שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  המתמודדים של מרצ: "העבודה סיימה את תפקידה ההיסטורי, אין לה אידיאולוגיה"
  כמה ימים לפני הפריימריז במרצ, וברקע הבחירות המקדימות בעבודה, בדקנו אצל אנשי מפלגת השמאל היתכנות של איחוד בין המפלגות. ח"כ פריג': "בעד חיבור תחת מרצ, העבודה לא מפלגת שמאל"

   

   

  הסקרים שלא מחמיאים והפחד ממנדטים שיעברו לידי "חוסן לישראל" גורמים בימים האחרונים לגורמים רבים לנסות להביא לאיחוד בין מפלגת העבודה למפלגת מרצ. כמה ימים לפני הפריימריז במפלגת השמאל הישראלית, המתמודדים במרצ מסרבים בתוקף לאיחוד תחת מפלגת העבודה. צפו בריאיון לאולפן ynet.

   

  כל העדכונים וכל מה שצריך לדעת על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

   

  יריב אופנהיימר ועיסאווי פריג' בראיון לאולפן ynet (צילום: אלי סגל)
  פריג' ואופנהיימר(צילום: אלי סגל)

  "אני רוצה להפעיל את ההיגיון. כשאני שם אחד ועוד אחד צריך לצאת לי יותר משתיים, אחרת זה לא משתלם", אמר באולפן ח"כ עיסאווי פריג'. "כל הנהירה עכשיו, הטרנד של החיבורים, תנו לי להשלים את התמונה. המחשבה הבריאה אומרת שצריך גוש שמאל אמיתי שאנשים יצביעו לו. מפלגת העבודה היא לא שמאל. אני בעד חיבור תחת מרצ. מרצ היא הבית ואנחנו נשמח לקלוט כל דמות ממפלגת העבודה".

   

  פריימריז במפלגת העבודה בחירות 2019 (צילום: רענן כהן)
  הפריימריז בעבודה. "נשמח לקלוט כל דמות ממפלגת העבודה"(צילום: רענן כהן)

  יריב אופנהיימר, מזכ"ל "שלום עכשיו" לשעבר ומתמודד במרצ, לא שלל על הסף חיבור עם העבודה: "השאלה היא מה אנחנו אומרים לציבור ומה הערכים. במפלגת העבודה יש קושי להגיד פלסטינים, קשה להם להתמודד עם המילה כיבוש והמילים 'מצור על עזה' הן בכלל מחוץ ללקסיקון. צריך לשאול מה המסרים. האם לנו כאנשי מרצ מותר להגיד פלסטינים או שצריכים להתמרכז כמו העבודה?".

   

  הוא הוסיף: "אני חושב שהגענו למצב שחלק גדול מהציבור שלנו, שהוא שמאל, מתלבט בין מרצ לגנץ. ככל שמרצ תרים את הדגל המדיני, את המאבק בכיבוש ותפעל למען שוויון בחברה הישראלית, הסיכוי שלנו לקחת מנדטים מגנץ גבוה יותר".

   

  - למה שאנשים יבואו למפלגה שמתכוונת להיות באופוזיציה?

  פריג': "אנחנו נהיה בקואליציה, כי אנחנו הולכים להחליף את השלטון. אנחנו לא נהיה בממשלה תחת נתניהו, תחת ראש ממשלה שיש מעליו עננה של שחיתות".

   

  - אז עם מי תשבו?

  אופנהיימר: "ברור שלא עם נתניהו. אם נגד גנץ ירכיב את הממשלה, אז מרצ צריכה להיות מועמדת רצינית לישיבה בקואליציה וזה תלוי ברצון הבוחר השמאלני. אם השמאלנים ילכו לגנץ, אז הוא עלול ללכת עם ליברמן או עם החרדים, ואולי אפילו עם בנט. אם השמאלנים ילכו למרצ אז לגנץ לא תהיה ברירה אלא לעשות קואליציית מרכז-שמאל".

  בני גנץ חוסן לישראל בחירות 2019 (צילום: EPA)
  "אם השמאלנים ילכו לגנץ הוא עלול ללכת עם ליברמן או החרדים, ואפילו עם בנט"(צילום: EPA)

  - מה הבעיה של מפלגת העבודה?

  פריג': "שהיא סיימה את תפקידה ההיסטורי. מפלגת העבודה הייתה אלטרנטיבה שלטונית במשך 70 שנה ועכשיו היא חדלה מלהיות אלטרנטיבה שלטונית, אין לה זכות קיום. השמאל אצלנו, אנחנו האלטרנטיבה".

   

  אופנהיימר: "אין שם אידיאולוגיה. אתה לא שמאל וגם לא אלטרנטיבה שלטונית ולכן אתה במצוקה. זה היתרון הגדול של מרצ, באמצעות נבחרת נכונה של מרצ נוכל לדבר אל אנשי השמאל שמתפתים ללכת לגנץ ולהחזיר אותם אלינו".

   

  השניים טענו שמרצ היא זו שצריכה להוביל רשימה משותפת, אם אכן תהיה כזאת, ותקפו את יו"ר העבודה אבי גבאי. "מתי גבאי התחל להתמוטט? ברקע שהוא בעט באידיאולוגיה השמאלנית והחל לקרוץ בצורה נבזית לימין", אמר אופנהיימר. "ברגע שהוא עשה את זה הוא איבד את הקהל שלו, כי הקהל שלו היה אידיאולוגי ובסוף אנשים נמדדים לפי הערכים והעמדות שלהם".

   

  פריג' הוסיף: "אבי גבאי הוא בחור טוב, אבל לא הולכים עם זה למכולת. מה שקרה במפלגת העבודה בשנים האחרונות מוכיח שהמפלגה איבדה את הדרך".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים