שתף קטע נבחר

הדרה בביה"ס לקצינים? "בגלל חיילים דתיים – מדריכות ספורט יושבות בצד באימונים"

חיילים בבה"ד 1 מעידים שמדריכות לא מעבירות אימונים כדי "לא לפגוע ברגשות צוערים דתיים". בצה"ל טוענים מנגד כי המטרה היא התנסות פיקודית: "מד"סיות מעבירות אימונים לצוערים תוך התחשבות באורח חייהם"

 

טקס קורס קצינים בבה
ארכיון. בה"ד 1(צילום: חיים הורנשטיין)

הדרה של מדריכות כושר גופני בגלל צוערים דתיים, או חלק לגיטימי מהכשרת קציני העתיד? לפי עדויות של חיילים בבה"ד 1, מדריכות כושר גופני נמנעות מלהעביר אימוני ספורט לצוערים מחשש שהדבר יפגע ברגשות חלק מהם. כחלופה, הן מדגימות בתחילת האימון את התרגילים לאחד הצוערים שמעביר את האימון בעצמו. זאת אף שהמדריכות מקיימות את פקודת השירות המשותף: ללא מגע פיזי עם הצוערים ובלבוש מלא בהתאם לפקודות.

 

לפי העדויות שהגיעו לקו החם לחיילות נגד הדרת נשים בצה"ל בשדולת הנשים בישראל, ונבדקו על ידי ynet, התנהלות זו הפכה לדבר שבשגרה והמדריכות לא מתלוננות על כך - אלא התרגלו לשבת בצד לאורך האימון ולהתבונן באחד החניכים מעביר את התרגילים לחבריו אף שלא הוכשר לכך.

 

בצה"ל דחו אתמול (ג') את הטענות ואמרו כי אכן צוערים מעבירים אימוני ספורט לחבריהם כשהמדריכה עוקבת מהצד, אולם הדבר מהווה חלק מהכשרת הצוערים, בדומה לאימונים, שיעורים ותרגילים אחרים שצוערים מעבירים לאורך הקורס בתור התנסויות פיקודיות.

 

הדוגמאות שעלו מעדויות החיילים מתייחסות בעיקר למגמת הכשרת קציני המטה, אך התרחשו ככל הנראה גם במגמות קרביות שבהן מוכשרים קציני העתיד ביחידות השדה. במקרה שהתרחש לפני כמה חודשים, במחזור הקודם, חולקה פלוגה רגילה שאינה מגדרית לשתי קבוצות כדי לעבור אימון ספינינג על אופניים בתוך אולם האימונים. באחת הקבוצות היו צוערים דתיים שהתנגדו לכך שאת ההדרכה תעביר חיילת.

 

האירוע עורר הד מחוץ לפלוגה והגיע עד למפקד בה"ד 1, אלוף-משנה גור שרייבמן. בדיון שנערך בנושא עלתה מצד גורמים בבה"ד ביקורת על אופי האימון הייחודי בטענות נגד "אווירתו המתירנית", שאותה הסבירו במוזיקה בקצב גבוה שמזכירה מסיבה, ובצעקות עידוד שנותנות תחושה אנרגטית וחופשית מדי אף שהמטרה היחידה של האימונים היא לשפר את הכושר הגופני של החניכים.

 

בעקבות כך הוחלט לאפשר למפקדי הגדודים בבה"ד 1 להחליט בעצמם, בכפוף לפקודת השירות המשותף, אם לקיים את אימוני הספינינג "באווירת המסיבה" המקובלת או להסתפק באימון האופניים ללא האווירה שמסביב.

 

"גם בבחני בר-אור וגם באימונים פלוגתיים מדריכות נשארו בצד אחרי שמקסימום הסבירו לצוער כיצד להעביר את כל האימון", סיפרו חיילים שהיו עדים להתרחשות. "המדריכות הפכו אדישות לכך כי הן יודעות שאלה הם סדרי העולם בבה"ד 1".

 

בבה"ד 1 אמרו כי בעקבות פניית ynet נערכו שיחות למדריכות הכושר הגופני, ואף אחת מהן לא התלוננה על הדרה כתוצאה מהדתה.

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "הטענות נבדקו לעומק. לאחר הבירור נמצא כי המקרים הנקודתיים שהובאו עומדים בפקודת השירות המשותף. במהלך הקורס, הצוערים מוכשרים להעביר בעצמם אימונים ואף מתרגלים זאת. מרבית האימונים מועברים על ידי צוערים מתוך תפיסה שעליהם להיות מוכשרים לכך כקצינים לעתיד. המדריכות בונות את האימונים על בסיס תוכניות של מערך הכושר הקרבי, נוכחות בהם, דואגות שעוברים כשורה ומבצעות מעקבים לאחר מכן. בפלוגות המגדריות, מדריכות הכושר הגופני מעבירות לצוערים אימונים תוך התחשבות באורח חייהם על פי הפקודות".

 

מנכ"לית שדולת הנשים בישראל, מיכל גרא מרגליות, ומנהלת הקו החם לחיילות נגד הדרת נשים בצה"ל בשדולת הנשים בישראל, אלינור דוידוב, מסרו בתגובה: "נדרש טיפול שורש בבה"ד 1 בכל הנוגע לפגיעה בזכויות חיילות. בקשות של חיילים דתיים והסכמה מוצהרת לפרשנויות מחמירות של פקודת השירות המשותף הן תופעות מסוכנות ואסורות. ביד אחת צה"ל מתנער מההחמרות של הפקודה, וביד השנייה הוא ממשיך לקיים אותן ואף מצדיק אותן. בשטח, עיוות הפקודה מביא לדחיקתן בפועל ממרחבים גדלים והולכים.

 

"אנחנו דורשות שצה"ל יבהיר באופן חד משמעי שאסור בשום מצב לדרוש מחיילת שלא לבצע את התפקיד שאליו הוכשרה, לא כמדריכת אימון גופני שמדגימה את תרגילי הכושר בגופה, ולא באף תפקיד אחר, ויעניש מפקדים שחורגים מפקודות הצבא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים הורנשטיין
ארכיון. בה"ד 1
צילום: חיים הורנשטיין
מומלצים