שתף קטע נבחר

עידן MeToo: חללי העבודה לנשים בעלייה

יותר ויותר חללי עבודה משותפים לנשים בלבד נפתחים בארה"ב, ועונים על הצורך שלהן למרחבים בטוחים שבהם הן יכולות לקבל השראה ולעבוד ללא הפרעות. בחלק מהחללים מציעים גם הרצאות, שיעורי העשרה ואפילו אימוני יוגה. "זה המקום השמח שלי. אין שום סכנה שמישהו יטריד אותי מינית כאן"

כשנכנסים לחלל העבודה המשותף ModernWell שהוקם לפני שנה במיניאפוליס, מינסוטה, מרגישים כמו בספא. הקווים הנקיים שמאפיינים בדרך כלל את חללי העבודה פינו את מקומם לעיצוב חמים יותר, עם שרפרפים מכוסים בפרווה סינטטית וכורסאות נוחות. נשים מקלידות שם על מחשבים ניידים שנמצאים על השולחנות המפוזרים בחלל. אף גבר לא נראה באופק.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

ModernWell הוא רק אחד ממספר גדל והולך של חללי עבודה לנשים בלבד ברחבי ארה"ב. רבים מהחללים הללו קדמו לתנועת MeToo, אך הצמיחה שלהם קשורה לכך באופן ישיר, שכן היא שמה את המאבק נגד הטרדה במקום העבודה על סדר היום. הם גם עונים על הרצון בקרב נשים רבות לבנות קהילה וסביבה תומכת במקום העבודה, בשונה מהתרבות הסטריאוטיפית הקיימת במקומות העבודה הארגוניים.

חללי עבודה ל נשים ארה
"נשים משתוקקות למרחבים בטוחים". חלל העבודה ModernWell במיניאפוליס(צילום: AP)

החללים הללו מספקים יותר מאשר שולחנות כתיבה ומכונת קפה. הם מציעים תוכניות שונות כמו שיעורי העשרה, הרצאות או אימוני יוגה, וכן הזדמנות לבנות רשת חברתית ועסקית עם נשים דומות. זה כמו WeWork, בלי הבירה ואווירת ההיי-טק הגברית.

 

"אני חושבת שנשים משתוקקות למרחבים בטוחים שבהם הן יכולות לקבל השראה ולעשות עבודה חשובה ללא הפרעות. אין שום סכנה שמישהו יטריד אותי מינית כאן", אמרה רנה פאוורס, חברה ב-ModernWell שייסדה את העסק שלה, מועדון קריאה פמיניסטי, בחלל העבודה.

חללי עבודה ל נשים ארה
מרגישים כמו בספא(צילום: AP)

חללי עבודה ל נשים ארה
(צילום: AP)

השחקן הגדול ביותר בתחום הוא The Wing, שנפתח בשנת 2016 בניו יורק והתרחב במהירות ברחבי המדינה. דוברת החברה זארה רחים אמרה כי חברות שנתית המקנה את הזכות להשתמש בחלל עבודה עולה 2,350 דולר, ולחברה יש כיום יותר מ-6,000 מנויים.

 

החלל בסן פרנסיסקו נפתח באוקטובר עם קשר ישיר לתנועת MeToo. חדר הישיבות בו נקרא על שמה של כריסטין בלייזי-פורד, שהעידה בפני הסנאט נגד ברט קבאנו, בעת שהיה מועמד לבית המשפט העליון. בלייזי-פורד העידה שקבאנו תקף אותה מינית בתיכון. קבאנו הכחיש את טענותיה ולבסוף מונה לבית המשפט העליון.

 

רוב החללים של החברה מאפשרים גם לגברים לעבוד בהם, אבל חלקם מיועדים לנשים בלבד. החברה נתבעה על ידי גבר מוושינגטון, שטען לאפליה מגדרית. מועצת המנהלים שלה אישרה זמן קצר לאחר מכן מדיניות חדשה לאישור חברות, ולפיה הזהות המגדרית לא תהיה גורם בהחלטה.

 

רחים אמרה כי הדיונים על שינוי המדיניות החלו עוד לפני התביעה ואינה קשורה אליה. The Wing נמצא גם תחת חקירה של ועדת זכויות האדם של עיריית ניו יורק בגין אפליה מגדרית. בחברה אמרו שהם משתפים פעולה עם הוועדה.

 כריסטין בלייזי פורד  (צילום: AFP)
חדר ישיבות נקרא על שמה. כריסטין בלייזי-פורד (צילום: AFP)

חברה נוספת שצומחת במהירות היא The Riveter, לה יש חמישה חללי עבודה בסיאטל ובלוס אנג'לס, וחלל נוסף צפוי להיפתח בחודש הבא באוסטין, טקסס. לאחרונה הודיעה החברה על כוונתה לפתוח עוד חמישה חללי עבודה, כולל במיניאפוליס ובאטלנטה.

 

כ-20% מהמנויים בחברה מקימים סטארט-אפים, אך הרוב הם עסקים קטנים עם מספר מועט של עובדים, או עובדים עצמאיים כמו עורכי דין וסוכני נדל"ן, כך אמרה מייסדת ומנכ"לית החברה איימי נלסון. עלות החברות נעה בין 99 דולר למאות דולרים מדי חודש. כרבע מ-2,000 החברים הם גברים, אך לדברי נלסון, ההבדל הוא ש"אנחנו שמים נשים בראש". היא הוסיפה כי "אני חושבת שאנחנו רואים שינוי חברתי שלא הולך להיעלם. קולן של הנשים נשמע".

 

החברה הביאה נואמים ידועים כמו שריל סנדברג המכהנת כסמנכ"לית התפעול של פייסבוק, ומציעה פעילויות שונות כגון ייעוץ עם חברת הון סיכון וסמינרים על מודעות דיגיטלית או בריאות. סטיב קינג, שחוקר את עתיד עולם התעסוקה ואת עליית כוח העבודה העצמאי, אמר כי התוכניות הללו הן שמפרידות בין החללים מסוג זה לבין חללי העבודה הכלליים יותר.

חללי עבודה ל נשים ארה
יש גם הרצאות ושיעורי יוגה. חלל העבודה ModernWell במיניאפוליס(צילום: AP)

חללי עבודה ל נשים ארה
(צילום: AP)

מייסדת ModernWell, ג'ולי ברטון, סופרת ומדריכת בריאות, מלמדת יוגה בחלל שלה, שמציע גם אירועים ושיעורים שונים, כמו שיעורי כתיבת זיכרונות של נשים. ברטון סיפרה שהחלל שלה צמח מתוך קבוצת כתיבה שהיא ייסדה ב-2015, שבמקרה הייתה של נשים בלבד. לדבריה, אחרי הבחירות לנשיאות ב-2016, נשים רבות שהיא מכירה היו מודאגות, והיא הרגישה שהיא חייבת להקים עסק שיעזור לנשים לתמוך זו בזו ולהעצים את עצמן.

 

"הרגשתי שיש לנו עבודה לעשות, ורציתי להיות חלק מזה", היא אמרה. לדבריה, החלל נתן לנשים מענפים שונים ומרקעים מקצועיים שונים הזדמנות להתחבר. קשרים אלה מסייעים לנשים לתמוך זו בזו ולהיאבק ברגשות כגון "תסמונת מתחזה", שגורמת לנשים לפקפק בעצמן ולא להיות בטוחות אם יש להן את הכישורים להקים חברה או לצאת במיזם מסוים.

 

ג'יימי רוסו, מנכ"ל איגוד Workspace העולמי, סבור שהתחושה הקהילתית היא מה שמושך חלק מהנשים לחללי העבודה. חללי העבודה המשותפים נמצאים במגמת עלייה, וככל שהמגזר גדל, נישות שונות התפתחו כדי לשרת קבוצות שונות, כמו עורכי דין או אנשים שעובדים בתחום הנדל"ן, הטכנולוגיה, מאגרי מידע או בינה מלאכותית. עבור המפעילים, חללי נישה נוטים להיות רווחיים יותר מאשר חללי עבודה כלליים יותר, אמר רוסו.

חללי עבודה ל נשים ארה
ברטון. נשים היו מודאגות אחרי הבחירות ב-2016(צילום: AP)

חללי עבודה ל נשים ארה
(צילום: AP)

מניתוח נתונים של חברתו של קינג עולה כי ב-2017 היו יותר מ-14 אלף חללי עבודה ו-1.7 מיליון חברים ברחבי העולם. עד שנת 2022 צפויים הנתונים לצמוח לכ-30 אלף חללי עבודה ו-5.1 מיליון חברים. יש מעט נתונים על חללים לנשים, ובעוד שאלה מתרבים, הם צפויים להישאר נישה קטנה יחסית.

 

חלק מחללי העבודה מציעים גם טיפול בילדים, דבר שהיה נדיר עד כה, ככל הנראה בשל חוקים מדינתיים ומקומיים מסובכים בנוגע לטיפול בילדים, כך לדברי קינג. זה עשוי להשתנות. The Wing כבר מספקת שירות של טיפול בילדים באחד החללים בניו יורק, ובקרוב יינתן השירות גם בלוס אנג'לס.

 

ליאסנה בורזה, מאמנת אישית לחיים ולעסקים, יש משרד ביתי, אך היא מעדיפה לעשות את עבודתה ב-ModernWell, שם יש קהילה של נשים שמקבלות את פניה. היא משווה את ההגעה לחלל העבודה לתוכנית הטלוויזיה הישנה "חופשי על הבר", שם כולם מכירים את שמה. "זה יכול להיות מאוד בודד להיות לבד", אמר בורזה. "אני באה לכאן, וזה המקום השמח שלי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
לנשים בלבד. חלל העבודה ModernWell במיניאפוליס
צילום: AP
מומלצים