שתף קטע נבחר

החל מהיום: הרשות הפלסטינית מפסיקה לקבל סיוע כספי אמריקני

הרשות הודיעה באופן רשמי כי לא תקבל יותר סיוע אמריקני עבור מנגנוני הביטחון שלה מחשש לתביעות בגין עבירות טרור. בדצמבר הודיעו לארה"ב על ההחלטה

סאיב עריקאת  (צילום: AFP)
סאיב עריקאת. הפלסטינים מוותרים על הסיוע האמריקני(צילום: AFP)

הרשות הפלסטינית הודיעה אמש (חמישי) באופן רשמי כי החל מהיום לא תקבל יותר סיוע כספי אמריקני שמיועד למנגנוני הביטחון הפלסטיניים. העברת הסיוע שעומד על 61 מיליון דולרים בשנה תופסק עקב כניסת תיקון החוק נגד טרור בארה"ב, אשר חושף כל ישות מדינית שזוכה לסיוע מארה"ב לתביעות אזרחיות נגדה.

 

בהודעה רשמית שפורסמה אמש נכתב כי "החל ממחר ייסגרו לחלוטין כל הלשכות, המוסדות והפרוייקטים של הסוכנות הבינלאומית לפיתוח (USAID) שפועלים מאז שנת 1967. מאות עובדים פלסטינים יישלחו לביתם ויופסקו כל מלגות הלימודים שלהן זכו סטודנטים פלסטינים. לא נסכים לקבל סיוע אמריקני".

אנשי המנגנונים הפלסטיניים (צילום: AP) (צילום: AP)
אנשי המנגנונים הפלסטיניים(צילום: AP)

מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, סאיב עריקאת, התייחס להחלטה ואמר: "איננו רוצים לקבל כל סכום כסף שעלול לגרום לנו להתייצב בפני בית הדין. החוק האמריקני החדש פוסק כי כל ממשלה שתקבל מימון תהיה כפופה לחוקי המלחמה בטרור של ארה"ב".

 

עריקאת הוסיף כי "לאחר בחינת החוק מבחינה משפטית, הגענו למסקנה שכל אזרח אמריקני יוכל להביא אותנו בפני בית המשפט. כיום יש עתירות נגד שלושה בנקים שפועלים בפלסטין, וקבלת הסיוע מהממשל האמריקני פותח צוהר לעתירות נגדנו".

 

בחודש דצמבר שלח ראש הממשלה הפלסטיני, ראמי חמדאללה, מכתב למחלקת המדינה האמריקנית. במכתב, שפורסם באופן בלעדי ב-ynet, נאמר כי הפלסטינים מוותרים על קבלת סיוע כספי מארה"ב עקב החשש מתביעות נגדם.

 

עם זאת, הדגיש עריקאת כי הפסקת הסיוע למנגנוני הביטחון לא ישפיעו על פעילותם במהלך השנה והוסיף כי ההנהגה הפלסטינית לא מתכוונת למצוא דרך שבה תוכל להמשיך לקבל סיוע אמריקני. "ארה"ב הפסיקה להעביר 844 מיליון דולרים לעם הפלסטיני ולמוסדותיו בשנה שעברה. זה מנע קידום פרוייקטים של כבישים, בתי ספר, ביוב ומים, שלא יושלמו".

 

בספטמבר 2018 הודיעה ארה"ב כי היא לא תסייע עוד לסוכנות הסעד והתעסוקה של האו"ם, אונר"א, ולשאר קרנות הסיוע לפליטים הפלסטינים. בהודעתו, הגדיר ממשל טראמפ את פעילות הסיוע לפליטים "הלוך פגום מהיסוד".


פורסם לראשונה 31/01/2019 23:01

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים