שתף קטע נבחר

תיעוד: חיל הים דימה השמדת ספינה שהגיעה לתקוף אסדת גז

במסגרת תרגיל "ים הזעם", דימו ארבע ספינות טילים מדגם "סער 4.5" תרחיש שבמסגרתו ספינת סוחר התקרבה לאסדת הגז. הן ירו טילי הרפון והטביעו אותה. מפקד שייטת הסטי"לים: "מעצמות פועלות בים התיכון ולכן הפעילות שלנו חשובה. מגיעים לכל מקום שבו יש ים"

לראשונה מזה עשרות שנים דימו ארבע ספינות טילים של חיל הים השמדת ספינת סוחר שדימתה מטרת אויב במרחק של כ-200 ק"מ מישראל. בחיל הים סיכמו בהצלחה את האימון המיוחד "ים הזעם" שנערך אתמול (יום ד') באזור המים הכלכליים של ישראל.

 

 

התרגיל דימה תרחיש של תקיפה משולבת של ספינת אויב שהגיעה במטרה לפגוע באחת מאסדות קידוח הגז הישראליות. הספינה שהוטבעה בלב ים הייתה סוחרת ישנה בשם "אייל", שצה"ל רכש בעבר ויועדה לגריטה. לפי התרחיש, שאליו נערכים בזרוע הים כאיום מרכזי מהזירה הצפונית, ספינת האויב התקרבה לאסדת הקידוח כדי להטיל בקרבתה כוחות ימיים קטנים שיתקפו אותה, או לחילופין יועדה ספינת האויב להתפוצץ בעצמה על האסדה.

תרגיל
שיגור טיל הרפון מסטי"ל במסגרת תרגיל "ים הזעם"(צילום: דובר צה"ל)

תרגיל
השיגור במסגרת תרגיל "ים הזעם"(צילום: דובר צה"ל)

תרגיל
תרגיל "ים הזעם"(צילום: דובר צה"ל)

את טילי הים-ים המתקדמים, בעיקר מסוג הרפון, היעילים לטווחים של 100 ק"מ ויותר, ירו הלוחמים מארבע ספינות טילים מדגם 4.5. בתרגיל, שההכנות לו נמשכו בחודשיים האחרונים, השתתף גם כוח על מסוק ימי שסייע בזיהוי וגילוי "האויב", וכן בהכוונת הירי ממזרח למערב. בחיל הים לא מסרו כמה מהטילים פגעו במטרה אך ציינו כי הפגיעה הייתה מוצלחת והביאה להטבעת הסוחרת.

 

מפקד שייטת הסטי"לים בחיל הים, אלוף-משנה גיא גולדפרב, סיכם הערב: "זהו אימון ראשון מסוגו, שבוצע לראשונה לפחות ב-20 השנים האחרונות והוא כלל ירי טילים מסוגים שונים, שדרש תיאום בין הספינות ודיוק רב. כדי שנכשיר את השייטת בצורה הטובה ביותר יש צורך גם בירי טילים באש חיה, גם אם מדובר במצרך יקר, כאשר כל טיל שכזה עולה כמיליון דולר".

תרגיל
עוד זווית משיגור הטיל (צילום: דובר צה"ל)

תרגיל
"ספינת האויב" נפגעה(צילום: דובר צה"ל)

תרגיל
והוטבעה(צילום: דובר צה"ל)
 

 

הקצין הבכיר מחיל הים הסביר כי פעולה מעין זו יכולה לשרת אינטרסים משותפים עם מדינות אחרות באזור ומשגרת מסר גם למעצמות הפועלות בים התיכון: "הסטי"לים שירו את הטילים היו במרחק של עשרות ק"מ מספינת המטרה. יש מעצמות שפועלות בים התיכון ולכן הפעילות והנוכחות שלנו חשובות. שייטת הסטי"לים מתמקדת במבצעי מב"מ (המערכה שבין המלחמות) רגישים ומורכבים לפגיעה ביכולות האויב ולהרחקת המלחמה הבאה. לכן שולחים אותנו לכל מקום שבו יש ים, להבטיח את העליונות הימית של שישראל".

 

מפקד התרגיל, סגן-אלוף בוריס שוסטר, אמר כי "שייטת 3 סיימה אימון ירי מורכב של ארבעה טילי ים-ים לעבר מטרה המדמה מטרת אויב. לאימונים האלה יש חשיבות מכרעת בעמידה במשימה הבאה, גם בבט"ש, גם במב"מ וכמובן במלחמה הבאה. למים הכלכליים ולנכסים האסטרטגיים במדינת ישראל יש חשיבות מכרעת לכלכלת מדינת ישראל ולביטחונם האישי של אזרחי מדינת ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
שיגור טיל הרפון מסטי"ל
צילום: דובר צה"ל
מומלצים