שתף קטע נבחר

תפילה 96 יום ברצף: תמה התבצרות המהגרים בכנסייה

הולנד: משפחת תמרזיאן שבקשת המקלט שלה נדחתה ברחה לכנסייה בהאג, ומאות מתומכיה התפללו שם 24/7 מאז אוקטובר, מנצלים את החוק שלפיו למשטרה אסור להיכנס בזמן תפילה. אמש הודיעה הממשלה: נתיר להם להישאר

בהולנד הגיעה היום (ד') לסיומה תפילה שנמשכה ברציפות 96 יום, רצף שנועד למנוע בדרך מחוכמת את גירושה של משפחה ארמנית שהגישה בקשה למקלט. ההחלטה לסיים את התפילה הוכרזה אחרי שממשלת הולנד הודיעה כי הסכימה לחרוג מתקנות ההגירה ולאפשר למשפחה להישאר במדינה.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

  (צילום: AP)
התפילה בכנסייה. גורלם של כ-700 ילדים עשוי להשתנות(צילום: AP)

  (צילום: AFP)
בימין התמונה: אח ואחות לבית משפחת תמרזיאן מתפללים בכנסייה שבה התבצרו(צילום: AFP)

התפילה בכנסייה הפרוטסטנטית בהאג החלה ב-26 באוקטובר האחרון: מאות מתומכיה של משפחת תמרזיאן החליטו אז לנצל את החוק האוסר על המשטרה להיכנס לבתי תפילה בשעה שמתקיים בהם טקס. התומכים הוציאו לדרך תפילה ללא הגבלת זמן, וכך אפשרו למשפחה לשהות בתוך הכנסייה בלי שהרשויות יוכלו לעצור אותה. כמעט 650 כמרים מהולנד וממדינות אחרות באו להשתתף בתפילה.

 

משפחת תמרזיאן כוללת שני הורים, שתי בנות שגיליהן 21 ו-19 ובן שגילו 14. היא חיה בהולנד קרוב לתשע שנים. המשפחה ברחה מארמניה אחרי שהאב קיבל איומים ברצח בשל פעילותו הפוליטית. בקשת המקלט של המשפחה וערעוריה נידונו במשך שנים בבתי המשפט, ובשנה שעברה קבע בית המשפט המנהלי הגבוה ביותר כי יש לגרשה בחזרה לארצה, המוגדרת על-ידי הרשויות בהולנד כבטוחה. המשפחה נמלטה לכנסייה ודרשה שלא לגרשה, בטענה שהדבר יפגע בשלושת הילדים.

 

אמש החליטה ממשלת הולנד לקבל את בקשותיהן של משפחת תמרזיאן ומשפחות רבות אחרות להישאר במדינה, ולבחון מחדש את בקשות המקלט של כ-700 ילדים שנולדו למבקשי מקלט בזמן שהותם בהולנד. ההערכה היא כי הרוב המוחץ של הילדים האלה יקבלו כעת מקלט, וכיוון שלפי החוק ההולנדי אי אפשר לגרש את ההורים אם ילדיהם נשארים, פירוש הדבר שעד 1,300 הורים וילדים יזכו למקלט בהולנד. משפחת תמרזיאן היא אחת המשפחות הללו.

  (צילום: רויטרס)
הייארפי תמרזיאן, אחת האחיות, בכנסייה בהאג(צילום: רויטרס)

  (צילום: AFP)
מי שגורשו בשבוע שעבר נקרעים: "זה כואב מאוד"(צילום: AFP)

הוויכוח הציבורי סביב "חנינת הילדים" מפעיל לחץ על ממשלת המרכז-ימין של ראש הממשלה מארק רוטה, המחזיקה ברוב של מושב אחד בלבד בבית התחתון של הפרלמנט ועומדת כנראה להפסיד את הרוב שלה בסנאט בבחירות ב-20 במרץ. המפלגה הליברלית של רוטה מנסה להציג את עצמה כמי שנוקטת קו נוקשה נגד הגירה, כדי לא לאבד כוח למפלגות אופוזיציה כמו מפלגתו של פעיל הימין הקיצוני חרט וילדרס המתנגדת לבוא המוסלמים להולנד בפרט ולאירופה בכלל.

 

החלטת הממשלה אמש היא בשורה נהדרת למשפחת תמרזיאן, אבל עבור משפחה אחרת, משפחת גריגוריאן, היא באה מאוחר מדי. המשפחה, שבה חמש נפשות, בהן שלושה ילדים בני שלוש עד שמונה, גורשה לארמניה בתחילת השבוע שעבר, ממש כשממשלת הולנד החלה לדון בסוגיה. "זה לא הוגן וזה כואב מאוד", אמר היום עורך דינה של המשפחה לתקשורת בהולנד. "אם היו דוחים את הגירוש שלהם בכמה ימים היו מתירים להם עכשיו להישאר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
האחים לבית תמרזיאן בכנסייה בהאג
צילום: AFP
מומלצים