שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  מינוס 51 מעלות בארה"ב: "עידן של קיצוניות אקלימית"
  מומחה אקלים הסביר בראיון לאולפן ynet כי אירועי מזג אוויר קיצוניים - כמו זה בארצות הברית - ימשיכו להתחזק. "זה יכול להיות קיצוני יותר לשני הכיוונים", הוא הסביר

  באוסטרליה נשברים שיאי חום ואילו בחלקים מארה"ב נרשם גל קור קיצוני : במערב התיכון של ארה"ב מתמודדים התושבים עם גל קור קיצוני. שירות החיזוי הלאומי מעריך שבאזור שיקגו ירגישו התושבים טמפרטורות של עד מינוס 46 מעלות ובמינסוטה עד מינוס 51 מעלות.

   

    

  פרופ' עודד פוצ'טר, מומחה אקלים ממכללת בית ברל, אמר בראיון לאולפן ynet כי מדובר בתופעה שלא נראתה עשרות שנים. הוא הסביר איך היא מתרחשת: "בעונת החורף יש לנו שתי מערבולות גדולות, שנקראות המערבולת הפולארית, אחת יושבת בסיביר ואחת יושבת בצפון מזרח צפון אמריקה. המערבולות האלה הן בעצם תוצאה של הקור בחורף, ככל שהחורף קר יותר המערבולות האלה חזקות ומורגשות יותר ובעצם מה שקורה לנו כרגע בגלל ההתחממות הגלובלית, בעצם המערבולות האלה נחלשות ובמצב הנוכחי מה שקרה הוא שהמערכת הזאת, שהיא מערכת שהיא כמו קיר דמיוני של קור, בעצם התפרקה לשלושה חלקים, ואז היא יוצאת מהגבולות שלה, מהגבולות הקוטביים ומגיעה לאיזורים שהיא לא אמורה להיות בהם מלכתחילה".

   

  ואיך זה קורה? פרופ' פוצ'טר הסביר: "זה קורה דווקא בגלל הקיץ. בקיץ אנחנו רואים כבר תהליך של כמה עשרות שנים, כיפת הקוטב הדרומי והצפוני נחלשות והצפונית למעשה נמסה. כשיש כיפת קוטב מקרח היא מחזירה קרינה ולכן היא לא מתחממת. ברגע שהיא נמסה ויש לנו מים, המים אוגרים חום במשך הקיץ ואז בחורף הם פולטים את החום הזה וכתוצאה מפליטת החום בחורף המערכת מתפרקת".

   

  גל קור שלג ברד ארה
  קפוא בשיקגו(צילום: mct)

  גל קור שלג ברד ארה
  לבן במדינת ג'ורג'יה(צילום: EPA)

  גל קור שלג ברד ארה
  שלג במיניאפוליס (צילום: mct)

   

  מומחה האקלים לא אופטימי לגבי העתיד: "אני חושב שמוסכם ומקובל היום על רוב המדענים שאירועים קיצוניים ימשיכו להתחזק. אני מזכיר לכם שבזמן הזה שיש לנו את אירוע הקור בצפון אמריקה, יש לנו אירוע של טמפרטורות חריגות בכיוון למעלה, כלומר גל חום קיצוני, באוסטרליה. וזה בדיוק העידן שמאפיין אותנו, עידן של קיצוניות אקלימית ואי ודאות אקלימית".

   

  לדבריו, מזג האוויר עלול להיעשות קיצוני יותר. "זה יכול להיות קיצוני יותר לשני הכיוונים ואני מזכיר לכם שגל הקור הזה בארה"ב מגיע במזרח ארה"ב אחרי שבמערב ארה"ב הייתה בצורת ארוכה שנמשכה במשך מספר שנים, מעט משקעים, גלי חום שהובילו רק לפני חודש וחצי לגל שריפות ענק", אמר פרופ' פוצ'טר. "אז תראו מה זה נקרא קיצוניות אקלימית לשני כיוונים מנוגדים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים