שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  תעסוקה ב-2018: יותר ערביות וחרדיות עובדות - פחות גברים

  על פי הלמ"ס, שיעור החרדיות העובדות עלה מ-73% ב-2017 ל-76% ב-2018 - ועקף את שיעור הנשים העובדות בכלל האוכלוסייה, שעומד על 74.2%

  יותר נשים חרדיות וערביות השתלבו בשוק העבודה ב-2018, אך בקרב גברים ערבים וחרדים חלה דווקא ירידה בתעסוקה. כך עולה מהמסמך המסכם ל-2018 של הלמ"ס על שיעור התעסוקה בקרב אוכלוסיות יעד להעלאת התעסוקה שהגיע לידי "כלכליסט".

   

  >> לסיפורים הכי חמים במדור כלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

   

  כמה מרוויח סמנכ"ל פיתוח? אלה המשרות שמשתכרים בהן הכי הרבה 

  חרדיות מרוויחות פחות: הצעת חוק לביטול פערי השכר בין המגזרים השונים בישראל

  הלמ"ס: נשים מטפסות לאט יותר במדרגות השכר

   

  שיעור ההחרדיות העובדות עלה מ-73% ב-2017 ל-76% ב-2018 והוא גבוה עתה משיעור הנשים העובדות בכלל האוכלוסייה (74.2%).

  הייטק חרדי בבני ברק (צילום: אלי מנדלבאום)
  (צילום: אלי מנדלבאום)
   

  נתוני הלמ"ס ממחישים כמה נזק גרמה הגדלת ההקצבות לאברכים על ידי הממשלה, שנכנסה לתוקף לאחר חתימת ההסכם הקואליציוני בין הליכוד ליהדות התורה ב-2015.

    

  תעסוקת הגברים החרדים רשמה זינוק מ-45.5% ב-2014 ל-51.2% ב-2015 בעקבות הקיצוצים שערכה ממשלת נתניהו-לפיד בהטבות לאברכים. ב-2016 הגיע שיעור התעסוקה של גברים חרדים לשיא של 51.7%. אבל אז החלו השפעות המדיניות הנוכחית להשפיע, ושיעור התעסוקה ירד והגיע כעת לשפל של 50.2%.

   

  לעומת זאת, נתוני הנשים החרדיות דווקא מעודדים. לאחר שבין 2015 ל־2017 נרשמה דריכה במקום בהיקף תעסוקה שעמד על 73%, ב-2018 נרשמה עלייה מ-73.1% ל-76.1%. עם זאת, הנתון עדיין נמוך משיעור התעסוקה של נשים יהודיות לא חרדיות (83%).

   

  יכולת ההשתכרות נמוכה

  נראה שבניגוד לעבר, עבודה הפכה לברירת המחדל של נשים חרדיות. הבעיה היא שהיקפי המשרות ורמות ההכנסה של נשים בציבור החרדי עדיין נמוכים. הדבר נובע כנראה בעיקר מהרצון לעבוד בסביבה חרדית מוגנת, מה שמקטין מאוד את היצע העבודה וכן את יכולת התחרות.

   

  עלייה דרמטית נרשמה גם בשיעור הנשים הערביות העובדות מ-34.9% ב-2017 ל-38.2% ב-2018. לעלייה תרמה מהפיכת ההשכלה הגבוהה בקרב הנשים הערביות. לעומת זאת, שיעור הגברים הערבים המועסקים ירד מ-77.5% ב-2017 ל-76.3%. זאת לאחר שמתחילת העשור הוא עלה בהתמדה.

   

  צפו: כיצד מייצרים גיוון בתעסוקה?    (צילום: ליהי קרופניק)

  צפו: כיצד מייצרים גיוון בתעסוקה?    (צילום: ליהי קרופניק)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  האברכים ממשיכים ללמוד

  ראש תחום חרדים במכון הישראלי לדמוקרטיה ד"ר גלעד מלאך אמר ש"האוכלוסייה היהודית היחידה שבה חלה ירידה היא זו של הגברים החרדים".

   

  לדבריו, "הסיבה הבולטת לכך היא הגברת התמריצים שנתנה המדינה לגברים חרדים להישאר בכולל (מוסד שבו לומדים אברכים אחרי הנישואין ‑ ש"א). שני התמריצים העיקריים היו הכפלת סכום המלגה הניתנת לאברכים והסרת התנאי של עבודת הגבר בהנחה למעונות יום. ממשלה שתרצה להחזיר את כניסת החרדים לתעסוקה תצטרך לתת את דעתה על המשך התמריצים". 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים