שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  יעלון לפני נאום גנץ: "הדבר הטבעי הוא חיבורים, לזה אני חותר"
  שעות ספורות לפני נאומו של בני גנץ באירוע פתיחת הקמפיין, מאותת שר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון בריאיון לאולפן ynet כי מתקרבת ההכרעה על אפשרות של חיבור: "זה לא כל כך רחוק". הוא אמר שיש להתמקד בהחלפת "השלטון המושחת", והאשים את בנט ואת ליברמן שגררו בהתלהמות ל"צוק איתן"

  שר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון מנהל משא ומתן עם הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ על ריצה משותפת בבחירות, ובריאיון לאולפן ynet הבוקר (יום ג') הוא מאותת כי מתקרב רגע ההכרעה: "זה לא כל כך רחוק. נמתין ונראה". הוא תקף בחריפות את השר נפתלי בנט ואת השר לשעבר אביגדור ליברמן, והאשים אותם בהתלהמות שגררה ל"צוק איתן". כמו כן, יעלון הדגיש כי יש להתמקד בעיקר - החלפת "השלטון המושחת", כדבריו.

   

  כל העדכונים וכל מה שצריך לדעת על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet  

   

   

  אתה בעיצומו של קמפיין בחירות, האם נראה אותך לצידו של בני גנץ הערב?

  "נמתין ונראה. אני כבר שנה קורא לחיבורים, כי אני חושב שצריך להציג אלטרנטיבה לשלטון הנוכחי שיש בו הרבה מאוד מגרעות, בעיקר בנושאי פנים, שחיתות וכו'. לכן אני קורא לחיבורים, ליותר מחיבור בין שני כוחות פוליטיים".

  משה בוגי יעלון בראיון אולפן לYnet (צילום: אבי מועלם)
  משה (בוגי) יעלון בריאיון לאולפן ynet(צילום: אבי מועלם)

  השאלה היא מה מעכב את החיבור הזה, שהוא אולי הכי טבעי שיש במערכת הבחירות הזו.

  "מי אמר שמעכב? בואו נמתין ונראה. יש כמובן משא ומתן, יש נושאים כאלה, נושאים אחרים".

   

  יש ויכוח על שריונים? על דרך? על מסרים?

  "לא, זה לא העניין. סבלנות. כמו שאתם מכירים אותי, אני כבר שנים יודע לשמור סודות, לא אוהב את כל המניפולציות האלה, נמתין. הדבר הטבעי כמו שאתם אומרים הוא חיבורים, לזה אני חותר".

   

  אתם תהיו מחוברים בבחירות האלה, אתה וגנץ?

  "סבלנות. זה לא כל כך רחוק, נמתין ונראה".

   

  יעלון בירך על כניסתו של גנץ ועל כניסת קצינים בכירים לשעבר למרוץ לבחירות 2019: "צריך למצוא את הדרך שהקולות לא מתפזרים, ולכן אני עוסק בחיבורים ומקווה שיהיו חיבורים מעבר לשתי מפלגות. אנחנו צריכים להסכים שמה שעומד כרגע למבחן כמדינה יהודית דמוקרטית זה כל הדברים שקורים לנו בפנים. שיסוי במקום אחדות, שחיתות במקום טוהר מידות. אני את האגו שלי שמתי מזמן בחוץ. אני הכי מנוסה היום על המגרש. אני בא ואומר: רבותיי, אני תומך בכל מי שיהיה מוכן לחיבורים, שם את האגו שלי בצד".

   

  יעלון הבהיר בריאיון כי הנושא המרכזי הוא הצבת חלופה לממשלת נתניהו: "אני שנה מדבר עם לא מעט שחקנים מהמגרש הפוליטי. אפשר להתווכח מהיום עד מחר על מה לעשות בנושא איראן, מה לעשות בנושא הפלסטיני, לא זה הנושא העיקרי. אז בואו נשים כמה דברים בצד כי לא הולכים לפתור אותם בזמן הקרוב, בואו נתמקד בעיקר - יש לנו פה שלטון מושחת, שפוגע במה שאמורה להיות מדינה יהודית ודמוקרטית, פגיעה במה שאמור להיות איזונים ובלמים, ולכן צריך ליצור אלטרנטיבה כדי להחזיר את המדינה למסלולה".

  בני גנץ בטקס חילופי הרמטכ
  גיבוי לבני גנץ על תפקודו ב"צוק איתן"(צילום: רויטרס)

  ישיבת ממשלה שבועית (צילום: עמית שאבי)
  מתקפה על השר נפתלי בנט(צילום: עמית שאבי)

  אביגדור ליברמן בראיון אולפן ynet (צילום: אבי מועלם)
  "היה שם עוד מתלהם, שאחר כך נהיה שר ביטחון". יעלון נגד ליברמן(צילום: אבי מועלם)

  אתה מאמין במנהיגותו של גנץ? במפלגה הקודמת שלך מאשימים אותו בכישלון צוק איתן, אומרים שהיה רמטכ"ל כושל, שהוא לא בשל לניהול ובטח לא לניהול מדינה.

  "זו פוליטיקה של ספינים, פופוליסטית, כל הילדים האלה, תסלחי לי, שפגשתי בקבינט, עם כל הניסיון הביטחוני שלהם, שעשו נזק בצוק איתן ועשו נזק גם עכשיו בכל הוויכוחים למיניהם, בסוף נכנעים לחמאס, נותנים 15 מיליון דולר במזומן כדמי פרוטקשן, דמי סחיטה, לא מגיבים כמו שצריך לבלונים ולעפיפוני התבערה ולא מגיבים ל-470 רקטות, אז הם ילמדו אותי מה זה ביטחון? גם את בני גנץ הם לא ילמדו".

   

  אמרת ילדים, בוא נשים את האצבע, ילדים זה בנט, לא? הוא ואיילת שקד הכי צעירים שם. אז בנט הוא ילד פוחז?

  "זה לא יחידים, כמו שראית, בצוק איתן עמדנו איתן גם ראש ממשלה, גם אני וגם הרמטכ"ל מול ספינים. כל ההתנהלות הזאת של קבינט, ואני מכיר קבינטים מ-95' כשהייתי ראש אמ"ן, לא היה דבר כזה. לפני הדיון כל אחד עם המשנה שלו, בתוך הדיון מדליפים החוצה, אחרי הדיון - כשיש החלטה שאמורה להיות אחריות קולקטיבית - תוקפים. קח לדוגמה את מה שקורה כרגע בצפון. המנהרות הללו, שאנחנו מבינים שזה הולך לקרות מסוף 2014, אם היינו עושים שם את מה שבנט ניסה לגרור אותנו - למתקפת מנע בצוק איתן, ובסוף מה שהביא לצוק איתן זה גם הדברים שאנחנו עשינו - היינו עכשיו במלחמה בלבנון.

   

  "לפני צוק איתן אמרתי - רבותיי, אנחנו נפתח יכולות לפגוע במנהרות בשטחנו, ולפני צוק איתן חשפנו ארבע בלי לסכן חיילים, בלי להיכנס פנימה לתוך עזה. זה מה שעשו עכשיו בלבנון, למה לא עשו את זה אז? בגלל שמ'שובו אחים' מישהו גרר אותנו לתוך המלחמה בעזה, כשחמאס לא רצה".

   

  בנט גרר אותנו למלחמה?

  "והוא לא היה לבד, היה שם עוד מתלהם, שאחר כך נהיה שר ביטחון", אמר יעלון במתקפה חריפה על השר לשעבר אביגדור ליברמן שהחליפו במשרד הביטחון.

   

  אומרים על גנץ שהוא לא זיהה את איום המנהרות, לא הניח מעולם תוכנית רצינית כדי להתמודד איתן ופספס בגדול את המערכה הזאת.

  "זה קשקושים. בסוף, האחריות היא דרג מדיני. זה לא בני גנץ הרמטכ"ל. אני שר הביטחון, ראש הממשלה נתניהו והקבינט. ככה פועלת מערכת דמוקרטית. אז מפילים עליו עכשיו את התיק של צוק איתן. צוק איתן הביא לשלוש שנים וחצי של שקט שחמאס לא ירה כדור אחד, וזה לא קרה אחרי עופרת יצוקה ולא אחרי עמוד ענן. אז מספרים סיפורים? בחודשים האחרונים נשחקה ההרתעה, מי אחראי? הרמטכ"ל או הדרג המדיני?

   

  "אתה נותן אמון באנשים שמפריחים סיסמאות. כן, לכבוש את עזה, כן, מתקפת מנע על המנהרות כשמעזה לא יורים כדור אחד. מספרים כל מיני סיפורים גם היום".

   

  בנט היה הראשון שזיהה את המנהרות האלה, לפחות כך הוא אומר. דו"ח מבקר המדינה גם קובע שלא הכנתם את החיילים כמו שצריך.

  "קודם כל, אנחנו עם המנהרות מתעסקים עוד כשהייתי סגן רמטכ"ל. כרמטכ"ל היה לי עוזר לענייני מנהרות. המטרה שלנו הייתה, וכך הגדרתי את זה כשר ביטחון, להגיע ליכולות של חשיפת מנהרות כך שהצד השני יבין שלא כדאי לו להשקיע, לא כוח אדם ולא כסף. הגענו להישג הטכנולוגי הזה, זה לא בזכות בנט ולא בזכות אנשים אחרים. זה בזכות המאמץ שמתחיל במשרד הביטחון, במפא"ת ובצבא, והינה אנחנו מגיעים לזה. כל הקשקושים האלה מביאים להישגים? נו באמת".

   

  יעלון תקף בחריפות את ראש הממשלה בנימין נתניהו והאשים אותו בהתנהלות מושחתת: "אמרתי עוד בתחילת הדרך, ברגע שהבנתי לצערי שיש פה בעיה של העדפת בצע כסף על פני טובת המדינה - אמרתי, מבחינת ציבורית בנימין נתניהו אצלי גמר. זה כבר לא עניין פלילי או לא פלילי. ממה שאני יודע, עדיף שיפנה את הבמה ולא ימשיך לדרדר אותנו גם בחקיקה, גם בהתנהלות וגם בהתקפה על שומרי הסף של אכיפת החוק באופן שהוא מבצע. תראה מה קרה לנו פה, רוני אלשיך שמאלני, עכשיו אביחי מנדלבליט שמאלני, הפרקליטים שמאלנים, בית המשפט שמאלני. כל מי שמבקר את נתניהו הוא שמאלני. זה עניין של אנטי דמוקרטיה, שמערכת אכיפת החוק תוריד אותו מהבמה? היה צריך מבחינה ציבורית לרדת מהבמה".

   

  הוא אמר כי יכול היה להישאר בכנסת, אך החליט לפרוש "ברגע שהבנתי כשר ביטחון מה גודל הנזק שנגרם כתוצאה מהעדפת בצע כסף על פני טובת המדינה, ושהשיקולים לא ענייניים, אמרתי שאני בשום תפקיד אחר לא אוכל להתמודד עם זה כמו שיכולתי עוד להתמודד כשר ביטחון, ולכן אני יוצא החוצה".

   

  הוא האשים את נתניהו גם ברתימת נושאים ביטחוניים לצרכיו הפוליטיים: "צריך שר ביטחון במשרה מלאה, במיוחד ליד נתניהו, ואני הייתי לידו כמו שברק היה לידו. הוא צריך מישהו שמתמצא בביטחון לידו. כרגע זה מסיבות פוליטיות, זה ברור. משעבדים גם את הביטחון להישרדות הפוליטית".

   

  ראש הממשלה מסכן את מדינת ישראל בפטפוט, בכל מיני חשיפות של דברים לצרכיו הפוליטיים?

  "לא ברור לך? כל מה שהתקבל כאן כהחלטות הוא התקבל לא בגלל סיבות פוליטיות בתקופה האחרונה? הסרת העמימות על מה שאנחנו עושים כבר שנים בסוריה ולא תוקעים אצבעות בעיניים, לא של הסורים ולא של האיראנים ולא של הרוסים. ודאי שיש נזק, וחייבים להגיב. כתוצאה מזה מגיבים. רוסיה פעם ראשונה מעירה לנו על התקיפות באופן פומבי, מתי זה היה? לכן, כשאתה מסיר את העמימות יש לזה מחיר. תועלת - אפס".

   

  באשר להבחינה בין ימין לשמאל לקראת הבחירות אמר יעלון כי הגבולות היטשטשו: "היום את יודעת מה זה ימין? מי שתומך בביבי. שמאל זה מי שמתנגד לו או מבקר אותו. רובי ריבלין נשיאנו הוא שמאל בגלל שהוא בעד אינטגרציה של הערבים. אותו דבר משה ארנס ז"ל, בני בגין שהוא בעד שלטון החוק. אני וגם רוני אלשיך ומנדלבליט הם שמאלנים, מספיק. לכן צריך לאחד כוחות, שזה הנושא החשוב ביותר שעומד על סדר היום בבחירות האלה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים