שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מתקפה בליכוד על נתניהו: "שילמנו מחיר בהגנה עליו - והופקרנו"
  ביקורת חסרת תקדים על ראש הממשלה בתוך מפלגתו. ברקע העתירה של כמה חברי כנסת לבית הדין של התנועה לביטול השריונים של נתניהו, אומר ל-ynet ח"כ מיקי זוהר שנדחק למקום ה-29: "ארבע שנים עבדנו כמו חמורים, הנאמנות לא משתלמת. התקנון ברור כשמש ואנחנו נלחמים על האמת"

  בנימין נתניהו מיקי זוהר (צילום: אמיל סלמן, אלי סגל)
  ראש הממשלה נתניהו וח"כ זוהר(צילום: אמיל סלמן, אלי סגל)

  האווירה החגיגית בהרכבת הרשימה לכנסת הבאה התחלפה בביקורת חסרת תקדים על ראש הממשלה בתוך הליכוד: פחות משבוע לאחר היוודע תוצאות הפריימריז במפלגת השלטון, תוקף הבוקר (יום ב') ח"כ מיקי זוהר בחריפות את ראש הממשלה בנימין נתניהו. "הנאמנות לנתניהו לא משתלמת", אמר ל-ynet חבר הכנסת שהוצב בבחירות המקדימות בליכוד במקום ה-29. "לאורך כל הקדנציה שילמנו מחיר בהגנה עליו ועכשיו הופקרנו על ידי נתניהו".

   

  כל העדכונים וכל מה שצריך לדעת על בחירות 2019 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

   

  תוצאות הפריימריז יצרו תסיסה גדולה במפלגה לאחר שהתברר כי כל חברי הכנסת הנאמנים ביותר לנתניהו ואלה שהגנו עליו לאורך כל הקדנציה שילמו מחיר ציבורי.

   

  אלה שציפו כי נתניהו יוקיר להם טובה, הופתעו לגלות כי ראש הממשלה לא רק אמר בקולו שהוא פועל לקידום מועמדים חיצוניים דוגמת יואב גלנט וניר ברקת, אלא ביקש לאשר שריונים ואף התעקש שלא להזיז את המשבצת המשוריינת לאישה. עובדות אלה עלולות לדרדר את נאמני נתניהו עוד יותר ברשימה, ואולי להותיר אותם מחוץ לכנסת.

  רשימת הליכוד לכנסת ()

  קבוצה של חברי כנסת, ובכללם זוהר, יואב קיש, שרן השכל ויו"ר הקואליציה לשעבר דוד ביטן, עתרה לבית הדין של הליכוד בדרישה לבטל את שלושת השריונים שניתנו לנתניהו במקומות 21, 28 ו-36.

   

  לפי העתירה, לראש הממשלה אין סמכות לשריין מועמדים חיצוניים בניגוד לתקדימי העבר. לטענת העותרים, הדרך היחידה להיכלל ברשימת הליכוד לכנסת היא על ידי בחירת חברי המרכז או כלל המתפקדים. העותרים גרסו כי אם ראש הממשלה נתניהו מעוניין לשריין מקומות לאנשיו, עליו לשנות קודם את חוקת הליכוד.

  ח"כ ביטן לצדו של ראש הממשלה נתניהו (צילום: יואב דודקביץ) (צילום: יואב דודקביץ)
  ח"כ ביטן לצדו של ראש הממשלה נתניהו(צילום: יואב דודקביץ)

  ח"כ ביטן, שנמנה עם הקרובים ביותר לנתניהו בקדנציה החולפת, עלול להידחק למקום ה-25. כך גם ח"כ זוהר שנדחק מהמקום ה-26 למקום ה-29, ח"כ קיש שהגיע למקום ה-24 וח"כ השכל שנדחקה מהמקום ה-29 למקום ה-43.

   

  ח"כ זוהר טוען כי אנשי המנגנון במפלגה מפרשנים את השריונים באופן שמיטיב עם חברי כנסת חדשים ופוגע במכהנים.  "שיבוץ הרשימה צריך להיעשות על ידי התקנון שאין ברור ממנו", אמר ח"כ זוהר. "אם מישהי חדשה נבחרה במחוזות לפני המקום ה-25, אזי המשבצת ה-25 מתבטלת, והמשבצת הבאה עבור ייצוג אישה היא 31.

   

  "אלא שבמקרה הזה, הפלא ופלא, כולם במנגנון הליכוד דוחפים לזה שהמשבצת במקום ה-25 תשוריין גם היא לאישה חדשה מבלי לחשוב על ההשלכות מרחיקות הלכת. הפירוש המעוות של התקנון מזיז את שרן השכל למקום ה-43 ולמעשה מוציא אותה מהכנסת. פוגעים בזכות הדמוקרטית של אנשים להיבחר ואלה אנשים שנבחרו כדין".

   

  "ברור שבית הדין יתערב לטובתנו"

  זוהר, שמחזיק בטן מלאה על ההתנהלות, הוסיף: "גם במקרה שלי, שאני ידוע כמי שנמנה עם נאמניו הגדולים של ראש הממשלה ושילם על כך מחיר, נדחקתי מהמקום ה-26 למקום ה-29. גם ביטן זז למקום ה-26. מה שמקומם זה שהתקנון ברור כשמש ולכן אנחנו נלחמים על האמת, בזמן שאחרים נלחמים לצערי על האינטרסים שלהם. מאחר שמדובר בענייני פרשנות לתקנון, ברור שבית הדין יתערב לטובתנו. למזלנו, העניין המהותי לא עומד על הפרק גם אם ינסו לעוות את המציאות".

   

  זוהר אמר עוד כי "ארבע שנים אתה עובד כמו חמור בשביל ראש הממשלה והליכוד, אתה יוצר אצל כל הסביבה שלך ציפיות שאתה נמצא במעגל הנכון ליד ראש הממשלה, מטפל בכל מה שקשור אליו ולליכוד - ואז כשהבחירות הפנימיות מסתיימות ואתה במקום 26, מגיע מנגנון הליכוד בתמיכת ראש הממשלה ופועלים להעיף אותך אחורה. אנחנו עבדנו כמו חמורים. ועכשיו התמורה היא שאני אדחק? יש אבסורד כזה? ועוד כשראש הממשלה שפעלת למענו ארבע שנים פועל לטובת אחרים - זו בעיניי כפיות טובה.  אנחנו לא נוותר ונגיע עד לבית המשפט העליון. זה לא ייגמר ככה. אין שום סיכוי שזה ייגמר ככה".

   

  עיקר הטענות של הנדחקים ברשימה נוגעות כאמור לפרשנות. סעיף 12 לתקנון שאושר קובע כי הרשימה הארצית לכנסת ה-21 תכלול בתוכה גם את המקומות 25, 31, 35 ו-40 בכפוף להבטחת ייצוג נשים ותיקות וחדשות. סעיף 16 לתקנון קובע כי יש להבטיח את ייצוגן של לפחות שש נשים ברשימה עד למקום ה-40, ומבהיר שמנגנון הקידום יפעל רק אם יתקיימו התנאים הנדרשים לכך.

   

  במקרה הזה, אומרים העותרים, בכל שיטת ספירה שלא תהיה, נבחרו לרשימת הליכוד בזכות עצמן תשע נשים עד המקום ה-40, מתוכן ארבע נשים חדשות. לטענתם, התקנון קובע (בהתאם לסעיף 16) כי יש לקדם נשים ברשימה רק אם הן לא נבחרו בעבר. לנוכח העובדה שישנן נשים חדשות, לא ניתן לשריין נשים נוספות משום שהקריטריונים לא מתקיימים.

   

  התקנון קובע מנגנון ברור שמאפשר קידום נשים ברשימה לשם הבטחת ייצוג נשים ולא לשם שריון אישה חדשה באופן ספציפי. אמנם מובהר בתקנון כי הקידום אפשרי רק לנשים שטרם כיהנו בעבר, אך באותה נשימה הקידום הנ"ל מותנה באי היבחרותה של אישה לרשימה ולאו דווקא של אישה חדשה. לכן, טוענים העותרים, לא ניתן לשריין אישה במקום ה-25 שכן נבחרו כאמור ארבע נשים חדשות שקודמו למשבצת הזאת ואין מקום לשריין אישה גם במקומות ה-31 וה-35 מאותן סיבות.

   

  לעומת זאת גורסים גורמים אחרים בליכוד כי תקנון המפלגה ברור והוא נוגד לחלוטין את דבריו של זוהר, כלומר ישנם לפחות 5 סעיפים שמעגנים את מיקומן של הנשים ברשימה ללא קשר לשריונים אחרים וגם שיריוני ראש הממשלה לא מזיזים אותם ממקומם.

   

  העובדה שנבחרו 9 נשים, מתוכן 4 חדשות, לא משנה את השיריונים שנקבעו לפי התקנון שאושר ולא ניתן גם לראות בנשים שנבחרו במחוזות, ככאלה שתופסות את מיקומן של אחרות בשל העובדה ששיטת הבחירה למחוזות היא שונה ונפרדת.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אמיל סלמן, אלי סגל
  ראש הממשלה נתניהו וח"כ זוהר
  צילום: אמיל סלמן, אלי סגל
  מומלצים