שתף קטע נבחר

עוד נחתת לירח? שת"פ חדש לתעשייה האווירית

התעשייה האווירית תפתח ותבנה נחתת לירח על בסיס הידע ההנדסי הנצבר בפיתוח ובניית החללית של SpaceIL עבור סוכנות החלל האירופית - במסגרת הסכם עם חברה מגרמניה

אחרי שהחללית "בראשית" של עמותת spaceIL נבנתה במפעל חלל בתעשייה האווירית ביהוד, ייתכן שבמקום ייבנו עוד חלליות שהיעד שלהן הוא הירח: חברת OHB System AG מגרמניה והתעשייה האווירית חתמו היום (ג') בכנס החלל על שם אילן רמון על הסכם שיתוף פעולה (Teaming Agreement) שבמסגרתו החברות משתפות פעולה כדי להציע שירותי הגעה וגישה לירח עבור סוכנות החללית האירופית ESA)).

 

מימין לשמאל מוריס קאהן, אני בלסברגר, עפר דורון והנציגים מגרמניה ו-ESA  (צילום: אלכס פולו)
מימין לשמאל מוריס קאהן, אני בלסברגר, עפר דורון והנציגים מגרמניה ו-ESA (צילום: אלכס פולו)

 

ההסכם נחתם בתל אביב על ידי מנכ"ל OHB System AG, מרקו פוקס, ומנהל מפעל חלל בתעשייה האווירית, עפר דורון, במעמד פרופ' ג'אן דיטריך וורנר המנהל הכללי של סוכנות החלל האירופאית ESA, יו"ר הועד המנהל של סוכנות החלל הגרמנית DLR פרופ' פסקל ארנפהונד וראש סוכנות החלל הישראלית, אבי בלסברגר.

על פי ההסכם בין החברות, OHB תהיה הקבלן הראשי ותנהל את הפעילות מול סוכנות החלל האירופית ומפתחי המכשור המדעי אשר יותקן על הנחתת לירח, והתעשייה האווירית תספק נחתת לירח, מבוססת על החללית לירח שנבנתה בשיתוף SpaceIL, הצפויה להיות משוגרת בחודש הבא לירח מפלורידה.

 

בתעשייה האווירית אמרו כי שיתוף הפעולה מיועד לספק שירותי גישה לירח עבור משימות ISRU - IN-SITU Resource Utilization של סוכנות החלל האירופית. במסגרת משימות אלו יונחתו חלליות שידגימו טכנולוגיות להפקת חמצן מים וחומרי גלם נוספים מאדמת הירח וכן יאספו וינתחו דגימות מאדמת הירח. טכנולוגיות אלו נחוצות לטובת התיישבות אנושית ארוכת טווח מחוץ לכדור הארץ.

 

 

מרקו פוקס, מנכ"ל OHB System AG, אמר: "חקר הירח ובחינתו כבסיס למציאת הזדמנויות במשאבי הירח השונים לדלק, חמצן, או ייצור מים הינו הצעד המתבקש הבא. הנחיתה על הירח הינה עדיין אתגר טכנולוגי והשקענו משאבים בלמידת ופיתוח טכנולוגיות בנושא. אני שמח לשלב את המומחיות שלOHB יחד עם המומחיות של התעשייה האווירית ולהביא לשיתוף פעולה סינרגטי בעולם החלל להתמודדות משותפת בהזדמנויות העסקיות סביב תוכניות הירח העתידיות".

 

נמרוד שפר, מנכ"ל התעשייה האווירית, הוסיף: "התעשייה האווירית גאה לחבור לחברת לוויינים מובילה בעולם ולשתף פעולה עם סוכנויות החלל הגרמנית והאירופית, זוהי תעודת כבוד לכלל תעשיית החלל הישראלית. הידע הטכנולוגי הנרכש בפיתוח ובניית 'בראשית' יחד עם SpaceIL והחבירה ל- OHB מאפשרים לנו להיות שותפים בפעילות המחקרית המתקדמת של העולם בחלל החיצון. אנו גאים להמשיך להוביל את תעשיית החלל הישראלית למחוזות חדשים ומחכים בכיליון עיניים לשיגורה של בראשית אל החלל ולמסעה לירח בחודש הבא".

 

מנהל סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע, אבי בלסברגר, אמר: "אנו מקדמים בברכה הסכמים המקדמים את תעשיית החלל בישראל. לנחתת הישראלית לירח פוטנציאל מסחרי משמעותי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון דרוקמן
החללית "בראשית"
צילום: ירון דרוקמן
מומלצים