שתף קטע נבחר

חוזרים לגנים ולפינוי הזבל: הסתיימה השביתה בחיפה

לאחר דיון שהתקיים בבית הדין האזורי לעבודה בחיפה הודיע יו"ר ועד העובדים וראש העירייה על סיום שביתת העובדים ותחילת הידברות מיידית: "החל מהבוקר ינתנו כל השירותים העירוניים כסדרם"

 

 

ראש עיריית חיפה עינת קליש-רותם ויו"ר ועד העובדים דוד וקנין הודיעו אמש (שבת) על סיום שביתת עובדי העירייה ותחילת הידברות מיידית בנושאים השנויים במחלוקת. "החל מהבוקר (ראשון) ינתנו כל השירותים העירוניים כסדרם".

 

הודעת הצדדים ניתנה לאחר דיון שהתקיים בנושא בבית הדין האזורי לעבודה בחיפה בבקשת עיריית חיפה לצו מניעה נגד המשך השביתה של עובדי העירייה. בעירייה טענו בין השאר כי העובדים נקטו בצעד השביתה כמוצא ראשון. בסיום הדיון אמרה קליש-רותם כי "יש לנו הרבה עבודה. אני מאמינה שבקרוב יחזרו כל הרחובות להיות נקיים וגם גני הילדים יחזרו לפעילות".

 

מתחילת הדיון לא הסתיר נשיא בית הדין, אלכס קוגן, כי אין לדעתו עילה מוצדקת לשביתה, והזכיר כי הוא מנפגעיה - כתושב חיפה ואב לילדים במערכת החינוך בעיר. לדבריו העילה המרכזית היא אמירות פוגעניות של ראש העיר כלפי העובדים, בין השאר בראיונות בתקשורת המקומית ובפוסטים בפייסבוק. לדבריו, יש מקום לתת לקליש רותם זמן ללמוד את התפקיד. "לכל מנהל יש את סגנון הניהול שלו, לראש העיר יש את סגנון הניהול שלה ואתם צריכים לחיות ביחד. תנו לה צ'אנס", אמר.

 

חזירים וזבל בחיפה (צילום: יובל מרקוס )
חזירי בר ליד ערימות הזבל בחיפה(צילום: יובל מרקוס )

 

 

במהלך הדיון טען אחד מחברי הוועד, אמנון עידו, כי באחת הפגישות הראשונות עם ראש העיר, כינתה קליש-רותם את העובדים "פרזיטים". קליש רותם אמרה בהמשך כי המלה מעולם לא יצאה מפיה. היא הוסיפה כי היא רואה בעובדי העירייה עובדים נפלאים.

 

בהמשך הורה השופט כי הדיון יתקיים בפורום מצומצם של ועד העובדים, קליש-רותם וסגנה ועורכי הדין של הצדדים, ובסיום הדיון התקבלה כאמור ההחלטה המשותפת על סיום השביתה וכניסה למשא ומתן מואץ.

בית הספר חופית בחיפה (צילום: זוהר שחר)
בית הספר חופית בחיפה(צילום: זוהר שחר)

שביתה בעיריית חיפה זבל ברחובות (צילום: אביהו שפירא )
זבל ברחובות חיפה במהלך השביתה(צילום: אביהו שפירא )

יו"ר ההסתדרות במרחב חיפה, משה מזרחי אמר כי "אנחנו מצפים מראש העיר שנבחרה, שתאמר שהעובדים הם הנכס והמשאב הכי טוב של העיר שלנו. אנחנו רוצים להמשיך לעבוד ביחד עם ראש העיר, ואנחנו מקווים שזה מה שיהיה".

 

ארנון בר דוד, יו"ר הסתדרות המעוף אמר כי "עובדי העירייה חוזרים לעבודה, והצדדים ייכנסו למשא ומתן אינטנסיבי על מנת לפתור את המחלוקות ביניהם בחסות בית הדין, ואם צריך גם בחסות מגשר. אני מקווה מאוד שהחל מהבוקר יפתח דף חדש בעיר חיפה, והעיר הזאת רק תלך קדימה יחד עם העובדים, הנהלת העירייה וההסתדרות בעיריית חיפה. אני מקווה שאת המשבר הזה נדע לפתור בשבוע-שבועיים הקרובים".

 

השביתה בעיריית חיפה החלה ביום רביעי השבוע ובמסגרתה בוטלו בתחילה הלימודים בגני הילדים ולאחר מכן גם בבתי הספר היסודיים בעיר. בעיר אף התמלאו ערימות של זבל שלא פונה במהלך השביתה בה השתתפו עובדי הניקיון של העירייה. בוועד העובדים טענו כי ראש העירייה קליש-רותם הפכה את המאבק לאישי והיא דורשת את פיטורי יו"ר הוועד וחבר נוסף כתנאי לחתימה על הסכם עם העובדים. מלשכת קליש-רותם לא נמסרה תגובה לטענות אלה.


פורסם לראשונה 09/02/2019 23:09

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זוהר שחר
הזבל ברחובות חיפה במהלך השביתה
צילום: זוהר שחר
מומלצים