שתף קטע נבחר

היועמ"ש אסר על נתניהו לפרסם תמונות עם חיילים לצורך תעמולת בחירות

מנדלבליט הודיע לוועדת הבחירות כי ראש הממשלה או כל מועמד אחר לא יוכלו להשתמש בחיילי צה"ל ובתמונותיהם לצורך תעמולת בחירות. במקביל הורה למחוק תמונות וסרטונים עם חיילים שפורסמו מאז התשעה בינואר 2019 והועלו לדפי הפייסבוק של ראש הממשלה או מועמדים אחרים

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע היום (ה') לוועדת הבחירות כי לראש הממשלה בנימין נתניהו או כל מועמד אחר אסור להשתמש בחיילי צה"ל ובתמונותיהם לצורך תעמולת בחירות.

 

במקביל, הורה היועמ"ש למחוק ולהסיר תמונות וסרטונים עם חיילים שפורסמו מאז תשעה בינואר 2019 והועלו לדפי הפייסבוק של ראש הממשלה או מועמדים אחרים.

 

בנימין נתניהו עם חיילים  (מתוך עמוד הפייסבוק של בנימין נתניהו)
פוסט שהועלה לעמוד הפייסבוק של נתניהו לפני כשבוע(מתוך עמוד הפייסבוק של בנימין נתניהו)

בנימין נתניהו עם חיילים  (מתוך עמוד הפייסבוק של בנימין נתניהו)
פוסט שהועלה לעמוד הפייסבוק של נתניהו לפני כשבועיים(מתוך עמוד הפייסבוק של בנימין נתניהו)

בנימין נתניהו עם חיילים  (מתוך עמוד הפייסבוק של בנימין נתניהו)
גם תמונת הרקע של עמוד הפייסבוק של נתניהו - עם חיילי צה"ל(מתוך עמוד הפייסבוק של בנימין נתניהו)

מדובר בתגובה שהוגשה לוועדה על-ידי מנדלבליט בעקבות עתירה של מפלגת העבודה באמצעות עורך הדין גיא בוסי, שבה נתבקש יו"ר ועדת הבחירות לתת צו מניעה נגד הליכוד וראש הממשלה מלעשות שימוש בצה"ל ובחייליו בתקופת הבחירות. עו"ד בוסי ציטט את ההוראות הקובעות, כי "לא ייעשה שימוש בתעמולת בחירות בצבא הגנה לישראל באופן העשוי ליצור רושם כי צבא ההגנה לישראל מזוהה עם מפלגה או עם רשימת מועמדים".

 

 

היועמ"ש קבע כי בתקופת 90 הימים שלפני הבחירות אסור להשתמש בצה"ל לצורך תעמולת בחירות - כולל התייחסויות פוליטיות של ראש הממשלה במתקני צה"ל תוך כדי סיורים וביקורים שהוא עורך בהם.

 

עם זאת, קבע היועמ"ש כי ייתכנו מקרים חריגים שיצדיקו מבחינה עניינית להשתמש בכך כגון "הרתעת אויב, מצב חירום וצרכים מבצעיים או אירוע שנקבע מראש אשר מתקיים בשגרה בצה"ל ונהוג ששר הביטחון או ראש הממשלה משתתפים בו". היועמ"ש הדגיש כי לא מדובר בביקורים עצמם בבסיסים אלא אך ורק בפרסום של אותם ביקורים באמצעות תמונות וסרטונים.

  

ב"ידיעות אחרונות" נחשף השבוע כי הפרקליט הצבאי הראשי האלוף שרון אפק החל לגבש נוהל מיוחד בנושא השימוש בתמונות חיילי צה"ל על ידי פוליטיקאים. גורמים בכירים בצה"ל מסרו כי הנוהל לא מגובש בגלל נתניהו, שהוא שר הביטחון הממונה ומותר לו לבקר בצבא, אלא בשל כלל הביקורים של פוליטיקאים, כאשר הנושא שבו מתמקדים אינו ביקורי נתניהו אלא הפירסומים שמופצים לתקשורת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שאבי
נתניהו ומנדלבליט
צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שאבי
מומלצים