שתף קטע נבחר

866 אלף שקל לילדיו של ישראלי שנהרג בטיול ביוון

במהלך טיול מאורגן הידרדר זאב גול לתהום כשניסה לסייע לאשתו שהחליקה. בית המשפט הטיל את האחריות על חברת "אשת טורס"

בית משפט השלום בתל אביב קבע לאחרונה כי חברת התיירות "אשת טורס" ומדריך טיולים מטעמה אחראים למותו של זאב גול, תושב קיבוץ צובה, שנהרג ב-2012 בטיול מאורגן בהר האולימפוס ביוון. השופט יחזקאל הראל קבע שהם לא דאגו להזהיר את המטיילים מפני הסכנות הטמונות במסלול והעמיד את הפיצויים לילדיו על 866 אלף שקל, שישולמו בעיקרם על ידי חברת הביטוח "הכשרה".

 

בקיץ 2012 יצאה קבוצת מטיילים, רובם חברי קיבוץ צובה, לטיול מאורגן ביוון. באחד הימים יצאה הקבוצה למסלול הררי באורך שלושה קילומטר בהר האולימפוס. כשהגיעו לשביל צר החליקה אשתו של גול לכיוון תהום - והמטיילים, לרבות הוא עצמו, נחלצו לעזרתה. היא ניצלה משום שנבלמה על גזע עץ אך בעודו מנסה למשוך אותה מעד גול והחליק אל עבר תהום בגובה 25 מטר. שעה וחצי לאחר מכן נמצאה גופתו בנחל.

רפרו זאב גול  (צילום רפרודוקציה: נועם (דבול) דביר)
זאב גול (צילום רפרודוקציה: נועם (דבול) דביר)
 

כשנתיים לאחר המקרה הגישו אשתו וילדיו תביעה נזיקית נגד המדריך, חברת הנסיעות וחברת הביטוח שלה. תוך כדי ההליכים הלכה האישה לעולמה והתביעה נוהלה על ידי ארבעת הילדים.

 

הם טענו שהמדריך התרשל בין היתר כשלא דאג לוודא שהמטיילים נזהרים שלא לצעוד בקרבת התהום, אולם מנגד טענו הנתבעים שהמסלול כלל לא היה מסוכן. לדבריהם, האירוע התרחש משום שהמנוחה לא הייתה כשירה פיזית למסלול, והיא מעדה ככל הנראה עקב סחרחורת, והאירוע הביא בסופו של דבר לנפילת בעלה.

 

אולם ניסיונם להתנער מאחריות כשל. השופט יחזקאל הראל קיבל את גרסת הילדים בדבר מקום הנפילה, שהוכחה בתמונות מזמן אמת ובעדויות המטיילים. הוא קבע שמדובר במקטע מסוכן וכי המטיילים הלכו על השביל הצר מבלי שהמדריך – שהלך הרבה לפניהם – טרח להזהירם מפני התהום.

 

לשיטתו, לו אשתו של גול הייתה צועדת בצדו השמאלי של השביל, היא לא הייתה נופלת ומצריכה חילוץ – שהוביל לנפילת בעלה. מכאן שכלל לא הייתה רלוונטיות למצבה הבריאותי. הוא מתח ביקורת חריפה על "אשת טורס" שלא ערכה תחקיר לבדיקת התאונה והוציאה את המדריך לטיול נוסף במסלול ימים ספורים לאחר המקרה.

 

התנהלות זו, נקבע, מעידה על התייחסותה לשמירת שלומם של לקוחותיה. "העובדה כי הנתבע והמטיילים לא צוידו על ידי 'אשת' בציוד עזרה ראשונה מינימלי, גם אם לא היה בו כדי לסייע למניעת התאונה, יש בה כדי להעלות סימני שאלה בדבר אופן התנהלותם", נכתב.

 

השופט הראל שוכנע שהמדריך ו"אשת טורס" הפרו את החובה לשמור על שלומם ובטיחותם של המטיילים, ומכאן שהם אחראים לנפילת אשת המנוח וכפועל יוצא גם למותו.

 

לאחר בחינת נזקי המנוח ואשתו נפסקו לילדיהם פיצויים של 866,573 שקל על הפסדי הכנסה, קיצור תוחלת חיים, הוצאות קבורה ואובדן שירותי בעל. לפיצויים יתווספו כ-202 אלף שקל עבור שכר טרחת עו"ד. הוצאות המשפט האחרות יחושבו לאחר הגשת ראיות.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה באדיבות אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובעים: עו"ד רועי צביקל
  • ב"כ הנתבעים: עוה"ד אטיאס נווה
  • עו"ד רן שקד עוסק בנזיקין
  • הכותב לא ייצג בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום רפרודוקציה: נועם (דבול) דביר
זאב גול
צילום רפרודוקציה: נועם (דבול) דביר
עו"ד רן שקד
מומלצים