שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  מגורשים, מגורשים, מגורשים
  בימי אובמה, גירוש מהגרים הונהג בעיקר מול מהגרים עם עבר פלילי. היום, בממשל טראמפ, הוא תקף לכולם. כיצד נמנעים מסכנת הגירוש ומדוע ישנם עורכי דין שממליצים למהגרים ישראלים שרוצים אזרחות לעמוד למשפט גירוש?
  אז אחרי שבועות ארוכים של שאטדאוון, הממשלה חזרה לפעול, לפחות לשלושה שבועות. כל בתי המשפט לענייני הגירה חזרו לפעילות מלאה ונפתחו שוב לטפל בתיקי המהגרים שנאבקים שוב על עתידם במשפטי הגירוש.

   

  גירוש נשמע לרבים מאיתנו כמו סנריו בלהות קיצוני שקורה בדרך כלל למישהו אחר, אבל בימים אלו, המציאות הזו יכולה להיות קרובה מאי פעם.

  ישנה מגמת העלייה בהליכי הגירוש כתוצאה משינוי בסדרי עדיפויות ההגירה. בעידן הנשיא אובאמה, העדיפות הגבוהה הייתה לגירוש המהגרים הלא חוקיים אשר להם עבר פלילי. בעידן הנשיא טראמפ, השינוי בעדיפויות השתנה והתרחב. עבר פלילי הוא כבר מזמן לא הקריטריון היחיד בו מתמקדים ברשויות ההגירה, כי אם המהגרים הלא חוקיים כולם.

   

  הנשיא טראמפ הציג את השינויים החדשים דרך שני צווים נשיאותיים מנהליים שיצאו לפועל ב25 בינואר 2017. שני הצווים הללו מכוונים לחיזוק הגבולות ואכיפה קפדנית של חוקי ההגירה. במילים פשוטות, כל מי ששוהה בארה"ב באופן לא חוקי נמצא בעדיפות גבוהה, ויהיה בסבירות גבוהה למדי, נתון בתהליך משפטי לגירוש מארה"ב.

   

  רבים מכם שואלים אותי איך בעצם נתפסים ומגיעים למשפטי הגירוש במהירות, בעוד שרבים אחרים שוהים כאן באופן לא חוקי כבר שנים ארוכות ועדיין

  אינםתחת הראדר של רשויות ההגירה. ובכן, ישנן כמה שיטות נפוצות:

  • השיטה הפופולארית ביותר היא דרך המעצרים הפליליים על ידי שוטרי ההגירה. אם נעצרת בלי יחס לסיבה ואתה לא חוקי, מחויבת המשטרה לעדכן מיד את שוטרי ההגירה. במצב כזה, תועבר לכלא ששייך למעצרים פליליים במחלקות שוטרי ההגירה ותועמד למשפט גירוש.

  • השיטה השנייה עוברת דרך פשיטת שוטרי ההגירה במקומות ספיציפיים ומועדים לעורר עניין כמו עגלות בקניונים, בתי עסק או אפילו בית פרטי, כאשר מטרת היעד היא לתפוס קבוצה של מהגרים לא חוקיים. אם נתפסת באחד המקומות האלו בזמן הפשיטות ואתה לא חוקי , תועבר לאותם מעצרים פליליים.

  • השיטה השלישית והעתיקה היא דרך הלשנה. זו יכולה להיות הלשנה של חבר, שכן, עובד או מישהו שאתה מכיר ויודע שאינך חוקי. לפעמים במצבים אלו, מציעים לך האשמות פליליות מופחתות וגירוש מהיר מארה"ב תמורת הלשנה על שמות נוספים של מהגרים לא חוקיים.

  • שיטה אחרונה ואולי המכאיבה ביותר, היא כשהבקשה שלך נדחתה על ידי משרדי ההגירה, שירותי ההגירה מדווחים לשוטרי ההגירה שהפכת להיות לא חוקי. וכך, אתה הופך ליעד תפיסה חדש ע"י שוטרי ההגירה. חשוב לציין שזה נוהל חדש שעבר ב28 ליוני 2018 על ידי משרדי ההגירה שאם הבקשה שלך נדחית, ובעת הדחייה אתה לא חוקי, תקבל הזמנה לבית משפט ותועמד לגירוש מארה"ב. על אף שהנוהל הזה חדש יחסית, אנחנו כבר מזהים עלייה במספר המהגרים שהועמדו למשפטי גירוש בארה"ב אחרי דחיית תיקם ואת המהירות בדיווחים אלו.

   

  מה תוכל לעשות אם הועמדת למשפט גירוש?

  למרות שכל תיק שונה ותלוי בנסיבות שגרמו למהגר להיות במשפט גירוש, ישנה אינפורמציה בסיסית וחיונית מאין כמוה שחשוב להכיר:

  יש שני שלבים למשפטי הגירוש: השלב הראשון נקרא שימוע מאסטר (MASTER HEARING) שבו רשות ההגירה מפרטת את הסיבות להעמדתך לגירוש. במעמד זה ניתנת לך ההזדמנות להסכים או לא להסכים עם סיבות הגירוש. אם אתה מסכים, השופט יאשר סיבות הגירוש וישאל אותך או את עורך הדין מה אמצעי ההקלה שיאפשר לך להישאר בארה"ב. ברגע שאתה משלים את השלב הזה, התיק שלך עובר לשימוע אינדיוויואליסטי (INDIVIDUAL HEARING) השימוע הזה בד"כ נקבע לפחות לשנה קדימה ומאפשר לך להציג את כל טענות ההקלה במצבך, להביא עדים, להגיש מסמכים תומכים בתיקך ולהוכיח את הזכאות שלך להישאר בארה"ב.

