שתף קטע נבחר

הרב אקשטיין הובא למנוחות: "כל המעשים הנפלאים הם מורשתו"

מאות ליוו למנוחות את הרב יחיאל אקשטיין, נשיא "הקרן לידידות", שהלך אתמול לעולמו. רעייתו ז'ואל ספדה לו: "יש הרבה חולמים, אך מעטים יודעים להגשים". הרב הראשי לרוסיה סיפר: "מסר את נפשו ליהודים בכל העולם"

 

 

 

מאות בני אדם ליוו היום (ה') למנוחות בבית העלמין בבית שמש את הרב יחיאל אקשטיין, מייסד ונשיא "הקרן לידידות", שהלך אתמול לעולמו. בין מוקירי זכרו של הרב היו אנשי ציבור רבים שהגיעו לחלוק כבוד אחרון לאיש החסד שסייע לנזקקים בעזרת תרומות שגייס, בעיקר מנוצרים אוונגליסטים בחו"ל.

הרב יחיאל אקשטיין ז
הרב יחיאל אקשטיין ז"ל(צילום: יוסי צבקר)
"הרבה עוד ייאמר על האדם שהיה יחיאל, האיש שלי", ספדה לו רעייתו ז'ואל. "אנשים ידברו על העשייה האדירה, נדיבותו, רוחב ליבו, היצירתיות שבה רקם והגשים תוכניות. ישבחו את יכולתו המיוחדת לגעת בנזקים ולסייע להם לא רק באמצעות תרומה, אלא גם במילה טובה ובחיוך חם. הוא ידע להקשיב לדברי הבריות ואף השכיל מעבר לכך, להבין את רחשי ליבם. כל המעשים הנפלאים הללו הם מורשתו שעליה עמל כל חייו".

 

היא הוסיפה: "ראיתי אותו גם בסיטואציות אחרות - איך הוא לא יכול היה שלא לעצור לסייע לאישה מבוגרת ברחוב מעומק נשמתו הנדירה. הייתה לי הזכות לחזות באהבתך למשפחה, בחברויות שנמשכו עשרות שנים וביכולתך לבנות חברויות חדשות עם אנשים שהעריכו אותך. הייתי גאה להיות לצדך כשנסענו יחד ברחבי תבל. חשתי חיבור חזק למשימה שלך, שהוסיף לקרבת הלבבות בינינו. יש הרבה חולמים, אך מעטים יודעים להגשים".

 

הלווייתו של הרב יחיאל אקשטיין (צילום: אלכס קולומויסקי)
מלווים למנוחות את הרב אקשטיין. "הייתי גאה להיות לצדך כשנסענו יחד ברחבי תבל"(צילום: אלכס קולומויסקי)

הלווייתו של הרב יחיאל אקשטיין (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)


"חלמת על גשר בין יהודים לנוצרים, על עולם שבו ניתן יהיה להקל על מצוקותיהם של אנשים, לשפר את איכות חייהם של מבוגרים שאין להם על מי לסמוך. אנחנו נשארים מחויבים לחזון ולחלום שלך. לימדת אותי המון, אני לא יכולה לדמיין את חיי ללא שפעת האור שהבאת. אנחנו אחד ובלעדיך נותרתי לא שלמה", ספדה ז'ואל.

 

בתו של הרב אקשטיין, יעל, הדגישה את המחויבות של אביה למשפחתו, בין כל שלל העיסוקים הפילנתרופיים שלו: "בכל פעם שראית את נכדיך הייתה בעיניך שמחה. עבור כל העולם היית הרב יחיאל אקשטיין, אבל עבורם היית פשוט סבא. לא בחרת את הדרך הקלה, מה שכולם עשו. היית מורד אבל עם מטרה - ללכת אחרי הלב ולעשות מה שנכון, גם אם אנשים לא אהבו, גם אם זה אומר לסבול ולספוג ביקורת".

אקשטיין מסייע ליהדות אוקראינה. "מסר את נפשו ליהודים בכל העולם" (צילום: אוליבייה פיטוסי) (צילום: אוליבייה פיטוסי)
אקשטיין מסייע ליהדות אוקראינה. "מסר את נפשו ליהודים בכל העולם"(צילום: אוליבייה פיטוסי)

הרב הראשי של רוסיה, ברל לזר, ספד: "הוא מסר את נפשו ליהודים בכל העולם. בזמן המלחמות באוקראינה הוא נכנס בזמן הסכנה להציל נפשות - לתת תמיכה לזקנים ולילדים. הוא עשה מה שאף אחד לא הצליח לעשות, להביא אומות שונות לעזור לארץ ישראל וליהודים. כמה פעמים ביקשנו ממנו לנסוע לאיזשהו מקום והוא לא חשב פעמיים ובאותו זמן כשהוא פעל גדולות ונצורות היו אנשים שלא נתנו לו את הכבוד הראוי".

 

"יחיאל היה כמו השמש שזורחת על כל העולם ודאג לכל יהודי בכל מקום שהוא", המשיך הרב לזר. "הוא פעל במקומות שאסור לדבר עליהם, כל החיים שלו רצה לעזור יותר ממה שאפשר. הוא שמח שהוא יכול לשמח אחרים ולעזור לעוד יהודי. הוא לימד אותנו שאין דבר העומד בפני הרצון. מי האמין שאפשר להפעיל עוצמה כזאת – לגרום ללא יהודים לעזור לארץ ישראל. הרב יחיאל, הראית לנו מה זו אהבה ומה זו אמונה".

 

ניר ברקת, ראש העיר ירושלים לשעבר שמתמודד ברשימת הליכוד לכנסת, סיפר על שיתוף הפעולה יוצא הדופן שלו עם הרב אקשטיין. "הוא הקים מפעל שלא דומה לשום דבר אחר, שידע לפתוח לבבות של אוהבי ישראל ברחבי העולם. הוא ידע עם האינטואיציה והאינטיליגנציה שלו לאתר צרכים ולשווק אותם בדרך שאף אחד אחד לא יודע. הוא ידע לא רק לפתוח את ליבם אלא להפוך אותם לאוהבי ישראל, ואם הם היו אוהבי ישראל הם הפכו למעריצי ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
מלווים למנוחות את הרב אקשטיין
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים