שתף קטע נבחר

הצצה לדרישות החרדים: "להתייעץ עם רבנים על עבודות הרכבת"

מסמך פנימי שהוגש לליצמן ולראשי אגודת ישראל מציע להחמיר את התנאים לכניסתם לממשלה הבאה ולהתמקד בנושא השבת במו"מ הקואליציוני. בין הדרישות: "חוק מסורת ישראל", צמצום תח"צ בסופי שבוע והגברת אכיפה נגד עסקים הפתוחים ביום המנוחה

 

יעקב ליצמן ישיבת ממשלה (צילום: אלכס קולומויסקי)
יעקב ליצמן ישיבת ממשלה(צילום: אלכס קולומויסקי)

התייעצות עם רבנים על עבודות בשבת, צמצום תחבורה ציבורית בשבת והגברת אכיפה נגד מרכולים: מסמך פנימי שהוצג בוועידת תנועת אגודת ישראל שננעלה אמש (יום ה') מספקת הצצה ראשונה למה שמסתמן כרשימת הדרישות של המפלגות החרדיות בנושא השבת במשא ומתן הקואליציוני העתידי. ככל הנראה, הפוליטיקאים החרדים ידרשו פיקוח הדוק של הנציגים הדתיים על שמירת החוק והסטטוס קוו, שלטענתם נפרץ שוב ושוב בשנים האחרונות.

 

לקריאת המסמך המלא - לחצו כאן

 

כל העדכונים וכל מה שצריך לדעת על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

 
 
גשר יהודית (צילום: מוטי קמחי)
גשר יהודית בתל אביב מוקם בסופי שבוע(צילום: מוטי קמחי)

גשר יהודית (צילום: סקיישוט, צילום אוירי )
מבט ממעוף הרחפן(צילום: סקיישוט, צילום אוירי )

 

מפלגתו של סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, המייצגת את הזרם החסידי שמוביל את יהדות התורה, התכנסה בנתניה ליומיים של דיונים בנושאים שונים לקראת בחירות 2019. במסגרת ההכנה לוועידה, ניסח "פורום השבת הציבורית" נייר עמדה שהוגש לראשי אגודת ישראל, שבו מיפה את חילולי השבת העיקריים הנעשים מטעם המדינה ובמרחב הציבורי, וכן המלצה לדרכי פעולה במאבק לצמצומם.

 

מדובר בפורום חיצוני לתנועה, שעמדתו אינה מחייבת אותה, אך הוא מייצג ארגונים ופעילים מרכזיים בציבור הדתי והחרדי. בשנים האחרונות הייתה לו השפעה רבה על התנהלות ש"ס ויהדות התורה בנושא. המסמך הוגש גם לוועדת הרבנים למען קדושת השבת, המייצגת את ההנהגה העליונה של הציבור החרדי.

 

החלק הראשון בנייר העמדה עוסק במשרד העבודה והרווחה, שם נכתב כי השר חיים כץ "פגע קשות בשבת הציבורית" – הן בכך ש"הפעיל יד קלה על ההדק ופיזר היתרים רבים (לעבודה בשבת - ק"נ) בניגוד לחוק" והן באי-אכיפה של חוק שעות עבודה ומנוחה (22 קנסות בלבד בשנים 2017-2016).

 

 

דיון מליאה כנסת ירושלים (צילום: יואב דודקביץ')
"פגע קשות בשבת הציבורית". חיים כץ(צילום: יואב דודקביץ')

"כחלק מהמו"מ הקואליציוני להרכבת הממשלה הבאה תדרוש סיעת 'יהדות התורה' שימונה שר מוסכם למשרד", הוצע לראשי התנועה, וכן ש"נציג יהדות התורה ימונה ליו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות בכנסת כדי שיוכל לפקח על פעילות המשרד במתן היתרי העבודה ובאכיפת החוק".

 

דרישה נוספת היא "הקמתה מחדש של הוועדה המייעצת לשר, שבה יהיו אנשי הלכה וטכנולוגיה, כדוגמת הרב יהושע נויברט ז"ל שחיבר הספר שמירת שבת כהלכתה, והרב לוי הלפרין ז"ל, ראש מכון מדעי טכנולוגי להלכה".

 

לאחר משבר עבודות הרכבת והתפטרות השר יעקב ליצמן, התחייב ראש הממשלה לקדם את "חוק מסורת ישראל", לפיו שר העבודה יביא בחשבון שיקולים דתיים בבואו להעניק היתר עבודה בשבת. ההבטחה טרם מומשה, ומחברי המסמך העירו בהקשר זה כי "יש לוודא את קיומו בפועל של תיקון חשוב זה".

 

גם במשרד הפנים, שנמצא תחת אחריות אריה דרעי שהוביל את אישור חוק המרכולים, מצא "פורום השבת הציבורית" ליקויים דתיים חמורים הדורשים התערבות, וטען כי הוא אינו מפעיל את סמכותו כאחראי על המינהל התקין ברשויות המקומיות כאשר מדובר בעניינים הנוגעים לשבת".

 

אריה דרעי ישיבת ממשלה (צילום: אלכס קולומויסקי)
גם עליו יש ביקורת. דרעי(צילום: אלכס קולומויסקי)

"ברשויות רבות קיימים חוקי עזר האוסרים פתיחת עסקים בשבת והוצאות שולחנות וכסאות במסעדות אל הרחוב", נכתב בדו"ח, "למרות תת-האכיפה ברשויות, המשרד מתעלם ואינו נוקט שום צעד נגד הרשויות הללו. בעלי עסקים שנפגעו מתת-האכיפה הזו ופנו בתלונה למשרד הפנים, קיבלו 'המלצה' להגיש תביעת נזיקין בבתי המשפט – תהליך ארוך, יקר ומסורבל - במקום שהמשרד בעצמו ינקוט צעדים נגד הרשויות כפי שהוא מחויב.

מוצע בזאת כדלהלן: אגודת ישראל תדרוש במו"מ הקואליציוני שימונה נציג חרדי ליו"ר ועדת הפנים של הכנסת או למצער מינוי מוסכם, והחברים החרדים בוועדת הפנים ייזמו דיונים בוועדה שתכליתם פיקוח על פעילות משרד הפנים והרשויות המקומיות בשני הנושאים הנ"ל".

 

בסקירה על הנעשה במשרד התחבורה נטען: "בשנים האחרונות נפרץ הסכר וניתנו היתרים לתוספת של אלפי נסיעות מדי שבת בניגוד לחוק. כמו כן, ברוח המפקד מקיים המשרד עבודות תשתית ותחזוקה לאין ספור בימי שבת. הדרדור בסטטוס-קוו במשרד התחבורה הוא עצום, ומנגד כמעט שלא נרשמה פעילות חרדית למניעתו".

 

המלצת הפורום לח"כים היא להתמקד במאבק נגד כ-6,000 נסיעות שלטענתם מתבצעות בתחבורה הציבורית מדי שבת, וכן ברפורמת מוניות השירות ש"מביאה את חילולי השבת בתחבורה הציבורית לשיאים חסרי תקדים". עוד העירו החברים: "קיים סיכון רב שהרכבות הקלות בגוש-דן ובצפון הארץ (חיפה-נצרת) וכן המטרוניות החדשות והרכבלים יפעלו בשבת. עד כה לא נרשמה כל פעילות לוודא שהדבר לא יקרה".

 

בעקבות הפרסום כתב הבוקר יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן בפייסבוק: "המפלגות החרדיות שוב ושוב מנסות לשנות את הסטטוס קוו בנושא דת ומדינה. בקדנציה הזאת עמדנו כחומה בצורה נגד הדרישות והחוקים ההזויים שהם העלו פעם אחר פעם. לא תמיד הצלחנו. היינו בודדים מול גוש חוסם של המפלגות החרדיות, הליכוד והבית היהודי. הפעם החרדים הלכו רחוק מדי. רשימת הדרישות העתידיות שלהם היא ניסיון להפוך את מדינת ישראל למדינת הלכה ואנו לא ניתן לכך יד. לא נאפשר לליצמן ולחבריו לקדם את העמדות הקיצוניות שלהם על חשבון הציבור החילוני והמסורתי".

 

מתנועת ישראל חופשית נמסר: "אחרי שבממשלה האחרונה המפלגות החרדיות קיבלו את כל רצונן, אין שום סיבה להתפלא שהם עוברים לדרישות הזויות וחסרות שחר כמו ביטול עבודות תשתית בשבת. מפלגות שמתיימרות לייצג את רוב הציבור הישראלי צריכות להתחייב כבר עכשיו שהממשלה הקרובה תעסוק בקידום תחבורה ציבורית בשבת, נישואים אזרחיים, זכויות מלאות לקהילת הלהט"ב ומניעת הדרת נשים, כמו גם את ביטולו של חוק המרכולים, ולא לאפשר למפלגות הדתיות להיות אלו שמכתיבות בשם מיעוט קטן את הטון לכל המערכת הפוליטית".


פורסם לראשונה 31/01/2019 22:37

 

אלישע בן קימון השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
יעקב ליצמן
צילום: עמית שאבי
מומלצים