שתף קטע נבחר

חיבוקים, סלפי ורשימות חיסול: מתפקדי הליכוד יצאו להצביע

אלפי המתפקדים שהגיעו לגני התערוכה עברו בין לוליינים ונאומים חוצבי להבות עד ששלשלו את המעטפה. חלקם לקחו סלפי, חלקם תיאמו הצבעות. פחות משעתיים לסגירת הקלפיות - זמן לסכם: מי מופיע בהרבה מאוד רשימות? מי הביא את המשפחה לעבודה? ומי נותן את החיבוקים הכי טובים?

במזג אוויר אביבי ומושלם נפתחו אתמול (ג') קלפיות הפריימריז של הליכוד בכל רחבי הארץ. בעמדת ההצבעה המסורתית בגני התערוכה בתל אביב שררה בצהריים אווירת קרנבל בחירות נעימה וחגיגה של המסורת הדמוקרטית ארוכת השנים של מפלגת השלטון.

 

 

כל העדכונים וכל מה שצריך לדעת על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

 

דודי אמסלם ויריב לוין בפריימריז הליכוד 2019 ()
דוד אמסלם ויריב לוין בגני התערוכה

דודי אמסלם ויריב לוין בפריימריז הליכוד 2019 ()
 

קלפי הבחירות בגני התערוכה תל אביב פריימריז הליכוד 2019 (צילום: בראל אפרים)
מזג אוויר שמשי ואווירה של קרנבל(צילום: בראל אפרים)

אבל למרות האווירה הנעימה, מתחת לפני השטח כולם אוחזים ברשימות החיסול ומתעסקים כמובן בקרב האיתנים בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לשר לשעבר גדעון סער. רוב חברי הליכוד מסרבים לחשוף את השמות שלהם יצביעו.

 

אחד מחברי הליכוד שהתקרבנו אליו אסר עלינו לצלם את הפתק עם הרשימה וטען שמדובר בנושא רגיש וסודי. "הבטחתי להצביע לכמה רשימות במקביל, אבל זאת הרשימה האמיתית שלי ואני מראה אותה רק לחברים קרובים".

גדעון סער סיור קלפיות  ()
גדעון סער בסיור קלפיות אחר הצהריים בדרום תל אביב

רשימות חיסול בפריימריז של הליכוד (צילום: אסף קמר)
אחת מהרשימות שתומכת בגדעון סער. השם שלו עלה בהרבה רשימות נוספות(צילום: אסף קמר)

חברי ליכוד אחרים מהחבורה הסכימו לחשוף את הרשימה שלהם יצביעו ובאופן מפתיע היה שם אחד בלבד שחזר ועלה בכל אותן רשימות. למרות המתקפה של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ואולי בעיקר בגללה, השר לשעבר גדעון סער, האנדרדוג של הפריימריז, עומד להפתיע ובגדול, לפחות לפי המדגם הבלתי מייצג שערכנו.

 

חבר המפלגה הוותיק בן עמי פייט הסתיר באצבעותיו את כל השמות ברשימה הסודית שלו למעט השם האחרון ברשימה, שנוסף בכתב יד בעט כחולה. "אני נולדתי לתנועת החירות וכל חיי אני עושה מה שאני רוצה. עם כל הכבוד לראש הממשלה, שאנחנו אוהבים אותו מאוד, גדעון סער בוודאות ברשימה שלי".

 

רשימות חיסול בפריימריז של הליכוד (צילום: אסף קמר)
רשימת הנבחרים של בן עמי פייט. "עם כל הכבוד לראש הממשלה, גדעון סער בוודאות ברשימה שלי"(צילום: אסף קמר)

גם השרה לשעבר לימור ליבנת תומכת באופוזיציה מבית שמתגבשת מול נתניהו: "יכול להיות כאן אפקט בומרנג. אני תומכת בגדעון סער וחושבת שהוא יהיה ראש הממשלה הבא".

 

ח"כ אורן חזן, שחש על בשרו מתקפות מבית ויצא מהן מחוזק, תמך גם הוא בסער: "כל הבליץ עליו לא היה במקומו. אם ראש הממשלה לא היה מתערב גדעון היה מסיים באמצע העשירייה השנייה. ההתערבות הזאת של ראש הממשלה תדחוף את גדעון לחמישייה הראשונה".

ענת יחיא בפריימריז של מפלגת הליכוד בגני התערוכה בתל אביב  (צילום: עידו ארז)
יחיא. "אם גדעון סער ירוץ לראשות הממשלה אני אתמוך בו ולא בביבי"(צילום: עידו ארז)

ואילו חברת המפלגה הוותיקה ענת יחיא מעיזה לומר ללא כל פחד את מה שחברי ליכוד אחרים חוששים לומר בפומבי. "אני מתה על גדעון סער, אני חושבת שביבי לא פייר. גדעון סער ראוי ואם הוא ירוץ לראשות הממשלה – אני אתמוך בו ולא בביבי".

 

לוליינים ומאות תמונות סלפי

בחזרה לאווירת הקרנבל. מוזיקה ומסכי וידיאו ענקיים, לוליינים כמו בקרקס ועשרות דוכנים ממותגים ועמוסים בעשרות פעילים אנרגטיים וחייכנים שמנסים להשפיע ברגע האחרון על המתפקדים שהגיעו להצביע.

 

במהלך היום הגיעו לקלפיות שרים וחברי כנסת בעבר ובהווה, התחבקו, לקחו סלפי והבטיחו שינוי חיובי ובמקביל גם נאמנות לדרך הליכוד.

 

ראש הקואליציה ח"כ דודי אמסלם היה נרגש והתחבק עם חברים כאילו מדובר באירוע משפחתי או בבר מצווה ולא באירוע פוליטי קשוח עם אמוציות ורשימות חיסול סודיות. "יש אווירה משפחתית בליכוד", אמר. "תראה איזה סדר ואיזו אווירה נעימה. אני מאחל לכל המועמדים בהצלחה".

 

דוד אמסלם יריב לוין פריימריז  (צילום: שאול גולן)
לוין ואמסלם. מאחורה, הלוליינים על הקביים של לוין(צילום: שאול גולן)

שני ליצנים ממותגים בצבעי כחול לבן שהלכו על קביים ליוו את שר התיירות יריב לוין, שנהנה מהשמש ומהחיבוקים שקיבל מעשרות חברי הליכוד שצעדו אל הקלפי. אבל גם ביום כזה הוא לא שכח לעקוץ את היריבים – מפלגת "יש עתיד".

 

"פריימריז זה דבר מאוד קשה, אבל זה הרבה יותר טוב ממפלגה שבה איש אחד ממנה את כל הרשימה וכולם כמו בובות על חוט", אמר. "בליכוד יש דמוקרטיה אמיתית ואני מאמין שהעשייה שלי תעניק לי כאן תמיכה מאוד גדולה".

 

"יש כאן אווירה מאוד שמחה, הרבה שרים באים לכאן והצטלמתי והתחבקתי עם כולם", סיפרה יחיא, חברת הליכוד הוותיקה. במכשיר הסלולרי שלה יש תמונות סלפי טריות עם שרים וחברי כנסת בולטים מהמפלגה. לטענתה, אורן חזן מחבק הכי טוב: "הוא חיבק אותי חזק והוא איש חם ולבבי. אני אוהבת אותו ואני חושבת שהוא ראוי להיות חבר כנסת".

אורן חזן  פריימריז ליכוד (צילום: שאול גולן)
אורן חזן. נותן הכי טוב חיבוקים(צילום: שאול גולן)

גדעון סער ואורן חזן בקלפי הבחירות בגני התערוכה בת
(צילום: מוטי קמחי )

אין ספק שחזן זכה לתשומת הלב המאסיבית ביותר של חברי הליכוד ואנשי התקשורת הרבים שהגיעו לגני התערוכה. הוא הצטלם והתחבק עם המעריצים ללא הפסקה וקיבל אהבה כמו כוכב רוק. למרות הנתונים המבטיחים ותמיכת הקהל, חזן איננו שאנן, הוא דרוך לקרב ומקפיד לסמן את אויביו הרבים.

 

"אסור להיות שאננים כי יש גם כוחות אופל וכוחות רשע ו'הליכודניקים החדשים' וכל מיני מאכערים שמנסים לגנוב לנו את הליכוד", אמר לנוכחים. "לכן כולם יודעים שצריך לחזק אותי ואת ראש הממשלה ולבחור בי לעשירייה הראשונה".

 

אחד המעריצים היותר קולניים של חזן, שדואג להרעיף עליו חיבוקים וצילומי סלפי רבים הוא אילן פינקר, שבכלל איננו חבר ליכוד ולא הגיע להצביע בפריימריז. "אני מבקר בתערוכה סמוכה, ראינו את הפריימריז ובאנו לראות כאן דברים מעניינים ועכשיו נחזור לתערוכה שלנו", סיפר.

אליאב זוהר, בנו של ח
אליאב זוהר. "הכי חשוב זה להילחם בליכודניקים החדשים"(צילום: עידו ארז)

חלק מהמתמודדים הביאו אל גני התערוכה את המשפחה הגרעינית שתסייע בשכנוע המתפקדים. כך למשל אליאב זוהר, בנו של ח"כ מיקי זוהר, נאם בלהט נגד האויבים הנוראיים שלטענתו פוגעים בליכוד. "האווירה היום קצת סוערת. הכי חשוב זה להילחם בליכודניקים החדשים – הם שמאלנים בתחפושת. הם אמנם נראים כמו ליכודניקים אבל הם שמאלנים ואסור לתת להם לנצח", אמר.

 

ביקשנו ממנו להצביע על אויבי הליכוד כהגדרתו, אבל הוא התחמק וטען שכרגע הוא לא רואה אותם.

 

עטוף בדגל הגאווה הצבעוני, מחייך ולוחץ ידיים בלבביות לכל חברי המרכז הוא נועם אלקריב, מנכ"ל החזית הגאה שמציג רשימת חיסול חדשנית ופורצת דרך. "זאת רשימת החיסול של הגייז – המאבק הגאה צריך להיות פוליטי. עשינו מדד שמשכלל את פעילות הח"כים של הליכוד למען הקהילה הגאה. מקום ראשון בקואליציה זה אמיר אוחנה ובמקום השני שרן השכל. כל שאר חברי הליכוד במאזן שלילי".


פורסם לראשונה 05/02/2019 20:38

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים