שתף קטע נבחר

בחירות 2019: הרוח הצעירה מאחורי המפלגות

העתיד שייך להם: לקראת הבחירות נפגשנו עם כמה מהצעירים הבולטים במפלגות השונות, שחלקם מקווים להיות חלק מהכנסת הבאה. יונתן מהבית היהודי: "כשהבית נשרף אתה קודם כל מכבה ולא קופץ לשכנים". דוד מהליכוד: "הדמוקרטיה במפלגה זה הכוח הכי חזק שיש לנו"

 

 

מלבד הפעילים הוותיקים וחברי הכנסת המוכרים יש גם לא מעט צעירים שנמצאים מאחורי הקלעים, חלקם אפילו מתמודדים בפריימריז ומקווים להשתבץ ברשימות הקרובות לכנסת. פחות מ-70 יום לבחירות כינסנו את הבולטים שבהם לראיון באולפן ynet.

 

כל העדכונים וכל מה שצריך לדעת על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

הראשון שיעמוד לבחירת אנשי מפלגתו הוא יונתן דובוב, יו"ר צעירי "הבית היהודי", שיתמודד בפריימריז הפנימיים היום (ב'). "אנחנו במצב קצת קשה – המנהיג ומספר 2 עזבו. בהתחלה היה משבר, אבל מכל משבר צומחים קדימה כמה שיותר, משאירים את הדברים מאחור ומתסכלים קדימה", אמר דובוב.

 

- למה לא הצטרפת לאיילת שקד ולנפתלי בנט?

"כי כשהבית שלך נשרף, נמצא במשבר, אתה קודם כל מכבה אותו ולא קופץ לשכנים. אנחנו פה כדי לעשות את השינוי הזה, להוכיח שהבית היהודי חי וקיים. הבית היהודי יהיה הפתעת הבחירות האלה. יש אווירה של פריימריז, של תקווה ויש פה פעילי שטח מדהימים ומטורפים".

 

"אנחנו בונים כרגע את רשימת הבית היהודי שתהיה מגוונת ואיכותית", אמר דובוב והסביר על ההבדל המשמעותי בינם לבין הליכוד: "אני מאמין בכיפה שעל הראש שלי, ציונות דתית זה לכתחילה. אנחנו מאמינים בעם ישראל, בתורת ישראל ובארץ ישראל. זו האג'נדה שאותה אנחנו מקדמים".

 

השני שיעמוד לבחירת אנשי מפלגתו הוא דוד שאין, שבגלל גילו (36) אינו יכול להתמודד על משבצת הצעירים, אלא על המושב של מחוז דן. "אצלנו מי שבוחר במחוזות זה חברי המרכז מכל הארץ. בתקופה הזאת אנחנו נפגשים הרבה, מדברים עם הרבה מהם. רבים מכירים אותי בגלל הפעילות שלי כיו"ר צעירי הליכוד. הם יודעים מה הערכים שאני מייצג, מי אני ומה יכולותיי".

 

"לפני ארבע שנים, כשנבחרתי לתפקיד יו"ר צעירי הליכוד יכולתי להיבחר כי הייתי צעיר", מסביר שאין. "אבל זה נפל בין הכיסאות. אני מאמין שאצטרף 600-700 קולות של חברי מרכז כדי לנצח".

צעירי הבחירות יוראי להב מיש עתיד יונתן דובוב מהבית היהודי ודוד שאיין מהליכוד ()
הרוח הצעירה בבחירות. דוד שאין, יוראי להב ויונתן דובוב
 

גם תומר פינס, יו"ר המשמרת הצעירה של העבודה, רצה מאוד להיכנס לכנסת ואף היה אמור להתמודד על מקום ברשימה הארצית במשבצת המושבים, אך אמש פסל בית הדין את מועמדותו בטענה כי הוא מתגורר בת"א.

 

פינס מתח ביקורת על המהלך: "ההחלטה לפסול את מועמדותי במשבצת המושבים תוך השארת יועצו הפוליטי של אבי גבאי במשבצת הקיבוצים, ללא הבדלים מהותיים ובניגוד להחלטה פה אחד של ועדת הבחירות היא לא פחות ממחשידה. עם זאת, לא אערער עליה".

 

- שרים במפלגת העבודה אומרים שאתה שמאל מדי, שהיית צריך ללכת למרצ

"אני איש תנועת העבודה משחר נעוריי. אני חושב שהמפלגה שלי קצת התבלבלה בעשור האחרון. אני חושב שאנחנו מקבלים קצת יותר מדי ביקורת מהימין ומאמצים אותה אצלנו כמעט ברצון. מפלגת העבודה תמיד הייתה מפלגת שמאל ציונית-מרכזית-עממית. 

 

היחיד מבין חברי הפאנל שלא צריך לעמוד לבחירה בפריימריז הוא יוראי להב, יו"ר צעירי יש עתיד, שרשימת מפלגתו נקבעת על ידי יו"ר המפלגה, יאיר לפיד. "זה היה מספיק טוב לבגין, מספיק טוב לבן גוריון", אמר.

 

"אני מאוד גאה בדרך שבה יש עתיד מתנהלת", הוסיף להב. "יש לנו רשימה מצוינת ביותר שאני גאה להצטרף אליה. שורה מצוינת שהולכת לאתגר את שלטון נתניהו. הרי ברור לכולם שהיחיד שיכול לאתגר את נתניהו בראשות הממשלה זה יאיר לפיד. זה המנגנון המפלגתי היחיד שיכול לאתגר את שלטון הליכוד".

  

- עד כמה אתם מייצגים סוגיות שקשורות לגיל שלכם?

 

להב (יש עתיד): "אני רוצה להגיע לכנסת כדי ליישם את תוכנית הצעירים של המפלגה שמתכוונת לשנות את סדרי העדיפויות המעוותים של הממשלה הזאת לכיוון הצעירים. כולל דירה להשכיר, סבסוד לימודים אקדמיים עד לתואר שני, ברית הזוגיות האזרחית, שוויון בנטל. לצערי נתניהו וחלק מהחברים בשולחן הזה רוצים להפוך את מערכת הבחירות הזאת שתהיה סביב חקירות ראש הממשלה".

 

דובוב (הבית היהודי): "אנחנו גם נוביל חקיקה בנושא הצעירים, כדי לעזור לדור הצעיר פה. נעסוק גם בנושאי דת ומדינה".

 

להב: "אתם בעד ברית הזוגיות האזרחים של יש עתיד?"

 

דובוב: "לא. אנחנו לא בעד ברית הזוגיות של יש עתיד".

 

פינס: "סמוטריץ' אמר שהוא הומופוב גאה, אתה עומד מאחורי זה?"

 

דובוב: "לא. אבל מותר שיהיו במשפחה חילוקי דעות. חכו שנבנה את הרשימה שלנו ותראו מי יהיה בה".

 

לסיום נשאלו החברים מה תהיה הצעת החוק הראשונה שיעלו על שולחן הכנסת, אם ייבחרו. דוד שאין מהליכוד הבטיח "ביטול מע"מ על תרופות מצילות חיים", יונתן דובוב מהבית היהודי הצהיר שיפעל לסבסוד שכר הלימוד באוניברסיטאות ובמכללות ויוראי להב מיש עתיד אמר שיביא את תוכנית "דירה להשכיר".


פורסם לראשונה 03/02/2019 22:41

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הקולות הצעירים בבחירות 2019
מומלצים