שתף קטע נבחר

נפרדים מהרב אקשטיין: "אדם גדול. יהודי גדול. ציוני גדול"

פטירתו הפתאומית של מייסדה של "הקרן לידידות" הכתה בהלם רבדים רחבים. בעדה הדרוזית התאבלו על הרב שסייע לבני נוער דרוזים במצוקה, בשגרירות הנוצרית ביכו את האיש בעל "החזון החלוצי" - ובארגוני רווחה דיברו על הרב שאהב את חיילי צה"ל, ניצולי שואה וילדים בסיכון

הרב יחיאל אקשטיין ז
הרב יחיאל אקשטיין ז"ל(צילום: יוסי צבקר)
 

 

"תרומתו לעם בישראל ולמדינת ישראל תשאיר את חותמה לדורות": במילים אלה נפרד הערב (ד') נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, מהרב יחיאל אקשטיין שהלך לעולמו הבוקר, והוא בן 67.

 

 • הלב הגדול נדם: נפטר הרב יחיאל אקשטיין

   

  << הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >> 

   

  פטירתו הפתאומית של מייסדה של "הקרן לידידות", ככל הנראה מדום לב, הכתה בהלם רבדים רחבים בציבוריות הישראלית. "הוא היה אדם גדול. יהודי גדול. ציוני גדול", אמר הנשיא. "איש חסד, צדקה וחזון הלך מעימנו היום. יחד עם רבבות רבבות בישראל ומחוצה לה אנחנו כואבים ואבלים היום עם משפחתו".

   

  קראו עוד בערוץ היהדות : 

   

  ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הביע "צער עמוק על פטירתו של הרב יחיאל אקשטיין", והוסיף כי הוא "פעל רבות לרווחת אזרחי ישראל ולחיזוק הקשר בין הקהילות הנוצריות לבין מדינת ישראל".

   

  יו"ר הסוכנות היהודית, יצחק הרצוג, אמר כי "עם ישראל, בארץ ובתפוצות איבד הערב מנהיג שפעל למענו שנים רבות וטובות דרך מפעל החיים המפואר שהקים במו ידיו - 'הקרן לידידות'. עם הרב יחיאל אקשטיין זכיתי לפעול יחדיו בתחומיי חברה, רווחה, תפוצות ועלייה". הוא שלח את תנחומיו "למשפחתו, חבריו וכל מכריו ועובדי הקרן".

   

  "חזון חלוצי"

  השיח' מואפק טריף, מנהיגה הרוחני של העדה הדרוזית בישראל, הביע "צער רב על פטירתו בטרם עת של הרב", שאותו כינה "ידיד אמת ואדם ערכי ומוסרי, אשר הקדיש את כל חייו לנתינה ולתרומה למען עולם טוב יותר".


 •  

  השייח' מוואפק טריף, הרב יחיאל אקשטיין והשר איוב קרא (צילום: גיל אליהו)
  הרב סייע לבני העדה הדרוזית אשר היו במצוקה במדינות באזור". השייח' מוואפק טריף עם הרב יחיאל אקשטיין(צילום: גיל אליהו)

   

  הוא סיפר כי "לרב אקשטיין היו יחסים מיוחדים עם בני העדה הדרוזית, והוא תרם רבות ללימודים אקדמיים לחיילי צה"ל מבני העדה. בנוסף סיפר כי הרב אקשטיין נרתם וסייע לקידום פרוייקטים חינוכיים וחברתיים בכפרים הדרוזיים ברחבי המדינה - וכן לבני העדה הדרוזית אשר היו במצוקה במדינות באזור".

   

  נשיא השגרירות הנוצרית הבינלאומית, ד"ר יורגן בולר, העלתה על נס את קידום היחסים בין יהודים לנוצרים במסגרת "הקרן לידידות" – מפעל חייו של הרב אקשטיין. הוא הזכיר את מה שכינה "חזונו החלוצי בקירוב יהודים ונוצרים. הרב אקשטיין היה חלק ממספר קטן של מנהיגים יהודים שהבינו את החשיבות האסטרטגית של הקהילה האוונגליסטית ברחבי העולם עבור מדינת ישראל. הסיוע שגייס מנוצרים ברחבי העולם הביאו רווחה וברכה לישראלים רבים".

   

  "רק שלשום - שלף את הגיטרה ושר"

  מנכ"ל הדסה, פרופ׳ זאב רוטשטיין, כינה את הרב "ידיד קרוב של אנשי הדסה". הוא סיפר כי "לאורך השנים פעל הרב יחיאל היקר למען מטופלי בית החולים, תוך שהוא מעניק מרוחב ליבו למחלקות השונות, ומדגיש כי רפואה והצלת חיים הן בלבו".

   

  עם ילדים יהודים באוקראינה (צילום: אוליבייה פיטוסי) (צילום: אוליבייה פיטוסי)
  עם ילדים יהודים באוקראינה(צילום: אוליבייה פיטוסי)

   

  הוא סיפר כי "רק שלשום נפגש חבר נאמני הדסה עם הרב אקשטיין לערב התרמה לבית החולים", וכי הרב "שלף גיטרה ופצח בשיר 'מעל פסגת הר הצופים'. לפני כחודש, חנכנו איתו את המערכת הרובוטית לשיקום ההליכה שתרמה 'הקרן לידידות' שבראשה עמד, עבור מטופלי השיקום בהדסה הר הצופים.

   

  "איבדנו היום חבר קרוב ויקר - ומדינת ישראל איבדה את אחד ממובילי הפיוס, קירוב הלבבות והתמיכה בחלשים אשר פעלו למענה".

   

  "את הרב אקשטיין הכרתי לראשונה אחרי שנפצעתי, דרך סגן מנהל בית החולים סורוקה, פרופ' יוחנן פייזר, שקיבל אותי ראשון בחדר הטראומה והציל את חיי", סיפר גדי ירקוני, ראש מועצת אשכול. "שנה לאחר מכן נפגשנו שלושתינו שוב, וחנכנו יחד את חדרי הניתוח החדשים והממוגנים שתרמה 'הקרן לידידות' לבית החולים. מאז יחיאל ואני שמרנו על קשר חברי אישי הדוק".

   

  הוא הוסיף כי "הרב אקשטיין תרם רבות לאשכול, להקמת מרכז החוסן הממוגן שמשרת את תושבי אשכול, מרכז ההפעלה החדש, מיגוניות ברחבי המועצה וסיוע לנזקקים דרך אגף הרווחה במועצה. מותו הוא אבידה גדולה, ואני מאחל שמורשתו לאהבת ישראל וההתיישבות, תמשיך ותשגשג גם אחרי מותו".

   

  "תרם לחוסן הלאומי"

  בארגון מנהלי הרווחה ברשויות המקומיות הביעו אבל: "ליבו הרחב של הרב אקשטיין, שתמיד היה קשוב לצרכי הרווחה והאוכלוסיות החלשות, נדם היום". יו"ר הארגון, ד"ר שולה מנחם, אמרה כי הרב אקשטיין הפך את "הקרן לידידות" לידידת אמת של השירותים החברתיים ברשויות המקומיות.

   

  גייס מיליארדים למען העם היהודי (צילום: יעל ולצר) (צילום: יעל ולצר)
  גייס מיליארדים למען העם היהודי(צילום: יעל ולצר)

   

  ח"כ ד"ר נחמן שי ("המחנה הציוני") הביע אף הוא אבל על פטירתו של הרב אקשטיין. "מאז הקים את 'הקרן לידידות' הוביל הרב מפעל אדיר של תמיכה בישראל, בשכבות המוחלשות, בפריפריה ובאזרחים הוותיקים. הוא פעל בנמרצות ובנחישות במקום שהממשלה כשלה ושארגונים אחרים לא יכלו להושיע", ספד לו.

   

  ח"כ עמיר פרץ ("המחנה הציוני") הזכיר את הפרויקטים בשדרות שחנך הרב. "'הקרן לידידות' בהובלתו דאגה לעולים, ילדים בסיכון, ניצולי שואה, מיעוטים ונשים במצוקה".

   

  ראש מועצה מקומית אפרת, עודד רביבי, המחזיק בתיק החוץ של מועצת יש"ע – סיפר כי "כל מי שעושה דרכו בשרוולים השונים בנתב"ג, נתקל בדמותו של הרב אקשטיין". לדבריו, "הרב ידע להגיע אל הפריפריה ולסייע שם היכן שהתקשתה המדינה. בעשייתו בארץ תרם רבות לחוסן הלאומי. פגשתי אותו לא פעם גם בחוץ לארץ, שם פעל לחבר בין יהדות התפוצות לישראל ובחיוך גדול שיחסר לנו עתה ידע לבנות גשר ייחודי של קירוב לבבות".

   

  "אהב במיוחד את חיילי צה"ל"   

  ערן וינטרוב, מנכ"ל ארגון "לתת", אמר כי "המגזר השלישי איבד היום את אחד האנשים הבולטים בעשייה החברתית בישראל, שבנה גשר בין נוצרים ויהודים והיה מעורב במאות פרויקטים חברתיים בארץ ובקהילות יהודיות בעולם. הרב אקשטיין היה אדם שאהב את העשייה, האמין בשליחותו והיה לו חשוב להיות מעורב בנתינה באופן אישי. בזכותו, הפכה 'הקרן לידידות' לגוף מרכזי ומשפיע בחברה האזרחית בישראל. הוא משאיר אחריו חותם ודמותו תחסר לרבים".

   

  האלוף (מיל') יורם יאיר, יו"ר "יחד למען החייל" ספד לרב אקשטיין שלדבריו "אהב את חיילי צה"ל במיוחד. במהלך השנים הוא תמך ברווחתם של לוחמי צה"ל העושים לילות כימים למען ביטחון מדינת ישראל, בדגש על חיילים מאוכלוסיות ממשפחות מעוטות יכולות כלכלית. אלפי חיילים קיבלו סיוע משמעותי בתחומים שונים של החיים הודות לתרומתו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: יוסי צבקר
  הרב יחיאל אקשטיין
  צילום: יוסי צבקר
  מומלצים