שתף קטע נבחר

גולגולות מלפני מיליוני שנים: תערוכת אבולוציה בי-ם

החל מהשבוע הבא בירושלים: תערוכת מאובנים המתעדת את השלבים העיקריים באבולציית האדם באקדמיה למדעים. הפרופסור שאסף את הפריטים המוצגים אמר: "במערכת החינוך לא זוכים ללמוד על האבולוציה ואנחנו כאן כדי למלא את החסר"

 

 

 

תערוכת אבולוציה, הכוללת עשרות העתקים לגילויים ארכיאולוגיים נדירים מתוך אוסף פרטי של מומחה לנושא, תוצג החל מהשבוע הבא באקדמיה הלאומית למדעים בירושלים. התערוכה כוללת בין השאר גולגלות מאובנים שגילן המוערך הוא 3.5 מיליון שנים

 

פרופסור יואל רק מאוניברסיטת תל אביב וחבר האקדמיה הלאומית למדעים, אסף את הפריטים במשך 40 שנה וכעת מציג אותם בתערוכה. בראיון ל-ynet סיפר: "התערוכה מתעדת את השלבים העיקריים של אבולוציית האדם, כיצד הפכנו מיצור שדומה מאוד לשימפנזה, להומוספיאנס שאותו אנו מכירים כיום. האוסף הזה הוא נדיר מאוד, לקח לי 40 שנה להרכיב אותו. בשנות לימודיי באוניברסיטה התחלתי לעסוק במלאכת הכנת ההעתקים לממצאים נדירים שהתגלו ברחבי העולם המלמדות על האבולוציה של האדם. בזכות מאובנים שהיו בידי מדינת ישראל, התאפשר לי לבצע 'החלפות' של העתקים עם מדינות רבות מסביב לעולם וכך להרחיב את האוסף".

 

התערוכה בירושלים (צילום: עמית שאבי)
התערוכה בירושלים(צילום: עמית שאבי)

התערוכה בירושלים (צילום: עמית שאבי)
התערוכה בירושלים(צילום: עמית שאבי)

 

לדברי פרופסור רק, הפריט העתיק ביותר המוצג בתערוכה, הוא על פי הערכות בן 4.5 מיליון שנים. הפריטים המוצגים בתערוכה נמצאו ברחבי העולם החל מאפריקה, דרך המזרח התיכון, ועד אירופה והמזרח הרחוק. "בשנות ה-90 התגלו בצפון אתיופיה גולגלות של זכר ונקבה, שגילם מוערך ב-3.5 מיליון שנים, הממוקמים ב'מחצית הדרך' בין האב הקדום המשותף לנו ולשימפנזה, לבין ההווה. מחקר שנעשה על ממצאים אלו גילה על סמך נפח מוחם הקטן, והלסתות הבולטות שהם היו זן של שימפנזים שהלכו זקוף ונקרא 'אפרנסיס'".

 

בשנה שעברה תערוכת אבולוציה שהוצגה במוזיאון הטבע בירושלים הוסתרה מעיני הציבור באמצעות וילון, לדרישת קבוצות חרדיות שביקרו במוזיאון. פרופסור רק טוען כי לא נתקל בקשיים להציג את התערוכה בירושלים ואמר: "סיפור האבולוציה מתועד ומוכח בדיוק כפי שכדור הארץ מסתובב מסביב לשמש, זו עובדה. פתחנו את התערוכה לקהל הרחב, אבל צפויות להשתתף בה גם קבוצות מאורגנות של תלמידים, שיגיעו הנה לשמוע את ההרצאה ולצפות בתערוכה. לצערנו הרב כיום גם תלמידי חמש יחידות ביולוגיה במערכת החינוך לא זוכים ללמוד על האבולוציה ואנחנו כאן כדי למלא את החסר".

התערוכה בירושלים (צילום: עמית שאבי)
התערוכה בירושלים(צילום: עמית שאבי)

התערוכה בירושלים (צילום: עמית שאבי)
התערוכה בירושלים(צילום: עמית שאבי)

 

ומה אומרים החרדים בירושלים? חיים אפשטיין, חבר מועצת עיריית ירושלים מטעם סיעת "בני תורה" אמר: "אנחנו יודעים בדיוק איך האדם נוצר, זה כתוב בתורה, אבל יש הטוענים שאבות אבותינו היו מן הקוף. תיאוריית האבולוציה היא דבר הזוי ואני מקווה שאף יהודי חרדי לא יבוא לראות את זה. חמור מאוד להביא לתערוכה כזו קבוצות תלמידים, אפנה לראש העיר בנושא ואבקש שהעירייה לא תפרסם את דבר קיומו של האירוע, זה לא מוסיף כבוד לירושלים".

 

התערוכה "נתיב המאובנים: העדות לאבולוציית האדם" תיפתח לציבור מיום ראשון הקרוב בבית האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים, בימים ראשון–חמישי בין השעות 09:00 ל-17:00. התערוכה נפתחת לרגל יום דרווין שחל ב-12 בפברואר. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
התערוכה בירושלים
צילום: עמית שאבי
מומלצים