שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  אז אילו פציעות יש בדיוק לעומרי כספי ושון דוסון?
  הנציגים שלנו, ב-NBA ובספרד נפצעו השבוע בברך וצפויים לעבור ניתוח. פיזיותרפיסטית הספורט עירית סמילנסקי מסבירה את מהות הפציעות, מה הוא הליך השיקום ומהן ההשלכות האפשריות של הפציעה

  רצה הגורל ובאותו שבוע נפצעו שני הנציגים שלנו ב-NBA ובספרד - עומרי כספי, ששוחרר אתמול (חמישי) מממפיס, ושון דוסון. שניהם עם פציעות ברך מורכבות - כל אחת מהן בדרגת חומרה שונה.

   

  בכדי שנוכל לנסות ולהבין מהן המשמעויות של שתי הפציעות ומה צפוי לשניים בתקופת השיקום וההחלמה - פיזיותרפיסטית הספורט עירית סמילנסקי מנסה לעשות סדר. מהי מהות הפגיעה של כספי ודוסון? מהו אותו סהרון עליו מדובר? מהי בדיוק הרצועה הצולבת? ולמה ישנה סכנה גבוהה שפציעות מסוג זה יתרחשו דווקא בכדורסל? 

   

  עומרי כספי (צילום: AP)
  עומרי כספי(צילום: AP)

   

  עומרי כספי

  דווקא במשחק בו נפצע כספי הוא נראה טוב וקלע 18 נקודות. הנציג שלנו ב-NBA נחת לא טוב על הברך ובבדיקת MRI שערך נראה קרע בסהרון (המניסקוס) של הברך. כספי נבדק על ידי מומחה בלוס אנג'לס והוחלט כי יעבור ניתוח ארתרוסקופי להסרת חלק הסהרון הקרוע, ולאחר פיזיותרפיה של מספר שבועות הוא צפוי לחזור לכשירות במרץ. הוא עבר אתמול (חמישי) את הניתוח בהצלחה ומתכונן לשיקום מהיר ויעיל.

   

  שון דוסון

  שחקן חובנטוד בדאלונה, שעובר עונה מצוינת עם קבוצתו בליגה הספרדית, נפצע אף הוא בברכו. תחילה נדמה היה שמספר ימי מנוחה יספיקו, אך לאחר שלא חל שיפור במצבו, בדיקת ה-MRI גילתה קרע בסהרון וקרע של הרצועה הצולבת הקדמית. דוסון צפוי לעבור ניתוח לשחזור הרצועה הצולבת ולבצע פיזיותרפיה ממושכת ומורכבת של לפחות כשמונה חודשים בטרם ישוב למגרש.

   

  צפו בתקציר הניצחון של ברסה והפציעה של מסי    (באדיבות ONE)

  צפו בתקציר הניצחון של ברסה והפציעה של מסי    (באדיבות ONE)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  אנטומיה על קצה המזלג

  מפרק הברך מחבר בין שתי עצמות השוק (Tibia and Fibula) לבין עצם הירך (Femur).

   

  בקצה עצמות השוק ישנו סחוס ומעל הסחוס נמצאים שני מבנים הנקראים סהרונים (Meniscus), הסהרון הפנימי נמצא בצד הקרוב לרגל השנייה והסהרון החיצוני נמצא בצד המרוחק. השם "סהרון" נגזר מצורתו דמוית הירח של המבנה הזה. הסהרונים מורכבים מחלבון ומסיבים של מולקולות נוספות המעניקים להם תכונות של גמישות, אלסטיות וחוזק לא מבוטל.

   

  מבנה הברך (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  מבנה הברך(צילום: shutterstock)

   

  הרצועה הצולבת (ACL), היא אחת מארבע הרצועות העיקריות בברך. היא מחברת בין עצם השוק לבין עצם הירך. היא חשובה לתנועת הברך, ובגלל מאפיינים תחושתיים - גם לתנועה של הרגל כולה.

   

  מהו תפקיד הסהרונים והרצועה הצולבת?

  הסהרונים

  מגינים על הסחוס ויש להם גם תפקיד בייצוב של המפרק. תכונות אלו חשובות בעיקר אצל אנשים שעושים ספורט בעצימות גבוהה ובפרט במקצועות ספורט המערבים "שינוי כיוון" פתאומיים - כמו בכדורסל, כדורגל ועוד.

   

  הרצועה הצולבת

  בעלת תפקיד משמעותי ביציבות הברך. בעזרת הרצועה מתבצעת תנועה חלקה של עצם השוק מול עצם הירך גם במצבים קיצוניים של שינויי כיוון חדים, בלימה או נחיתה מניתור. מכיוון שיש לרצועה תפקיד מייצב חשוב, קרע שלה משמעותי יותר אצל אנשים פעילים בספורט הכולל שינויי כיוון, עצירה פתאומית ונחיתה.

   

  שון דוסון נבחרת ישראל (צילום: עוז מועלם)
  דוסון. חומרת הפציעה התבררה באיחור(צילום: עוז מועלם)

   

  מהו מנגנון הפציעה?

  קרעים של הסהרונים וגם של הצולבות אצל ספורטאים חובבניים ומקצוענים כאחד, נובעים על פי רוב מתנועה סיבובית של הברך. בכדורסל ובכדורגל, שינוי כיוון ונחיתה הם חלק מהמשחק, לכן הפציעות שכיחות למדי, במיוחד בעונות מפרכות וברמות הגבוהות ביותר.

   

  מהם הסימנים הבולטים של הפציעות?

  בשתי הפציעות ישנו בדרך כלל אירוע מקדים של תנועה חדה או נפילה שגרמה לנזק. הסימנים של קרע בסהרון יהיו על פי רוב כאב בצד אחד של הברך. תיתכן נפיחות, לעיתים הברך "ננעלת" ולא ניתן ליישר אותה.

   

  קרע ברצועה הצולבת מתאפיין בנפיחות רבה ("בלונית") של הברך, שתופיע לעיתים קרובות רק מספר שעות לאחר הפגיעה. לאחר שהכאב נרגע עלולה להופיע (לא תמיד) תחושת חוסר יציבות של מפרק הברך, בעיקר בעת פעילות המערבת שינוי כיוון.

   

  עומרי כספי ממפיס גריזליס (צילום: AP)
  דווקא כשהיה בכושר טוב. כספי (צילום: AP)

   

  מתי כדאי לעבור ניתוח ומתי אפשר להסתפק בפיזיותרפיה?

  ראשית חשוב לומר כי בשני המקרים יש לשקול היטב כל מקרה על פי הגיל, רמת התפקוד הספורטיבית והתזמון בעונה הסדירה.

   

  קרע בסהרון

  במקרים בהם לא מדובר בספורטאי עילית, כאשר הזמן אינו דוחק - ניתן לבצע פיזיותרפיה ייעודית מיידית להפחתת הכאב, להגמשת המפרק, חיזוק ושיווי משקל. יש לבצע פיזיותרפיה ומעקב של כמה שבועות לשיקום הברך ורק אם הניסיון בפיזיותרפיה לא צלח יש לגשת לביצוע ארתרוסקופיה.

   

  במקרה של כספי, שנמצא בעיצומה של עונה סדירה, הוא ינותח מיידית להסרת הסהרון הקרוע ויבצע שיקום מהיר ואינטנסיבי על מנת שיוכל לשוב לשחק כבר בעונה הנוכחית. מכיוון שהוא נמצא כעת בעיצומה של העונה, יש להניח שהוא מטופל בפיזיותרפיה גם כעת ושומר על כושר גופני בהתאם ליכולת ולכאב. במקרים כאלו יש גם השפעה פיזיולוגית ונפשית של ההפסקה הפתאומית של האימונים וגם על כך יש לתת את הדעת.

   

  שון דוסון (צילום: David Grau, חובנטוד בדאלונה)
  דוסון. שינויי הכיוון מגבירים את הסיכון(צילום: David Grau, חובנטוד בדאלונה)

   

  קרע ברצועה הצולבת

  רמת הפעילות של האדם, הגיל שלו ותחושת "חוסר היציבות" עליה הוא מדווח צריכות להילקח בחשבון ("הברך בורחת לי").

   

  על סמך מחקרים שבוצעו לאורך שנים, ניתן לומר כי עבור מי שקרע את הרצועה הצולבת הקדמית קיימות שתי אפשרויות טובות - ניתוחית ולא ניתוחית. הבחירה בטיפול תיעשה לפי סוג הפעילות ורמתה, גיל, פציעות נוספות ועוד גורמים רבים ומגוונים.

   


   

  בסוגי ספורט הכוללים שינויי כיוון רבים ומאתגרים, רבים מהספורטאים יעברו ניתוח, בעוד בסוגי ספורט אחרים ייעשה ניסיון שיקומי ארוך יותר, שהסיכוי שלו להצליח רב. בכל מקרה תקופת שיקום קצרה כהכנה לניתוח משפרת משמעותית את הסיכוי לחזור בצורה בטוחה לספורט והיא נחשבת היום לסטנדרט בטיפול בספורטאים.

   

  במקרה של דוסון, יש להניח שינותח מיידית ויתחיל שיקום ארוך בפיזיותרפיה עד אשר ישוב. כספי ודוסון ינותחו ולאחר עבודה פיזיותרפית קצרה יחסית במקרה של כספי וארוכה יותר במקרה של דוסון, אמורים לשוב לפעילות מלאה, מתוך תקווה לחזור לאותה נקודה בה עצרו לפני הפציעה. 

   

  עירית סמילנסקי היא פיזיותרפיסטית מומחית בפציעות ספורט ואורתופדיה

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים