שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  ביטקוין בשירות חמאס: נתיב המימון החדש שמדאיג את מערכת הביטחון

  ארגון הטרור מנסה דרך חדשה להסתיר את נתיב הכספים שלו מפני ישראל על-ידי מעבר לקבלת מימון באמצעות המטבע הווירטואלי - שקשה מאוד לאיתור. בחמאס פתחו בקמפיין הסברה לטובת קידום השימוש בו

  דאגה במערכת הביטחון הישראלית מהחלטה אסטרטגית של הנהגת הזרוע הצבאית של חמאס לשנות את נתיב הפיננסי שלה ולעבור לשימוש במטבע הווירטואלי ביטקוין.

   

  איך עובד הכלי החדש למימון חמאס?

   

  מאז שנוסד הארגון, חמאס מנהל קרב מוחות עם המודיעין הישראלי בניסיון להסתיר את נתיבי הכספים שמממנים את פעילותו. מדובר בנתיבי כסף סבוכים וחובקי עולם, תוך שימוש בבנקים שונים, חלפנים ובלדרים. לאורך השנים, ישראל הצליחה פעמים רבות לחשוף את הנתיבים הללו ולייבש אותם, ונראה כי ההצלחות הישראליות רק הלכו וגברו ככל שהטכנולוגיה בשירות המודיעין הישראלי התקדמה.

  ביטקוין (Photo: Shutterstock, Reuters)
  נתיב מימון חדש, שכמעט בלתי אפשרי לעקוב אחריו(Photo: Shutterstock, Reuters)

  אלא שהשבוע נפל דבר: חמאס פרסם הודעה מיוחדת באמצעות דובר הזרוע הצבאית של הארגון. "ישראל נלחמת בהתנגדות באמצעות ניסיונות למנוע ממנה תמיכה בכל דרך, אך תומכי ההתנגדות בכל העולם נלחמים בניסיונות הציוניים ופועלים למציאת דרכים אפשריות כדי לתמוך בה", הסביר הדובר אבו עוביידה. "אנו קוראים לכל תומכי ההתנגדות ותומכי הסוגיה הצודקת שלנו לתמוך בה באמצעות ביטקוין, דרך אמצעים שנכריז עליהם בקרוב".

   

  מאחורי הודעת הזרוע הצבאית עומד אימוץ של שיטות הפעולה העומדות בפני ארגוני טרור כמו חיזבאללה ודאעש, שכבר השכילו בעבר לעבור לשימוש בנתיבי העברות אשר כמעט בלתי אפשרי לעקוב אחריהם. גם איראן משתמשת בהעברת כספים בנתיב דומה, לפרויקטים שאותם היא רוצה להשאיר מתחת לרדאר. ההודעה יוצרת כאמור אתגר גדול למערכת הביטחון הישראלית.

  הכרוז שפרסם חמאס ()
  הכרזה של חמאס

  31 שנים להקמתו של חמאס (צילום: רויטרס)
  ימומנו ע"י תשלום אנונימי בבטיקוין? אנשי הזרוע הצבאית של חמאס(צילום: רויטרס)

  במסגרת העצרת ביצעה הזרוע הצבאית של חמאס תצוגת תכלית של רחפנים (המטילים רימוני גז) אשר נפלו בשטח הרצועה ()

  כתובות הביטקוין אינן מכילות כל פרט מזהה אודות הבעלים ובכל פעם שמבוצעת עסקה חדשה, נוצרת כתובת ביטקוין חדשה – כך שלכל משתמש יכולות להיות אלפי כתובות בארנק. לפיכך הביטקוין הוא מטבע אטרקטיבי לארגוני טרור כמו חמאס, שמגלגל תקציב בשנים האחרונות תקציב צבאי בסך רבע מיליארד דולר בממוצע בשנה.

   

  מאז שפורסמה ההודעה, חמאס פתח בקמפיין הסברה נרחב לציבור, שבו הוא מסביר את היתרונות הטמונים בביטקוין. בקמפיין מודגשת בעיקר העובדה שמדובר

  בהעברות כספים אנונימיות שאינן ניתנות לאיתור.

   

  מקורות פלסטינים העריכו כי הקמפיין מעיד על בעיות פיננסיות שיש לזרוע הצבאית של חמאס אולם נראה כי הסיבה העיקרית של חמאס לשינוי השיטה היא כדי לעלות שלב בטשטוש העקבות אחר נתיב הכסף שמפעיל את התעשייה הצבאית בעזה, את ייצור הרקטות והמרגמות, חפירת המנהרות, אימון הכוחות המיוחדים ושכלול המערך האווירי והמודיעיני של חמאס בעזה. כמו כן, משמש לשדרוג יכולות ההברחה של כלי נשק תקניים מחו"ל דרך מנהרות הברחה צבאיות באזור רפיח.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock, רויטרס
  עוברים למטבע הווירטואלי
  צילום: shutterstock, רויטרס
  מומלצים