שתף קטע נבחר

קצין תועד רוכן על חיילת - וזוכה

באמצע משמרת בחמ"ל מבצעי של חיל הים, קצין הפיל לרצפה את פקודתו וגהר עליה בניגוד לרצונה. הוא נחשד במעשה מגונה, אך בצבא העדיפו דין משמעתי בלבד שנגמר בזיכוי מהטרדה מינית, נזיפה - והמשך שירות. עדויות: "חיילות מהחמ"ל עשו מסאג'ים לקצינים תמורת צ'ופרים"

 

אילוסטרציה (צילום: שאטרסטוק) (צילום: שאטרסטוק)
אילוסטרציה(צילום: שאטרסטוק)

כך הפך מגע פיזי על הרצפה בין קצין לפקודתו, שתועד, להליך משמעתי בלבד - שגם הוא הסתיים בזיכוי כמעט מלא: קצינת השיפוט הצבאי, אל"מ במיל' אורנה דוד, החליטה לפני כחודש וחצי להקל עם קצין מחיל הים לאחר שהואשם, בהליך משמעתי, בעבירה של הטרדה מינית כלפי חיילת בשירות חובה ששירתה תחתיו. הקצין הורשע בסופו של דבר רק בעבירה של התנהגות שאינה הולמת קצין, מבלי לפרט את נסיבות עבירה זו - וזוכה מההטרדה המינית.

 

במהלך חקירתו יוחסה לו גם במצ"ח עבירה של מעשה מגונה, אך בפרקליטות הצבאית החליטו לגנוז עבירה זו. בעקבות הזיכוי, גזר הדין שכלל נזיפה חמורה וההליך המקל - שחמור פחות מהליך משפטי בבית דין ואינו טומן בחובו רישום פלילי - הוחלט בשבועות האחרונים בצה"ל שלא להדיח את הקצין משירות הקבע, ולהעבירו לתפקיד אחר בחיל.

 

תחילת הפרשייה בתלונה למצ"ח שהגישה החיילת לפני כשלושה חודשים. היא שירתה עם הקצין, סגן ר', בחמ"ל מבצעי בחיל הים. תיעוד התקרית, שהגיע לידי ynet (ולא מפורסם לבקשת החיילת), במצלמות האבטחה של החמ"ל, העלה כי הקצין השכיב את החיילת בכוח על רצפת החמ"ל, במהלך משמרת לילה רגילה - ולעיני חיילת אחרת שהגיבה לכך באדישות. במשך כדקה וחצי, רכן הקצין מעל לפקודתו, תוך שהיא מגיבה בצחקוקים ואומרת "לא". במהלך המעשה, בחודש ספטמבר אשתקד, הקצין אף ענה לטלפון בחמ"ל שצלצל. לאחר מכן, לאחר שהיא נשמעת מצחקקת בשנית, החיילת נשמעת אומרת כמה פעמים "די, לא. ר', אין לי אוויר! קום!".

 

בחקירה במצ"ח טענה החיילת כי ניסתה לקום אך הקצין מנע ממנה זאת באמצעות הפעלת כוחו על גופה, וכי הוא ביצע תנועות פיזיות במגע ישיר עימה שדימו אקט מיני ואף בתחילת האירוע צבט אותה חרף דרישתה שיפסיק. עוד העידה כי אמר לה במהלך המעשה "תטאטאי". לפני לכן, סיפרה לחוקרים, "הקצין הציק לי עם משחקי ידיים, שכללו 'מכות בצחוק' והרים אותי כשק קמח. דרשתי ממנו שיפסיק עם זה ובתגובה הוא השעין אותי על הקיר. דחפתי אותו ואז הוא הושיב אותי על הרצפה".

 

"שגיתי בשיקול הדעת"

בחקירתו במצ"ח טען הקצין להגנתו כי במעשיו לא הייתה שום כוונה פלילית וכי פעמים רבות נהג להיאבק "בהומור" עם החיילות: "לא 'רכבתי' על המתלוננת אך כן שגיתי בהפעלת שיקול הדעת הפיקודי. מדי פעם נהגתי לבקש מחיילות ללטף את ראשי בזמן החלפות המשמרת בחמ"ל". הוא טען עוד כי אחז במתלוננת בתחילת האירוע האמור, אך איבד משיווי משקלו ולכן הניח אותה בעדינות על הרצפה: "ישבתי על בטנה ללא סיבה וכחלק מאווירת צחוק 'תוך כדי אינטראקציה'. לא ביצעתי שום תנועה מינית מעליה ולא היה מגע עם גופה. ישבתי מעל המתלוננת למשך 2-3 שניות ולאחר מכן נשענתי על ברכיי. אני מצטער כי כך הרגישה".

תצפיתניות בסיס ערער רמת הגולן (צילום: דובר צה
המעשה קרה בחמ"ל של חיל הים - והקצין אף ענה לטלפון שצלצל בעת שרכן מעל פקודתו. תמונת ארכיון(צילום: דובר צה"ל)

החיילת סיפרה על האירוע לחברותיה ליחידה בשבוע שלאחר התקרית, ולפי העדויות שלהן היא חשה ברע מבחינה נפשית, נפגעה, סבלה מבחילות וביקשה את נוכחות חברותיה לצידה תוך שהיא בוכה. גם אשת הקבע שממונה על קבלת תלונות על פגיעה מינית ביחידה בה קרה האירוע, שגבתה את התלונה הראשונית מהחיילת, העידה כי היא סיפרה לה את אשר התרחש תוך שהיא קפואה "וניכר כי היא חווה קושי רב".

 

בפרקליטות הצבאית בחנו את ממצאי החקירה, כולל את סרטון האבטחה, בו זווית הצילום כללה כמחצית מגופו של הקצין ומעט מגופה של החיילת, אם כי נשמעו בסרטון היטב הקולות של השניים. בפרקליטות הצבאית החליטו כי בהתנהגות הקצין אין עבירה פלילית ולכן יש להסתפק בהעמדה לדין משמעתי אצל קצינת שיפוט.

 

סגן אלוף בת אל ארז-לוינסקי מהפרקליטות הצבאית כתבה בהנחייתה להעביר את התיק לטיפול משמעתי: "בחינת הדברים מלמדת שמדובר במעשה מבזה ומשפיל, בעל גוון מיני מעצם טיבו, שבוצע תוך התעלמות מבקשות חוזרות ונשנות מצד המתלוננת כי יחדל מביצועו. הדברים מקבלים משנה תוקף לאור העובדה שהחיילת הייתה נתונה למרות הקצין".

 

"קצינים מבקשים לעשות להם 'נעים'"

בהחלטה להרשיע את הקצין רק בעבירה של התנהגות שאינה הולמת ולקבוע לחובתו עונש של נזיפה חמורה, נימקה קצינת השיפוט הצבאי, אל"מ ביל' אורנה דוד: "מדובר בקצין צעיר, ששותף לפעילות מבצעית רבה, המפגין מקצועיות, בעל ערכים, שבולט לחיוב כקצין יסודי, עצמאי במשימותיו ומסור לארגון ומחויב אליו. לפי עדויות החיילות מדובר בקצין טוב מאוד, משקיע ודואג לפקודיו. עם זאת, הוא נכשל וטעה כאשר נהג כפי שנהג בעת ביצוע העבירה. יש ספק לגבי מהות התנועות שביצע הקצין וקיומו של המגע הפיזי ביניהם. החיילת העידה בפניי כי לא פחדה מהקצין, לדעתה לא הייתה לו כוונה לפגוע או להטריד אבל הוא חצה את הגבול. לדבריה, היא מעולם לא חוותה אווירה מטרידה ויש נגיעות בין הקצינים לחיילות אך לא באיברים אינטימיים. עוד ציינה החיילת כי קצינים מבקשים לעשות להם 'נעים', הגם שאין הדבר לגיטימי להבנתה".

אלון ארז ()
עו"ד אלון ארז המייצג את הקצין

עדות של אחת החיילות העלתה כי הקצין נהג "לצ'פר" חיילות שעשו לו מסאג', "אך הוא קצין מדהים ומקצועי שלא התכוון לפגוע". חיילת אחרת מהחמ"ל העידה: "האווירה ממש חברית, ממש כמו משפחה. הכל בסחבקיות. יש דיסטנס אבל לא מוגזם".

 

סנגורו של הקצין, עו"ד אלון ארז, מסר בתגובה: "ההליך המשפטי בעניינו של הקצין הסתיים, כפי שטענו מלכתחילה, בזיכויו המוחלט מכל אשמה בעבירת מין והטרדה מינית. הוכח חד משמעית, כי לא הייתה כל כוונה מינית במעשיו של הקצין וכי לא היה כל אלמנט מבזה או משפיל בהתנהגותו".

 

מדובר צה"ל נמסר: "בעקבות תלונה על הטרדה מינית, התנהלה במצ"ח חקירה בעניינו של קצין בדרגת סגן, במהלכה הושעה מתפקידו ובהמשך הועבר לתפקיד שאינו פיקודי. עם סיום החקירה, הוחלט להעמיד את הקצין לדין משמעתי בגין עבירה של הטרדה מינית, בפני קצינת שיפוט בדרגת אל"ם המוסמכת לדון בעבירות מסוג זה. קצינת השיפוט החליטה בתום המשפט להרשיע את הקצין בעבירה של התנהגות שאינה הולמת. קצינת השיפוט קבעה כי מדובר במעשה ראוי לגינוי, אשר אינו הולם התנהגות של מפקד בצה"ל, וכי אין להסכים עם קיומו. הקצין זוכה מעבירת הטרדה מינית, כיוון שנקבע כי יש ספק ביחס לקיומו של גוון מיני במעשיו. לאחר הרשעת הקצין, הוא הוזהר לבל יחזור על מעשיו. כאמור, הקצין הועבר מתפקידו על רקע האירוע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאטרסטוק
אילוסטרציה
צילום: שאטרסטוק
מומלצים