שתף קטע נבחר

חריגות במזהם בנזן: שימוע למנהלי קבוצת בז"ן

במשרד להגנת הסביבה אמרו כי במסגרת השימוע יידרשו החברות לרוקן מכלי אחסון שיש להם תרומה משמעותית לפליטות בנזן, עד להתקנת אמצעי הפחתה או לחיבורם למתקני טיפול. בז"ן: "רמות פליטת הבנזן ירדו ב-70%"

המשרד להגנת הסביבה זימן היום (ד') את מנהלי בתי זיקוק לנפט (בז"ן) וגדיב בחיפה לשימוע, על מנת להשמיע את טענותיהם. זאת, בטרם יקבל המשרד החלטה על נקיטת צעדים כנגד החברות בקבוצה, כולל הוצאת צו למניעת או לצמצום זיהום אוויר מכוח סעיף 45 לחוק אוויר נקי, בשל חריגות מערך הסביבה של המזהם בנזן.

 

מתחם בז"ן במפרץ חיפה (צילום: איריס גל) (צילום: איריס גל)
מתחם בז"ן במפרץ חיפה(צילום: איריס גל)

 

במשרד להגנת הסביבה אמרו כי בשימוע זה יוכלו החברות גדיב ובתי זיקוק לנפט להשמיע את טענותיהם בדבר הודעת המשרד להגנת הסביבה, על פיה הוא שוקל להוציא צו מנהלי, במסגרתו ידרוש מהחברות לרוקן מכלי אחסון שיש להם תרומה משמעותית לפליטות בנזן, עד להתקנת אמצעי הפחתה או לחיבורם למתקני טיפול; וכן לדרוש מהחברות החלפה של עשרות אלפי רכיבי הציוד במתקנים שזוהו כמתקנים מהם יש פליטות בנזן משמעותיות מרכיבי ציוד - לרכיבי ציוד העומדים בטכניקה המיטבית הזמינה, בלוחות זמנים קצרים וכן תוכנית להחלפת רכיבי ציוד בשאר מתקני הקבוצה.

 

בנזן הוא חומר מסרטן ודאי לאדם הנפלט לאוויר מפעילות תעשיתית ותחבורה. במשרד להגנת הסביבה אמרו כי בניתוח המאפיינים המטאורולוגיים שבוצע על-ידי מומחי המשרד נמצא קשר ישיר בין ריכוזי הבנזן החורגים לבין מתחם בז"ן. יותר מכך, הוסיפו במשרד, הניתוח אף הצביע על כך שברמת ודאות גבוהה מאוד, מקורות הפליטה אשר אחראים לחריגות מערכי הסביבה היממתיים בריכוזי בנזן, הם באופן ספציפי בשטח מפעל גדיב ובתי הזיקוק לנפט.

 

בהודעת המשרד נכתב: "לאור זאת, ולאור היותו של המזהם בנזן מסרטן ודאי לאדם, המשרד להגנת הסביבה לא יוכל לקבל המשך חריגות מערך סביבה בבנזן על המשמעויות הבריאותיות והסביבתיות שלהן, והוא שוקל הוצאת צו מנהלי למניעה או לצמצום של זיהום אוויר, שמשמעותו היא אף סגירת מכלים ודרישות מחמירות למתקנים נוספים".

 

מבז"ן נמסר בתגובה: "קבוצת בזן הינה מתקן קריטי וחיוני לתפקודו התקין של המשק. הקבוצה משקיעה עשרות מיליוני שקלים מדי שנה ומאמצים רבים בצמצום השפעותיה על הסביבה, בין היתר על ידי הפעלת תוכנית ייעודית להפחתת פליטות בנזן, ניטור מתקדם ופיתוח מוצרים נקיים וחדשניים. העובדות בשטח מצביעות על-כך שמאמצי הקבוצה נושאים פרי ורמות פליטות הבנזן מחצריה פחתו בשנים האחרונות בכ-70%. בנוסף, לפי נתוני המשרד להגנת הסביבה, רובו ככולו של הבנזן שבאוויר נפלט מרכבים ומתחנות דלק. לאחרונה, השיקה קבוצת בזן את הדלק הנקי בעולם, המכיל מחצית מכמות הבנזן הקבועה בתקן ובכך הפחיתה את פליטות הבנזן במפרץ חיפה בעשרות אחוזים, הרבה יותר מאשר סך הפליטות ממפעליה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איריס גל
מתחם בז"ן במפרץ חיפה. ארכיון
צילום: איריס גל
מומלצים