שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  מטבע נדיר מתקופת מרד בר כוכבא התגלה בחבל לכיש
  שתי מדריכות, שטיילו בחורבת רסם א-רסום בחבל לכיש, גילו מטבע משנת 133 או 134 לספירה

  כחלק מסיור הכנה לקראת טיול בחרבת רסם א-רסום שבחבל לכיש, גילו שתי מדריכות של רשות הטבע והגנים, מטבע נדיר מתקופת מרד בר כוכבא שהציץ מהקרקע בעקבות הגשמים.

   

  המטבע הנדיר (צילום: שירי בורכרד)
  המטבע הנדיר(צילום: שירי בורכרד)

   

  מעיין שלום ושירי בורכרד, צעדו בדרך העפר משמורת גבעות גד לעבר האתר רסם א-רסום. לפתע הן הבחינו בחפץ ירוק ועגול. לאחר ששלפו את החפץ מהקרקע, התברר כי מדובר במטבע מימי מרד בר כוכבא, ששכל הנראה הוטבע לפני כ-1,900 שנה.

   

  צילום המטבע הועבר לצורך זיהוי לד"ר דני שיאון מרשות העתיקות, שהצליח לפענח את הכיתוב על המטבע הנדיר: בצד אחד של המטבע עץ תמר עם שבעה ענפים ושני אשכולות ומתחתיו המילה "שמעון" בעברית עתיקה ובצידו השני מוטבע עלה גפן עם זלזל וסביבו והכתובת "שב (שנה ב') לחרות ישראל".

  המטבע הנדיר (צילום: שירי בורכרד)
  המטבע הנדיר(צילום: שירי בורכרד)

  המטבע הנדיר (צילום: שירי בורכרד)
  המטבע הנדיר(צילום: שירי בורכרד)

    

  מטבעות מסוג זה נטבעו בעת מרד בר-כוכבא (136-132 לספירה) והם מבטאים את החרות הזמנית והאחרונה שהייתה לעם ישראל לפני זמננו. שנת ב' על פי המחקרים היא שנת 133 או שנת 134. במהלך המרד התכוננו וחצבו לוחמי בר כוכבא מערכות מסתור רבות בעיקר בשפלת יהודה ואף בגליל התחתון. הקונסול וההיסטוריון הרומאי דיו קסיוס תיאר את מערכות המסתור של לוחמי בר כוכבא כך: "הם תפסו את המקומות הנוחים של הארץ וחיזקו אותם במחילות ובחומות כדי שישמשו להם מקלטים בעת מצוקה וגם כדי שיוכלו לנוע בחשאי אלה לקראת אלה מתחת לפני הקרקע. הם קדחו פירים אל הדרכים התת קרקעיות כדי שיקלטו בהם אוויר ואור".

   

  ד"ר צביקה צוק, הארכיאולוג הראשי של רשות הטבע והגנים, אמר כי "הדרך שבצידה נמצא המטבע קישרה בין מספר יישובים ובהם מערכות מסתור מימי בר כוכבא. ייתכן כי אחד מהתושבים או מהלוחמים שעבר כאן מיישוב אחד לשני איבד את המטבע שחיכה 1885 שנים עד שנמצא".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים