שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  ח"כ כבל אחרי המפלה בפריימריז: "חוסלתי. גבאי התקשר, מניח שאחזור אליו"

  לצד האופטימיות הזהירה במפלגת העבודה ביום שאחרי הרכבת הרשימה בבחירות המקדימות, התייחס ח"כ כבל בריאיון לאולפן ynet להידרדרות במעמדו: "לקחתי בחשבון שאשלם מחיר, אני לא מתכוון לעזוב". מקורבי היו"ר סימנו הגעה למספר דו-ספרתי, וגבאי עצמו שוקל לוותר על השריונים

  יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי רשם את אחד ההישגים הפוליטיים הגדולים שלו, ובוחן אפשרות לוותר על השריונים: צמרת רשימת העבודה לבחירות לכנסת ה-21 עוצבה אמש (יום ב') כפי שרצה, ויריבו הפוליטי המושבע ח"כ איתן כבל נדחק למקום לא ריאלי. במקביל, אירוע הפריימריז עבר בצורה חלקה ונקייה עם אחוז הצבעה גבוה מהצפוי.

   

  הריאיון עם ח"כ כבל    (צילום: ירון ברנר | עמית הובר)

  הריאיון עם ח"כ כבל    (צילום: ירון ברנר | עמית הובר)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  ח"כ כבל, שמצא את עצמו כאמור בפריימריז מידרדר למקום ה-15 ברשימה (לפני שריונים אפשריים), אמר הבוקר לאולפן ynet: "אני לא מצטער על שום דבר שעשיתי, ואם הייתי צריך לחזור ולעשות את הדברים - הייתי עושה אותם שוב. הייתי צריך להתריע ולהזהיר, ולקחתי בחשבון שאשלם את המחיר. אני לא מתכוון לעזוב".

   

  כבל הוסיף כי "הקרב האמיתי עכשיו הוא שכמה שיותר חברים וחברות ברשימה ייכנסו ולראות, אם בכלל, איך באמת אפשר לבנות את התנועה מחדש".

   

  - אתה מרגיש הבוקר שהגיע אדם וחיסל אותך?

  "חד משמעית, אני מסתכל למציאות בין העיניים. אני יודע שאני משלם מחיר על התשובות האלה, על העובדה שאמת דיברתי. כן, חוסלתי. להגיד לכם שעכשיו אני יוצא עם ראש מושפל או נעלב? ממש לא. אני עם גב זקוף, לקחתי הכול בחשבון. זה מצער אותי, זה מכאיב לי, אבל לא מעבר לזה".

  איתן כבל אבי גבאי מפלגת העבודה (צילום: AFP, רענן בן צור)
  יו"ר העבודה גבאי וח"כ כבל(צילום: AFP, רענן בן צור)

  כבל סיפר כי יו"ר העבודה גבאי התקשר אליו הבוקר: "הוא צלצל אליי, שלח לי הודעה להתקשר אליו שהוא חיפש אותי. אני מניח שאשוב אליו במהלך היום".

   

  - ומה תגיד לו? "אעזור לך אבי?" או "איך עשית לי את זה?"

  "אני לא מתכוון לומר לו לא את זה ולא את זה. כוונתי היא קודם כל להקשיב למה הוא רוצה לומר לי. הוא זה שהתקשר אליי ואני איש מנומס בדרך כלל. אני קודם כל מקשיב למה חיפשו אותי, אבל מעבר לזה אני חוזר ואומר - אף פעם לא קידשתי בני אדם. הסיפור מבחינתי הוא לא אבי גבאי. אילו גבאי היה בעמדה של להתמודד על ראשות הממשלה, הייתי שם הכול בצד, גם מולו. אבל הסיפור עכשיו הוא לסייע לתנועת העבודה להצליח".

   

  -וגם תצביע למפלגת העבודה?

  "בחייאת ראבאק. בוא נגיד להבדיל מאחרים, כל חיי הצבעתי".

   

  - סולחה על הפרק?

  "אומר לך שוב, רבין ופרס אחזו זה בגרון רעהו - ריב של ענקים. הרי מה הריב שלנו? ריב של גמדים. שיבין אבי, כמו שאני מבין, המפלגה גדולה מאיתנו וצריך להחזיר אותה לשיטתי לנתיב, כי השאלה היא הרבה יותר גדולה מאבי גבאי. השאלה היא למה ציבורים כל כך גדולים נטשו אותנו ואני מתפלל שנסיים עם מספר דו-ספרתי".

   

  - תתמכו בגבאי עד הסוף?

  "אני אומר למצביעי העבודה לדורותיהם: בואו תמכו במפלגת העבודה. תנועת העבודה היא זו שהקימה את המדינה ובעזרת השם תחזור גם לערכיה הבסיסיים".

   

  - אתה הולך לעבוד למען גבאי?

  "אבי גבאי הוא יו"ר מפלגת העבודה ואני אעשה הכול כדי שתנועת העבודה תקבל כמה שיותר מנדטים ותחזור למקומה הטבעי".

   

  תוצאות הפריימריז בעבודה ()

  גבאי עצמו מעריך כי שילוב של הרשימה ומערכת בחירות דמוקרטית יעלו את מספר המנדטים של המפלגה. "המטרה עכשיו - להגיע למספר דו-ספרתי של מנדטים", אמרו מקורבי גבאי.

   

  ואולם, בבוקר שאחרי מוצא עצמו היו"ר טרוד עדיין במצבה הקשה של המפלגה, ובשאלה איך מרימים אותה מהתחתית שבה היא שקועה. ח"כ סתיו שפיר, מספר 2 בפריימריז (מספר 4 ברשימה), קראה הבוקר לפעול לאיחוד של מפלגות בגוש.

   

  לדברי שפיר, "משימה אחת לפנינו היום - והיא לבנות את המחנה הדמוקרטי הישראלי, שמפלגת העבודה היא המנוע האידיאולוגי שלו. הציבור אמר את מילתו - הוא דורש בצדק שהמפלגה הוותיקה במחנה תעבור את תהליך ההתחדשות הנדרש ותפעל באומץ ובאחריות כדי לעצור את שלטון השחיתות ולהגן על הדמוקרטיה הישראלית". ח"כ כבל, שנדחק למקום ה-15 ברשימה, אמר: "גבאי צריך לוותר על השריונים".

   

  נאום גבאי אחרי בחירת הרשימה לכנסת

  נאום גבאי אחרי בחירת הרשימה לכנסת

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  גורמים בעבודה ציינו כי גבאי יבדוק מחדש אפשרות לאיחוד מפלגות או רשימות לפני סגירת הרשימות ב-21 בפברואר, אף על פי שהסיכוי לכך נמוך. בעבר פנה גבאי לבני גנץ, אולם יו"ר חוסן לישראל סירב לשיתוף פעולה עם מפלגת העבודה.

   

  השאלה המטרידה ביותר את מועמדי העבודה היא סוגיית השריונים של גבאי. ליו"ר המפלגה יש מנדט נדיר (במונחים פוליטיים) לשבץ מינויים אישיים ברשימה במקומות 2 ו-10 וכן שריון נוסף במקום ה-16 הלא ריאלי. גבאי עצמו טרם הודיע מי האנשים שיביא לרשימה, אולם בכירים במפלגה העבירו מסרים שלפיהם היו"ר צריך לוותר על שריון אחד לפחות מאחר שהרשימה מצוינת. בשיחות עם אנשי מפלגתו אמר גבאי הבוקר: "יש לנו נבחרת מצוינת, לא בטוח שאצטרך להשתמש בשריונים".

  פריימריז מפלגת העבודה (צילום: מוטי קמחי)
  נבחרת העבודה אחרי הפריימריז(צילום: מוטי קמחי)

  פריימריז מפלגת העבודה (צילום: מוטי קמחי)
  חברות הכנסת בירן וסויד(צילום: מוטי קמחי)

  פריימריז מפלגת העבודה (צילום: מוטי קמחי)
  חברי הכנסת יחימוביץ', מיכאלי ושמולי(צילום: מוטי קמחי)

  פריימריז מפלגת העבודה (צילום: מוטי קמחי)
  ח"כ פרץ(צילום: מוטי קמחי)

  פריימריז מפלגת העבודה (צילום: מוטי קמחי)
  המועמד המפתיע יאיר (יאיא) פינק(צילום: מוטי קמחי)

  סתיו שפיר פריימריז במפלגת העבודה בחירות 2019 (צילום: דנה קופל )
  ח"כ שפיר(צילום: דנה קופל )  אבי גבאי איציק שמולי ()
  המנצח הגדול ח"כ שמולי מקבל נשיקה מהיו"ר גבאי

   

  שמולי אחרי התוצאות: "אני ממש מתרגש"    (צילום: שחר חי)

  שמולי אחרי התוצאות: "אני ממש מתרגש"    (צילום: שחר חי)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  אחד מחברי העבודה תהה: "אם גבאי כל-כך מרוצה מהרשימה וטוען שאנחנו הנבחרת הטובה ביותר- למה הוא צריך להביא עוד שני שריונים מעל הראש שלנו?", גורם נוסף בעבודה טען כי גבאי עצמו שוקל לוותר על אחד השריונים כדי לפרגן לרשימה שנבחרה ולהביע בה אמון. במקרה כזה, יתקדם כל אחד ברשימה מקום אחד קדימה - מהלך משמעותי למפלגה דלת מנדטים.

   

  אם יבחר לנצל את השריונים עד תום - גבאי יצטרך להציג מועמדים בעלי שם כדי "להקפיץ את הרשימה". בשבועות האחרונים התנהלו מגעים בין גבאי לראש הממשלה לשעבר אהוד ברק על שיתוף פעולה לקראת הבחירות. ברק הכחיש בשיחה עם ynet כי קיבל הצעה מגבאי לקבל את מספר 2 ברשימה.

   

  בתוך כך נמשכת היוזמה של פעילים בעבודה ובמרצ לקדם איחוד בין שתי המפלגות, שאותה מובילים יו"ר המשמרת הצעירה של מפלגת העבודה תומר פינס וח"כ לשעבר ניצן הורוביץ ממרצ. אחרי הכינוס הראשון במוצאי שבת, צפויים הפעילים להיפגש הערב במרכז ת"א כדי להמשיך את היוזמה ולהוביל לחיבור בין המפלגות, כשברקע ההערכה היא כי הסיכוי לכך נמוך מאוד.

   

  מי שפחות התלהב מרשימת העבודה הוא אלוף במיל' עמירם לוין, שתמך באבי גבאי בפריימריז לראשות המפלגה. "חילופי דורות בעבודה: יישר כוח לשמולי, סתיו שפיר והנשים", כתב לוין. "מפלגת תל אביב ללא הפריפריה, ללא בדואים, דרוזים ומיעוטים, ללא חקלאים. מאחל הצלחה לגבאי ולנבחרת המרשימה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AFP, רענן בן צור
  ח"כ כבל ויו"ר העבודה גבאי
  צילום: AFP, רענן בן צור
  מומלצים