שלוש שנים שהשמאל מפגין כל שבוע מול ביתו של היועץ המשפטי לממשלה. פעילי שמאל מטרידים את היועץ בבית הכנסת ובמכולת. עכשיו גם נחקר חשד כי הם חיללו את קבר אביו. לחץ בריוני מטורף כדי להגיש נגדי כתב אישום בכל מחיר. אפשר רק לקוות שהיועץ לא ייכנע ללחץ האדיר הזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
רוני אלשיך
צילום: מוטי קמחי
מומלצים