שתף קטע נבחר

ח"כ טיבי אחרי הפגישה עם ארדואן: "לא נדבר רק עם החברים של ביבי"

יו"ר מפלגת תע"ל, שנמנה עם קבוצת חברי כנסת שנפגשה באיסטנבול עם נשיא טורקיה, סיפר לאולפן ynet על חוויותיו: "ארדואן חזר ואמר שמה שאנחנו עושים ראוי להערכה". על נתניהו: "הרגשתי שהנשיא לא מתלהב ממנו"

 

 

"הוא ציטט שני סעיפים מחוק הלאום - אחד לגבי זהות ההגדרה העצמית ליהודים בלבד ואחד בנושא ירושלים. הוא אמר שמדובר בהפרה בוטה של החוק הבינלאומי". יום לאחר שנפגש באיסטנבול עם נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, סיפר הבוקר (יום א') ח"כ אחמד טיבי (תע"ל) על חוויותיו. "ארדואן הוא ידיד העם הפלסטיני", אמר ח"כ טיבי בריאיון לאולפן ynet.

 

ח"כ טיבי נמנה עם קבוצה של חברי כנסת ערבים ופעילים במגזר שנפגשו עם ארדואן בווילה הנשיאותית באיסטנבול. המארח הודה לחברי הקבוצה על ייצוג הדרישות הפלסטיניות בכנסת נגד "הדיכוי" הישראלי ונגד חוק הלאום שאותו הגדיר כ"חוק המדינה היהודית".

 

"הצלחנו באופן חלקי עם ארדואן" 

"כבר כמה שבועות מתארגנת הפגישה הזאת, בעיקר בגלל מצוקה של כמה אזרחים חולים מדבורייה וטירה שנעצרו כאן ומצבם הבריאותי הידרדר", אמר ח"כ טיבי. "הצלחנו באופן חלקי עם הנשיא ארדואן, הוא הורה לפעול כדי לסגור את התיקים ולעשות הכול כדי לסייע לאזרחים. מטבע הדברים, כשאתה נפגש עם ארדואן עולים דברים מדיניים ופוליטיים".

 

טיבי הוסיף כי "ארדואן דיבר על הצורך לאחות את הקרעים בתוך הזירה הפלסטינית בין חמאס לפתח. הוא אמר 'אני מעריך מאוד את פועלכם כחברי כנסת שמגנים על הזכויות שלכם'. דנו גם בנושא של מלגות לסטודנטים ערבים, הקמת אוניברסיטה ערבית ואפשרות של חילופי סטודנטים".

אחמד טיבי רג'פ טאיפ ארדואן (צילום: לשכת הנשיא ארדואן )
ח"כ טיבי בפגישה עם נשיא טורקיה ארדואן(צילום: לשכת הנשיא ארדואן )

-לא נראה לך מוזר לדבר על עניינים פנימיים של מדינה שאתה חבר בכנסת שלה עם אדם שדי מגדיר את עצמו כאויב של ישראל?

"איזה עניינים פנימיים?"

 

-חוק הלאום, אוניברסיטה ערבית. זה לא עניינו של ארדואן מה קורה פה.

"לגבי סטודנטים באוניברסיטה, סטודנטים ומלגות - זה בדרך כלל משהו בינלאומי. אוניברסיטה היא משהו אוניברסלי, אנחנו מחפשים תמיכות מכול העולם. לגבי חוק הלאום, הוא הפך להיות בינלאומי על ידי מי שיזמו אותו והדבר הטבעי ביותר זה שכל העולם התעניין. לדעתי, במדינות כמו הונגריה, למשל, אולי תהיה תמיכה בחוק הלאום ונתניהו ישמח".

 

-אבל הונגריה היא לא אויבת של מדינת ישראל והמנהיג שלה לפחות לא מגדיר את עצמו ככה.

"מה, אתה חושב שאנחנו נדבר רק עם החברים של ביבי נתניהו? מדובר במנהיגים שעוינים את העניין הערבי והפלסטיני. גם איתם אני מוכן להיפגש, אגב, ולנסות לשכנע אותם שהם טועים. אבל ארדואן הוא ידיד העם הפלסטיני, הוא מגלה הבנה לסיטואציה שבה אנחנו נמצאים והוא רוצה לעזור".

 

-אז מה הוא מתכוון לעשות? לעזור לכם בביטול חוק הלאום?

"לא, הוא לא דיבר על פעולה אקטיבית, הוא הביע את דעתו. אם אתה מרשה לו אז הוא הביע את דעתו, מנהיג אזורי שמתעניין מה קורה בסביבתו. והוא חזר ואמר שמה שעושים חברי הכנסת הוא דבר ראוי להערכה, חזר על זה פעמיים, והוא אמר שהוא רוצה לעזור בכל מה שקשור לדרישות שלנו, לענייני השכלה גבוהה, סטודנטים, ונושאים אחרים".

 

-הוא דיבר גם על היחסים של טורקיה עם ישראל?

"לא עלה, אבל הרגשתי משום מה שהוא לא מתלהב מנתניהו, מין הרגשה כזאת".

 

-אבל השאלה היא האם הוא מתכוון להמשיך להחריף את ההתבטאויות כלפי ישראל?

"הוא לא ישנה את עמדתו בקשר לכיבוש או בקשר לחוקים הגזעניים שממשלת ישראל מוציאה מתחת ידיה. לא הוא ולא אחרים".

 

-תחזור לטורקיה לעוד פגישות כאלה עם ארדואן או עם אנשיו?

"אני מעריך שכן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: לשכת הנשיא ארדואן
ח"כ טיבי בפגישתו עם ארדואן
צילום: לשכת הנשיא ארדואן
מומלצים