שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מנדט כוח המשקיפים הבינלאומי בחברון לא יוארך
  ראש הממשלה קיבל את טענות המתנחלים נגד אנשי TIPH שהוצבו במטרה לפקח על הסכם חברון אחרי טבח מערת המכפלה. "לא נאפשר נוכחות של כוח בינלאומי הפועל נגדנו"

  2006 חברון משקיפים כוח בינלאומי TIPH (צילום: AP)
  "ניסו להצדיק את שכרם הגבוה ביצירת חיכוכים בין התושבים"(צילום: AP)

  ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע היום (שני) כי הוא החליט שלא להאריך את המנדט של כוח המשקיפים הבינלאומי TIPH בחברון. "לא נאפשר נוכחות של כוח בינלאומי הפועל נגדנו", כתב ראש הממשלה על הארגון שבמרוצת השנים הואשם בתמיכה חד-צדדית נגד פלסטינים ובפרסום דו"חות נגד מתנחלים.

   

  הכוח הוקם בעקבות הטבח במערת המכפלה ע"י ברוך גולדשטיין, והורכב ממשקיפים שמגיעים מנורבגיה, שבדיה, איטליה, טורקיה ודנמרק, במטרה לפקח על יישום הסכם חברון ולדווח על הפרות של ההסכם ושל המשפט הבינלאומי בשני הצדדים. המשקיפים אינם חמושים, ונושאים עימם רק מצלמות. המנדט של הארגון הוארך בכל פעם בחצי שנה ובסוף החודש ההסכם בין ישראל למדינות הכוח יפקע לחלוטין.

   

  ב-2010 משרד החוץ גינה את צוות המשקיפים ואמר כי הם חורגים מהסמכויות שהוענקו להם, ופועלים בחד-צדדיות נגד ישראל. בין התקריות האחרונות שנרשמו עם אנשי הארגון: תקיפת חייל צה"ל ביוני 2011 בנסיבות שנויות במחלוקת, פעיל TIPH המשמש כיועמ"ש הארגון תועד כשהוא מכה ילד יהודי במהלך סיור של ארגון שוברים שתיקה, ובהמשך החודש פורסם תיעוד של משקיף שניקב צמיגי רכב של מתנחל בחברון. המשקיף גורש מהארץ.

   

  בחודשים האחרונים ניהלו המתנחלים קרב אינטנסיבי נגד הארגון ודרשו שאנשיו יעזבו את האזור, ולפני כשבועיים פורסם לראשונה ב-ynet כי משטרת מחוז ש"י הכינה דו"ח מיוחד על פעילות הארגון. בדו"ח עלה כי אנשי הארגון נוהגים להעתמת עם חיילי המעברים על הליך הבידוק והטיפול בפלסטינים.  

   

   

  2006 חברון משקיפים כוח בינלאומי TIPH (Photo: AP)
  2006 חברון משקיפים כוח בינלאומי TIPH(Photo: AP)

  השר לביטחון הפנים ארדן בירך מסר כי הוא "מברך את ראש הממשלה על החלטתו להפסיק את פעילותו של TIPH שמפריע לחיילי צה"ל ולמשטרה, מייצר חיכוכים עם המתיישבים, משתף פעולה עם ארגונים קיצוניים ומקדם דה-לגיטימציה לישראל". ארדן ציין כי אין לו ספק שהדו"ח שביקש מהמשטרה היה מרכיב משמעותי בשיקוליו של נתניהו, והוסיף:

  "הפלסטינים מנצלים את הארגון ודעותיו הפוליטיות כדי להגיש תלונות שווא כגד הצבא והמשטרה על פגיעה בזכויות אדם, תקיפה ואלימות. כמו כן, בדו"ח מצוין כי לחברי המשלחת שכר גבוה ונראה כי הם מנסים להצדיק את פעילותם ונוכחותם באזור ע"י סיטואציות המשקפות חיכוך וטיפול באירועים".

   

  במועצת יש"ע בירכו על אי-הארכת המנדט של הארגון ומסרו כי "אנו שמחים לראות שהמאמצים הרבים שהשקענו בנושא יחד עם שדולת ארץ ישראל בכנסת, תנועת 'ישראל שלי' ואנשי היישוב היהודי בחברון, נשאו פרי. כח TIPH פעל ללא לאות נגד התושבים הישראלים בחברון ואף פגע פיזית בהם וברכושם.

   

  "פעילי ארגון הפריעו לחיילי צה"ל וכוחות הביטחון בפעילותם בחברון. זו בשורה חשובה למדינת ישראל שהארגון הזה, שפעל נגד מדינת ישראל שנים רבות, לא יהיה יותר חלק מהנוף באזור. אנו מודים לשרי הממשלה ולחברי הכנסת שהיו שותפים למהלך, ולראש הממשלה על אי-הארכת המנדט. מחכים בקוצר רוח לראות את הכח יוצא מחברון בזמן הקרוב".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים