שתף קטע נבחר

תגידו מילה טובה - זה מעלה חיוך

היום מציינים ברחבי הארץ את יום המילה הטובה, מיזם שהחל כיוזמה של תלמידי בתי הספר התיכונים וחטיבות הביניים של רשת אורט ישראל, ומטרתו לעשות שינוי בשיח ברשתות החברתיות ובכלל בסביבה של כולנו. ליעד שמריהו, תלמידת אורט מוצקין מצאה דרך מקורית לעשות את השינוי. זה הזמן להתחיל לומר מילה טובה

בשיתוף רשת אורט

 

 

המושג שיימינג תפס בשנים האחרונות תאוצה והפך לחלק כמעט בלתי נפרד מחיי הילדים ובני הנוער, שלעיתים עוברים מסכת ייסורים בגלל מילים רעות שנכתבות עליהם ונשלחות אליהם ברשתות החברתיות. במקביל קיימת גם עלייה בילדים שפגעו בעצמם בעקבות חרמות, התנהלות פוגענית כלפיהם והם אף מפנים את הכעס להתנהלות דומה כלפי ילדים אחרים, כך שזה מעגל שאין לו סוף.

 

יחד עם זאת, בצד ההתנהלות הפוגענית הזו, יש לא מעט תנועות וקבוצות הדוגלות בהימנעות משימוש בקללות, "ירידות", הבנה שלכל מילה יש משמעות וכל מילה כזו, הכי קטנה, יכולה להקטין גם את האדם שמולך. ליעד שמריהו, תלמידת כיתה יא' 1 באורט מוצקין נהנית לבלות ברשתות החברתיות השונות, ובאחת הפעמים נחשפה לצמידי "לשון הרע לא מדבר אליי", טרנד שסחף בעזרת סלבס ששיתפו ברשתות החברתיות את הביטוי. את הצמידים ניתן להזמין בכמויות שונות כדי לחלק במסגרות גדולות, דוגמת בית הספר. ליעד החליטה לקחת על עצמה את האתגר ולהפוך את חלוקת הצמידים לבעל ערך מוסף.

 

יחד עם שוש נחמיאס, רכזת השכבה, חשבו על יום מלא פעילויות שבו תלמידי שכבת י"א יעברו בין דוכנים שונים, כשבכל דוכן מבצעים פעילות שמהותה ללמד על לשון הרע, כך שהתלמידים יכולים ללמוד ולהטמיע את הדברים - ולזכור לפעם הבאה כשהם נתקלים בסיטואציה לא נעימה, בין אם הם מתבקשים להצטרף אליה ובין אם מתמודדים מולה.

יום המילה הטובה ()
ליעד שמריהו - להעביר את המסר עם ערך מוסף

"במהלך כל השנה אנחנו עושים הרבה מאוד פעילויות. זה נושא שיושב על סדר היום של בית הספר, יעד מרכזי", הסבירה שרה פינטו, מנהלת קריית החינוך אורט מוצקין. "כשאנחנו מדברים על המילה הטובה, אנחנו יודעים שקצת קשה לשמור על איפוק, ובכל זאת, דרך התחנות דרך הצוות שמרו התלמידים על שפה שמרו על כבוד, על פרגון ועל עזרה  - כל הדברים שאנחנו מצפים מבני נוער היום מחוץ למסכים".

 

משנים את השיח - יום "המילה הטובה"

הפעילות המבורכת מתבצעת במסגרת "יום המילה הטובה", מיזם שהחל כיוזמה של תלמידי בתי הספר התיכונים וחטיבות הביניים של רשת אורט ישראל הלוקחים חלק בפרויקט "שומרי המסך" של "אורטוב" - המחלקה לערכים ולמעורבות חברתית של רשת אורט ישראל. היוזמה היא פועל יוצא של השתתפותם בפעילויות המפתחות מנהיגות ומודעות חברתית בניסיון ליצור שינוי תרבותי בשיח הישראלי במשך כל השנה, אולם הרלוונטיות שלו גוברת אף יותר בתקופת טרום הבחירות בעיצומה אנו נמצאים.

 

אירועי "יום המילה הטובה" מתקיימים היום - 29.1 - בלמעלה מ-230 מוסדות הרשת המונה כמאה אלף תלמידים, ואף יצאו מגבולות בתיה"ס אל הקהילה, על מנת להגביר ככל האפשר את המודעות לצורך בשינוי תרבות השיח ותפיסת האחר.

 

מטרת אירועי היום לאפשר חוויה של קבלת מחמאה והתרוממות רוח שאין לה תחליף בקרב הורים, מורים, מנהלים, תלמידי יסודי ותיכון, קשישים, כוחות הביטחון, פגועי נפש, ניצולי שואה, עובדי הרשות המקומית ועוד, וישמש קרקע פורייה להתפתחות דפוסי התנהגות אלה למשך השנה כולה ובכלל.

 

ביום זה אף תיערך החתמה המונית של הציבור ושל מקבלי ההחלטות על "אמנת המילה הטובה" אשר נוסחה על ידי תלמידי "אורט ישראל", במטרה לקרוא למחויבות לשינוי המיוחל בשיח. עוד באותו יום, יקיימו עשרות אלפי תלמידי רשת אורט ישראל מגוון פעילויות בתוך ומחוץ לכתלי בית הספר. בין היתר תוקם סיירת דיגיטל של תלמידים אשר ינטרו שיח פוגעני ברשת ובטוקבקים כך שלהשמצה אחת יופצו עשרות מילים טובות אחרות במקום; עוד יארגנו התלמידים "ספיד-דייטינג" של מילים טובות, סדנת חוזקות, אוטובוס הפרגונים שיעבור ברחבי הארץ ויחלק מילים טובות לנותני שירות כולל גם בשפת הסימנים, ותלמידים ערוכים עם מילים טובות ישטפו את תחנות האוטובוס והרכבת במהלך היום.

 

יום המילה הטובה ()
מילה טובה עושה טוב
  

פעילויות נוספות יפיצו את הבשורה באמצעות חלוקת מילים טובות במקום דו"חות חניה ברשויות נבחרות, קו-לילה שעובר בין קהלי עובדי הלילה עם זריקת מילה טובה, טיולים שנתיים שיוקדשו לנושא ויעצרו בתחנות שונות בארץ לחלוקת מילים טובות ופעילויות עצמאיות נוספות שיזמו התלמידים לאורך היום.

 

כל זאת מתוך הנחת יסוד לפיה שיח חיובי יכול וראוי שיהיה שיח "מדבק" ובאמצעות גישת "תעביר את זה הלאה" ניתן יהיה להרחיב את אזורי השיח החיוביים יותר.

 

"אנו מאמינים כי בכוחם של יותר מ-230 מוסדות הרשת, על כמאה אלף התלמידים הלומדים בה מדי יום, בנוסף להוריהם, מוריהם, מנהליהם, צוותי החינוך שלהם, להשפיע ולייצר פעילות חיובית שתוביל לתהליך משמעותי שישאיר את חותמו על החברה הישראלית", אמר מנכ"ל רשת "אורט ישראל" צביקה פלג. "מספיק שכל תלמיד יבוא במגע עם עוד אדם אחד בקהילה, וכבר השגנו את המטרה. באמצעות מרכיב זה ופעילות חברתית נרחבת נוספת שאנו מקדמים ברשת, הוכחנו כבר כי הצטיינות במדעים וטכנולוגיה מהווה השלמה למעורבות קהילתית ואף תורמת לה".

 

בשיתוף רשת אורט

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים