שתף קטע נבחר

החללית הישראלית תשוגר לירח ב-19 בפברואר

באתר שבו תאריכי שיגור לחלל נכתב כי החללית הישראלית של SpaceIL והתעשייה האווירית תשוגר לירח מפלורידה ב-19 בפברואר בשעה 3:58 לפנות בוקר שעון ישראל. ייתכנו עדיין שינויים ברגע האחרון. אתמול תודלקה החללית והמהנדסים מבצעים בה בדיקות אחרונות

כוונו את השעונים - במיוחד את השעונים המעוררים: אם לא יהיו שינויים של הרגע האחרון, החללית הישראלית "בראשית" - של עמותת SpaceIL והתעשייה האווירית - תשוגר לירח ב-19 בפברואר בשעה 3:58 לפנות בוקר (שעון ישראל) על משגר של חברת spaceX מקייפ קנאברל שבפלורידה. מדובר בחלון שיגור שיחל בשעה זו, אך בדרך כלל רוב השיגורים מתבצעים בתחילת חלון השיגור. המטען העיקרי על המשגר יהיה לוויין תקשורת של חברה מאינדונזיה.

 

 

על מנת לחסוך בדלק תקיף החללית הישראלית את כדור הארץ במשך כמה שבועות, בכל פעם במרחק גדול יותר - עד שתגיע לירח. הנחיתה ההיסטוריה אמורה להיות במהלך חודש אפריל. בכך אמורה ישראל להפוך למדינה הרביעית שמנחיתה חללית על הירח. עם זאת, הודו עוד עשויה להקדים את ישראל. על פי התכנון ולאחר דחיות מרובות - אמורה לשגר הודו חללית לירח ב-25 במרץ. לא ברור עדיין כמה זמן ייקח לה להגיע לירח.

 

בינתיים נערכים אנשי עמותת SpaceIL והתעשייה האווירית לשיגור בפלורידה. החללית עוברת כעת סידרה של בדיקות קפדניות, הכוללות בחינה של כל תתי המערכות בחללית, כלומר "בדיקות בריאות", כמו גם בדיקות "ספירה לאחור" - בדיקות הבוחנות את התהליכים השונים שהחללית צפויה לעבור בתהליך השיגור בסנכרון מלא מול המשגר. בנוסף, הושלם הליך בדיקת אטימות של מערכת ההנעה והדלק, ואתמול החל הליך התדלוק של החללית.

 

מכניסים את קפסולת הזמן לתוך החללית (צילום: ירון דרוקמן)
מכניסים את קפסולת הזמן לתוך החללית בחודש שעבר(צילום: ירון דרוקמן)

 

במקביל, הורכבה טבעת ההפרדה על החללית. מדובר במתאם מיוחד המחבר את החללית למשגר. לאחר השיגור ישחרר המשגר את החללית להמשיך במסעה בצורה עצמאית.

 

עידו ענתבי, מנכ"ל SpaceIL, אמר: "צוות SpaceIL והתעשייה האווירית השלים בהצלחה את שלב בדיקות החללית לקראת התדלוק וההרכבה על המשגר. במקביל, צוותי המערך הקרקעי משלימים את ההכנות בחדר הבקרה. אנו מחכים בקוצר רוח לשיגור ולמסע המאתגר שמחכה לחללית לקראת הנחיתה על הירח".

 

עפר דורון, מנהל חלל בתעשייה האווירית, הוסיף: "כולנו נושאים עיניים אל השיגור הקרוב ולתחילת המסע הישראלי אל הירח, הצוותים ההנדסיים בארה"ב ובישראל עובדים במלוא המרץ בהכנות האחרונות הנדרשות ואנו גאים לקחת את ישראל למחוזות חדשים בחלל".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון דרוקמן
החללית "בראשית"
צילום: ירון דרוקמן
מומלצים