שתף קטע נבחר

מבקר הליכוד דורש ספירה חוזרת לפריימריז: "חשש לאי-סדרים"

עו"ד שי גלילי פנה לוועדת הבחירות של מפלגת השלטון בעקבות סתירות מהותיות בין תוצאות האמת לבין מספרי המצביעים. באחת הקלפיות בבני ברק זכתה רגב ל-274 קולות מתוך 60 מצביעים ואלקין קיבל 75 קולות בהר חברון מתוך 67. גם בהצבעה על נציגי המחוזות עלה חשש לאי-סדרים

 

טפט פריימריז ליכוד בחירות (צילום: מוטי קמחי)
קלפי הליכוד. תוצאות המועצה האזורית גלבוע לא הוזנו למחשב המרכזי(צילום: מוטי קמחי)

מבקר הליכוד, עו"ד שי גלילי, פנה אתמול (א') לוועדת הבחירות של המפלגה בדרישה לספור מחדש את הקולות של הפריימריז מחשש לאי-סדרים ו"סתירה מוחלטת בין תוצאות הבחירות בהתאם לצילומי המשקיפים השונים בקלפיות".

 

כל מה שצריך לדעת על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

במכתב ששלח לוועדה פירט גלילי תלונות לפיהן התוצאות שהוזנו למחשב המרכזי ששקלל את סך הקולות אינן תואמת את תוצאות האמת שהתקבלו לאחר הספירה הידנית בקלפיות עצמן.

 

במכתבו פירט המבקר מספר מוקדי הצבעה בעייתיים לכאורה. בפרוטוקולים שהוצגו בפניו מקלפי במועצה האזורית גזר, כפי שצולמו על-ידי משקיפים בתום הספירה הידנית, לא הייתה התאמה בקולות של מירב המועמדים לדבריו. עוד כתב כי התוצאות במועצה האזורית גלבוע כלל לא הוזנו למחשב המרכזי - ובכך גם לא שוקללו במסגרת התוצאות הסופיות.

שי גלילי ()
מבקר הליכוד גלילי

בדוגמא נוספת שציין, מקלפי מספר 3 בבני ברק, כתב גלילי כי שרת התרבות מירי רגב זכתה ל-274 קולות על אף שמספר המצביעים באותה קלפי עמד על 60 בני אדם בלבד. בקלפי נוספת בקריית מלאכי זכה שר הקליטה יואב גלנט ל-640 קולות, חרף העובדה שרק 60 מצביעים הגיעו לקלפי.

 

"יתר על כן", כותב גלילי, "קלפי שלמה באתר ההצבעה ביישוב כסרא-סמיע לא נספרה כלל ולא שוקללה בתוצאות הסופיות, וכן בקלפיות בערד שבהן הצביעו למעלה ממאתיים מצביעים, מספר הקולות לכל מועמד לא היה תלת-ספרתי", מה שלדבריו מצביע על "רכיב חשוד בהתחשב שכל מצביע צריך לסמן 12 מועמדים".

טפט פריימריז ליכוד בחירות (צילום: מוטי קמחי)
אי סדרים בקלפיות בערד, ביהודה ושומרון ובנתיבות(צילום: מוטי קמחי)

גם בנתיבות נרשמה בעייתיות שמעלה חשש לאי-סדרים. "באתר ההצבעה בנתיבות זכה השר ישראל כ"ץ ל-1,061 קולות בשעה שהמספר הכולל של המצביעים עמד על 1,047 בלבד", כתב גלילי. בקלפי של המועצה האזורית הר חברון, השר להגנת הסביבה זאב אלקין זכה ל-75 קולות בעוד שמספר המצביעים עמד על 67 בני אדם בלבד.

 

המבקר הוסיף כי באתר ההצבעה של מצפה יריחו, שאליו הגיעו 153 מצביעים בלבד, יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין זכה ל-161 קולות, שר המדע אופיר אקוניס ל-229 קולות, אלקין ל-164 וסגנית שר החוץ ציפי חוטובלי ל-167 קולות.

קלפי הבחירות בבפריימריז הליכוד 2019 (צילום: איתי שיקמן )
"חשד שהקולות שיוחסו למועמדי המחוזות אינם קולות האמת"(צילום: איתי שיקמן )

גם בהצבעה על נציגי המחוזות היו לפי המבקר סתירות בין תוצאות האמת למספר המצביעים. "נטען כי מספר הקולות של כלל מועמדי המחוזות עמד על סך של 15,349 קולות, באופן שאינו מתחלק בספרה 5, שעה שכל חבר מרכז היה מחויב להצביע לחמישה מועמדים במחוזות - לא יותר, ולא פחות", טוען המבקר. "עובדה זו מקימה חשד מהותי כי הקולות שיוחסו למועמדים במחוזות אינם קולות האמת המשקפים את הצבעת חברי המרכז בפועל".

 

גלילי סיכם את מכתבו בכך שהוא לא יכול היה למצוא כל הסבר סביר לאי-התאמה כה קיצונית בין תוצאות האמת לבין התוצאות שהוקלדו למחשב המרכזי. "ייתכן כי הדבר נבע משגגה, וייתגן שהדבר נעשה במכוון", כתב המבקר. "כך או כך מדובר בפגם חמור, בהתחשב בכך שאף אחד מחברי ועדת הבחירות והמשקיפים בחדר הספירה לא ידע על כך, ולא יכול היה לאתר מעשים אלו בזמן אמת.

 

"לפיכך, הואיל ומדובר בענייני טוהר הבחירות ובחריצת גורלות של קריירות פוליטיות של המועמדים השונים, אבקשכם להורות על ספירה חוזרת שבמסגרתה יוזנו בשנית תחת פיקוח כל הנתונים הרשומים על הפרוטוקולים שנרשמו בזמן אמת בקלפיות השונות אל מאגר מחשובי חדש, ולקבל את תוצאות האמת של הבחירות האמורות להבדיל מהתוצאות שפורסמו ואושרו ע"י ועדת הבחירות".

 

מהליכוד נמסר: "הליכוד גאה בפריימריז ובעובדה שהוא בודק את עצמו בצורה ישרה וקפדנית. תוצאות רשמיות יפורסמו בימים הקרובים לאחר שיושלמו כל הבדיקות בנושא".


פורסם לראשונה 10/02/2019 23:07

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איתי שיקמן
אחת הקלפיות בפריימריז
צילום: איתי שיקמן
מומלצים