שתף קטע נבחר

נתניהו: "אבו מאזן מרוצה מדברי גנץ". גנץ: "גירשת יהודים"

ראש הממשלה התייחס לתוצאות הפריימריז בליכוד, בהן סיים יריבו גדעון סער במקום הרביעי: "המתפקדים בחרו רשימה חזקה, מרשימה וטובה לישראל". על הראיון של גנץ ל"ידיעות אחרונות": "אבו מאזן מרוצה, ואף איחל לו הצלחה בבחירות". גנץ מגיב: "שילמת פרוטקשן לחמאס, זמנך עבר"

 

 

כשעה לאחר התוצאות הסופיות, ראש הממשלה מתייחס לראשונה לרשימת הליכוד לפריימריז - וגם לראיון ל"ידיעות אחרונות" של מי שמסתמן כיריבו הבולט. "אני מאוד מאוד מרוצה כי מתפקדי הליכוד בחרו באופן מדויק ודמוקרטי רשימה חזקה, מרשימה, טובה לישראל. הם גם הצביעו בעד ההצעה שלי", אמר בנימין נתניהו.

  

"אבל הצרה היא שגם אבו מאזן מרוצה, כי בני גנץ אמר היום שהוא יבצע התנתקות שנייה ביהודה ושומרון ואבו מאזן איחל לו הצלחה בבחירות", הוסיף ראש הממשלה. "לכן אנחנו חייבים ללכת יחד, לנצח את הבחירות האלה ולמנוע את זה. זוהי התמצית האמיתית של הבחירות: ממשלת שמאל בראשות בני גנץ או ממשלת ליכוד בראשותי".

 

בתגובה לדברי נתניהו אמר גנץ: "גירשת יהודים. שילמת פרוטקשן לחמאס. זמנך עבר - אנחנו ממשיכים".

ארכיון יאסר ערפאת ובנימין נתניהו (צילום: אבי אוחיון, לע
ערפאת ונתניהו, בתמונה שפרסם גנץ(צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

רשימת הליכוד לכנסת  ()

ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו מצביעים לפריימריז של הליכוד בקלפי סמוך למעון רה
נתניהו מצביע בפריימריז(צילום: שרון רביבו)

גדעון סער, שאותו ניסה נתניהו לדחוק למקום נמוך ברשימת הליכוד לכנסת הבאה, סיים את הבחירות המקדימות של המפלגה במקום הרביעי. יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין סיים במקום הראשון אחרי קרב צמוד עם השר ישראל כץ. שלישי דורג השר גלעד ארדן ואת החמישייה הראשונה בפריימריז סגרה השרה מירי רגב.

 

בהמשך העשירייה נמצאים המצטרף החדש לליכוד מכולנו, השר יואב גלנט, ואחריו שר נוסף, יריב לוין. ראש העיר ירושלים לשעבר, ניר ברקת, דורג שמיני, לפני השרה גילה גמליאל ויו"ר ועדת חוץ וביטחון אבי דיכטר. בעשירייה השנייה נמצאים השרים זאב אלקין, אופיר אקוניס, צחי הנגבי, חיים כץ ויובל שטייניץ, סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי, והח"כים דוד אמסלם ואמיר אוחנה.

 

ח"כ דוד ביטן נדחק למקום ה-24 ברשימה וח"כ מיקי זוהר למקום ה-27, אך עדיין מדובר במקומות ריאליים. מנגד, חברי כנסת מוכרים כאורן חזן ויהודה גליק ושר התקשורת איוב קרא נדחקו אל מחוץ למקומות הריאליים. חברי הכנסת הנוספים שלא יחזרו כנראה למליאה הם נאוה בוקר, ענת ברקו, ירון מזוז ואסנת הילה מארק. מצבה של שרן השכל עדיין לא ברור סופית - אם קרן ברק תשובץ למשבצת האישה החדשה למרות ניצחונה של אתי עטיה במחוז דן - השכל תידחק אל מקום לא ריאלי. אך אם ייקבע אחרת, היא תשובץ במקום ה-27 (וזוהר יוקפץ למקום ה-25), שנחשב ריאלי.

תמונה מחולקת גדעון סער בנימין  נתניהו (צילום: אלכס קולומויסקי, AP)
השר לשעבר סער ורה"מ נתניהו(צילום: אלכס קולומויסקי, AP)

בריאיון לשלמה ארצי וחנוך דאום, שיתפרסם במלואו ביום שישי הקרוב במוסף "7 ימים" ב"ידיעות אחרונות", אמר יו"ר חוסן לישראל גנץ בהתייחסו לראש הממשלה כי "נתניהו לקח את התפקיד הכי קשה במדינת ישראל ובתור מי שבאמת נתן את עצמו, אני מחזיק ממנו פטריוט. שיהיה ברור: אני לא שונא את ביבי. אני ראיתי אותו ממרחק של מטרים ספורים ופחות. הבן אדם הוא ראש הממשלה של מדינת ישראל, אני לא שונא אותו. אבל אני חושב שהגיע שעתו לסיים את תפקידו בצורה מכובדת".

 

דאום: יש פער בין אלה שאומרים: לא נשב איתו מהרגע שיהיה שימוע, ויש כאלו שאומרים, לא נשב איתו מהרגע שיוחלט להגיש נגדו כתב אישום. אתה בטח מוכן פה לאיזו התחמקות יפה.

גנץ: "אני מתכוון לנצח ולפתור את העניין הזה דרך זה. זה ייגמר שם".

 

דאום: כולם אומרים שהם ינצחו.

גנץ: "לא. לא. אבל פעם ראשונה, בעשור האחרון, יש סיכוי. בוא נדבר ביושר".

 

דאום: אני בטוח שאם מישהו ינצח אותו, זה מישהו עם הרקע הצבאי שלך, מסכים. אבל מה לגבי כתב אישום? אתה לא תענה על זה?

גנץ: "אני מתכוון לנצח. אני מכבד את בחירת הציבור ואני מכבד את החוק. לא נראה לי סביר בכלל שתהיה פה אפשרות שראש ממשלה יכהן עם כתב אישום".

 

דאום: יש כמה חודשים מהשימוע.

גנץ: "אז אמרתי שאני עם כתב אישום לא אשב איתו".

 

דאום: אחרי השימוע או לפני השימוע?

גנץ: "אני לא אשב איתו עם כתב אישום".

 

דאום: מה שאני אכתוב בעיתון זה: "התחמק מלענות תשובה מדויקת", בסדר?

גנץ: "אבל אמרתי לך..."

בני גנץ בראיון עם שלמה ארצי וחנוך דאום (צילום: תומריקו)
גנץ בריאיון עם שלמה ארצי וחנוך דאום(צילום: תומריקו)

דאום: בוגי יעלון, שותפך, חושב שאוסלו היה אסון נוראי. הוא התנגד להתנתקות והוא חושב שאין פרטנר פלסטיני. מה העמדה שלך בדברים האלה?

"השאלה המרכזית היא שאלה ביטחונית. היא צריכה להבטיח את מדינת ישראל מבחינת הביטחון שלה. עכשיו יש פה את שאלת האינטרס. אנחנו – וגם ביבי אמר את זה בנאום בר־אילן – לא מחפשים שליטה על אף אחד אחר. אנחנו צריכים למצוא את הדרך שבה אנחנו לא מקיימים שליטה על אנשים אחרים".

 

דאום: אז אתה למעשה בעד מהלך דומה להתנתקות?

גנץ: "ההתנתקות בוצעה מתוך מחשבה מדינית של מדינת ישראל. הושג ציון גבוה מאוד לכל הצדדים המעורבים ביכולת לא לקרוע את העם כשזה בוצע".

 

דאום: אז אתה לא מצטער על זה שעקרנו משם את היישובים?

גנץ: "זה היה מהלך חוקי, שהתקבל על ידי ממשלת ישראל ובוצע על ידי צה"ל והמתיישבים בצורה כואבת, אבל טובה. צריך לקחת את הלקחים ולממש אותם במקומות אחרים".

 

בהמשך לפרסום הבוקר, במפלגתו של גנץ פרסמו הבהרה בנושא ההתנתקות: "ההתנתקות בוצעה והובלה על ידי ממשלה לגיטימית בראשות הליכוד, הצביעו בעדה נתניהו וראשי הליכוד והיא דובררה על ידי מירי רגב. בממשלת גנץ לא יהיו פעולות חד צדדיות הנוגעות לפינוי יישובים, וסוגיית הלקחים שבראיון התייחסה לחשיבות מניעת קרע בעם, והקפדה על עוגנים ביטחוניים קשיחים בכל מדיניות עתידית".


פורסם לראשונה 06/02/2019 18:47

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
נתניהו וערפאת, בתמונה שפרסם גנץ
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
מומלצים