  אמצעי ההקלה האפשריים כוללים כל תיק שאתה יכול להגיש מחוץ לבית המשפט (משרדי שירותי ההגירה). זה יכול להיות בקשת גרין קארד על בסיס נישואים, בקשת מקלט, ילדים אזרחים שמבקשים את הוריהם, VAWA (אלימות נגד נשים לפועל) וכו'. כמובן עדיף להגיש את הבקשות האלו כשאתה לא במשפט גירוש אך אם לא מתאפשר, אתה יכול עדיין להגיש אותם כשאתה במשפט גירוש כאמצעי הגנה למענך.

  אמצע הקלה נוסף ומפתיע הוא שאתה יכול לקבל את הגרין קארד שלך דרך בתי המשפט לענייני הגירה. נשמע מופרך? אם כן, יש שלל אמצעי הגנה במצבים אלו (שאפשריים להצגה בפני השופט במשפטי גירוש בלבד). אחת האופציות הנפוצות ביותר היא "ביטול של גירושים “cancelation of removal”. ביטול של גירושים הוא אמצעי שאם מאושר, מוביל לקבלת גרין קארד.

   

  לאופצייה הפופולרית הזאת יש ארבע קטגוריות בסיסיות שבהן עלייך לעמוד:

  1. אתה כבר חי בארה"ב לפחות עשר שנים ברציפות לפני שהועמדת למשפט גירוש.

  2. אם תגורש מארה"ב, יווצר קושי חריג ובלתי רגיל לקרובי המשפחה שהם בעל, אישה, אמא או אבא. קרובי המשפחה חייבים להיות בעלי גרין קארד או אזרחי ארה"ב.

  3. אם אתה מוכיח שאתה אדם בעל ערכים ואידיאלים ראויים להערכה.

  4. אין לך שום הרשעה, עבירה פלילית או עברת על חוקים מסוימים.

   

  היתרון במצב כזה שמאפשר למהגרים שאינם זכאים לגרין קארד בגלל השהות הלא חוקית להיות זכאים וחופשיים. גם במצבים אלו, צריך להיזהר מעורכי דין ששמים את הלקוח שלהם בכוונה במשפט גירוש על מנת להציג את אמצעי ההקלה בפני השופט ומשכנעים את הלקוח שבד"כ משלם אלפים, שאין לו מוצא אחר מלבד מהאופציה הזאת של ביטול הגירושים “cancelation of removal” . ניסיוני מעיד כי זהו צעד מסוכן ומיותר, לא אתי ומפחיד.

   

  - ()
  עו"ד גדי זוהר.

   

  שמעתי אישית על המקרים האלו דווקא ממהגרים ישראלים בתוך הקהילה שלנו ששמעו בעצתם של עורך שטען שאין דרך אחרת, ושזו דרך בטוחה. מה שהמהגרים הישראלים לא יודעים, זה שאמנם יש להם את הזכות להגיש את הבקשה למקלט בכל עת, אך לצערי הרב, רוב הבקשות הללו מבוססות על טענות וסיבות שאינן מבוססות, ללא הוכחות ועדויות, כאשר המטרה העיקרית היא לגרום לבקשה שלהם להידחות ולעמוד למשפט גירוש.

   

  בזמן שהלקוחות מתרגשים מקבלת כרטיס עבודה וסושאל סיקיוריטי, אחרי פרק זמן מסוים, מקבלים סטירה על הלחי כשהשופט דוחה את תיקם בגלל הגשת תיק קל דעת (FRIVOLOUS ASYLUM) לא מבוסס, על מנת לקבל הטבות / הקלות אחרות. במקום להוציא את עצמם מהשהות הלא חוקית, מכניסים את המהגרים הישראלים את עצמם לבעיות יותר גדולות, האשמות פליליות של שקר וזיוף, כלא פלילי, ואז גירוש מארה"ב.

   

  חבר'ה, אם אתם לא חוקיים ומתחת לרדאר, תישארו כך עד שאתם נתפסים. אז אפשר להציג את כל אמצעי ההגנה בפני השופט בלי שקר וזיוף. השופטים ועורכי דין מטעם הממשלה (TRIAL ATTORNEY) כבר מודעים לכל הטריקים של עורכי דין תאוותנים, שלא אכפת להם מהלקוחות אלא מהכיס שלהם. אם אתה מתחיל תיק בהגירה, התיק צריך להיות אותנטי, עם בסיס חזק ובעיון רב לכל הפרטים והמסמכים התומכים בנתונים המוצגים. לא כל מה שנוצץ זהב ולא כל עורך דין אמין. כדאי לשמוע ולקבל ייעוץ יותר מעורך דין אחד.

   

  עו"ד גדי זוהר עונה על השאלות של קוראי "ידיעות אמריקה".

  שלחו את השאלות שלכם ל: Gadi@zoharlawpllc.com

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים