שתף קטע נבחר

סלביני נגד המצרי שייצג את איטליה באירוויזיון

אלסנדרו מחמוד, זמר ממוצא מצרי, ניצח אמש בפסטיבל סן רמו עם שיר הכולל שורות בערבית, ובצל החשש שיסרב לנסוע לתל-אביב הודיע: "אני בא". שר הפנים סלביני, מנהיג הימין, יצא נגדו בטוויטר: "זה השיר האיטלקי הכי יפה?!". ברקע: מאבקו של סלביני במהגרים מהמזה"ת ואפריקה

שר הפנים האיטלקי מתיאו סלביני, ממובילי המאבק נגד הכנסת המהגרים לאירופה, חולל הלילה (יום א') סערה כשיצא בציוץ בטוויטר נגד הנציג האיטלקי לאירוויזיון בתל-אביב. הנציג, אלסנדרו מחמוד שהוכרז הלילה כמנצח בפסטיבל סן רמו, הוא בן לאב מצרי ואם איטלקייה, ובשיר Soldi שאיתו הוא אמור להופיע בתל-אביב משולבים משפטים בערבית ומוזכר הרמדאן.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

השיר המנצח של מחמוד:

 

איטליה פסטיבל סן רמו מחמוד מצרי איטלקי נציג אירוויזיון תל אביב (צילום: gettyimages)
אלסנדרו מחמוד. "אני 100% איטלקי"(צילום: gettyimages)
מתיאו סלביני (צילום: MCT)
סלביני. "זה הכי יפה? אני הייתי מצביע לאולטימו"(צילום: MCT)

סלביני, מנהיג מפלגת "הליגה" מהימין, ויש שיגידו אף מהימין הקיצוני, כתב בטוויטר דקות אחרי הכרזתו של מחמוד כמנצח: "מחמוד – זה השיר האיטלקי הכי יפה?!? אני הייתי מצביע לאוּלטימו, מה אתם אומרים?". אוּלטימו הוא שם הבמה של הזמר הצעיר ניקולו מוריקוני, שהיה הפייבוריט הברור לנצח אך הפסיד למחמוד על קו הסיום והסתפק במקום השני.

 

אלסנדרו מחמוד, בן 27, נולד במילאנו לאב מצרי ולאם מסרדיניה, והוא גדל כל חייו באיטליה. הוא אינו מסתיר שלמצרים שמורה בלבו פינה חמה, אך בעבר גם מתח עליה ביקורת – בכלל זה על מצבם של הלהט"בים המצרים. בעבר העניק מחמוד ריאיון שממנו עשוי היה להשתמע שהוא יוצא מהארון, אבל אחר כך טען שלא מדובר ביציאה מהארון והסתפק באמירה שיש להתייחס לכל אדם באשר הוא אדם, מבלי לתת משקל לנטייתו המינית. הלילה, במסיבת העיתונאים שלאחר ניצחונו, הדגיש: "אני 100% איטלקי".

 

דקות אחרי ניצחונו נשאל מחמוד אם יקבל את ההצעה לייצג את איטליה באירוויזיון הקרוב והשיב: "ברור. אני כבר שם". זאת על רקע החשש שבשל מוצאו הערבי יסרב להשתתף בתחרות שתיערך בישראל. באיטליה המנצח בפסטיבל סן רמו מקבל את הזכות להיות הנציג האיטלקי לאירוויזיון – אך לעתים מעדיף המנצח לוותר על ההשתתפות, בדרך כלל בשל מחויבויות קודמות.

איטליה פסטיבל סן רמו מחמוד מצרי איטלקי נציג אירוויזיון תל אביב (צילום: gettyimages)
מיהר להודיע שיבוא לתל-אביב. מחמוד(צילום: gettyimages)

ניצחונו של אלסנדרו מחמוד בא בשעה שבאיטליה מתנהל ויכוח ציבורי רווי יצרים בסוגיית המהגרים. בשנה שעברה הוקמה באיטליה ממשלה חדשה בראשות מפלגת "חמשת הכוכבים" האנטי-ממסדית ובראשות מפלגת "הליגה" הימנית של סלביני, ומאותו רגע החלה איטליה לנקוט מדיניות קשוחה כלפי מהגרים. שר הפנים סלביני, הנחשב לדמות החזקה בממשלה, מנסה בכל כוחו למנוע כניסה של מהגרים שארגוני זכויות אדם מצילים מסירות בלב הים התיכון.

 

סלביני הבטיח אשתקד שאיטליה תחת הנהגתו לא תהיה עוד "מחנה הפליטים של אירופה", ובשנה האחרונה הוא ומנהיג "חמשת הכוכבים" לואיג'י די מאיו הרבו להתעמת עם נשיא צרפת עמנואל מקרון, שהפציר באיטליה שוב ושוב לפתוח את שעריה למהגרים. סלביני ודי מאיו האשימו את צרפת בצביעות, אמרו שעליה לקלוט בעצמה מהגרים רבים יותר – וטענו כי מדיניותה הקולוניאלית היא הסיבה לעוני באפריקה שגורם להגירה ההמונית לאירופה. על רקע העימותים בין הצדדים החזירה בשבוע שעבר צרפת את שגרירה מרומא – צעד שהפך את העימות לחריף ביותר בין המדינות מאז מלחמת העולם השנייה.

1 ()
סמל האירוויזיון בתל-אביב, שייערך במאי הקרוב

 

די ג'יי מצליח, מוסלמי מצרפת: מי ישתתפו באירוויזיון?

 

הציוץ של סלביני הלילה זכה לשיתופים רבים, אבל גם ספג ביקורת מהצד השני של המפה הפוליטית. מנחת הטלוויזיה אליזה איזוארדי, שהייתה עד לסוף השנה שעברה בת זוגו של סלביני, כתבה בטוויטר: "מחמוד ניצח עכשיו בפסטיבל סן רמו. זו הוכחה לכך שהמפגש בין תרבויות שונות מייצר דברים יפים". בנובמבר האחרון הכריזה איזוארדי באינסטגרם על פרידתה מסלביני – בצירוף סלפי של השניים שוכבים במיטה והכיתוב "אתגעגע. תודה לך".

 

פסטיבל סן רמו הוא באופן מסורתי משדר הטלוויזיה הנצפה ביותר באיטליה, וברגעי השיא שלו הוא זוכה מדי שנה לרייטינג של יותר מ-50%. אף שבימים האחרונים הסתמן אלסנדרו מחמוד כמועמד בולט, ניצחונו אמש עורר תמיהה בקרב רבים, בעיקר בהתחשב בעובדה שהזמר אולטימו, שהגיע למקום השני, ניצח בפער עצום בהצבעת הצופים בבית. אולטימו קיבל 46.5% מקולות הצופים לעומת 14.1% למחמוד, נתון שהיה אמור לזכות את הזמר המצרי-איטלקי במקום השלישי בלבד. הצבעת העיתונאים והמומחים, שבידיהם הופקדו 50% מהתוצאה הסופית, שינתה לגמרי את תמונת המצב ושלחה את אלסנדרו מחמוד לתל-אביב.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: gettyimages
אלסנדרו מחמוד מנצח הלילה
צילום: gettyimages
מומלצים