שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  "אפליקציה להגבלת נשים בחנויות אפל וגוגל"
  ארגוני זכויות אדם טוענים כי אפליקציה המאפשרת להגביל את יציאתן של נשים מסעודיה ניתנת להורדה מחנויות האפליקציות של שתי ענקיות הטכנולוגיה. פעילת זכויות אדם: "הן מסייעות לאפרטהייד מגדרי"

  שותפות ל"אפרטהייד מגדרי"? ארגוני זכויות אדם תקפו את ענקיות הטכנולוגיה גוגל ואפל בטענה שהן נותנות יד לפגיעה קשה בזכויות הנשים בסעודיה. הסיבה: בחנויות האפליקציות שלהן ניתן להשיג את אפליקציית Absher, המאפשרת לגברים לעקוב אחר נשים ולמנוע מהן לצאת מהמדינה.

   

  טים קוק, סונדר פיצ'אי ו-Absher ()
  נותנים יד בפגיעה בזכויות הנשים? מנכ"לי גוגל ואפל
   

   

  האפליקציה הממשלתית מאפשרת לגברים הסעודים לבחור איך וכיצד הנשים יכולות לצאת מגבולות המדינה, ולקבל עדכונים כמעט מידיים בהודעות טקסט כאשר הן משתמשות בדרכון שלהן. הפיצ'רים של האפליקציה העוסקים במעקב אחרי תנועת הנשים הדליקו נורות אדומות בקרב ארגוני זכויות האדם ופליטים כגורם עיקרי בקושי של נשים לצאת מסעודיה.

   

  יש לציין כי על פי החוק הסעודי, לכל אישה חייב להיות גבר המשמש בתור אפוטרופוס שלה. לאפוטרופוס יש כוח רב בקביעת ההחלטות בחייה של האישה הסעודית, בין השאר בנושאי חינוך, תעסוקה, נישואים וכמובן טיול ויציאה משטח המדינה.

   

  בארגוני זכויות האדם אמנסטי אינטרנשיונל ו-Human Rights Watch הביעו דאגה בנוגע לתפקידן של גוגל ואפל במתן במה לאפליקציה הבעייתית, שהותקנה ביותר ממיליון סמארטפונים בסעודיה. מ-Human Rights Watch נמסר כי "לאפל ולגוגל יש חוקים נגד אפליקציות הנותנות יד להטרדה ואיומים. אפליקציות כמו זו (Absher - א.א) יכולה לתת יד לפגיעה בזכויות אדם, בהן אפליה נגד נשים".

  צילום מסך מתוך האפליקציה (צילום מסך)
  צילום מסך מתוך האפליקציה(צילום מסך)
   

   

  בארגון "אמנסטי אינטרנשיונל" אמרו לאתר INSIDER כי הודעות הטקסט שמקבלים הגברים הסעודים בכל פעם שהנשים שעליהן הם "אחראים" משתמשות בדרכון "מהוות דוגמה נוספת לדרך שבה הממשלה הסעודית מייצרת כלים להגבלת חירויותיהן של הנשים". בארגון קראו לאפל ולגוגל להכיר בכך שהאפליקציה משמשת לפגיעה בנשים ולדרוש שינויים בה, כדי שנשים לא ייפגעו בעתיד.

   

  פעילת זכויות האדם הקנדית יסמין מוחמד התייחסה לנושא ואמרה כי שתי החברות "נותנות יד למיזוגניה עתיקת יומין" ועוזרות לממשלה הסעודית לקיים מה שהיא כינתה "אפרטהייד מגדרי".

   

  לפי פעילי זכויות אדם, מערכת ההתרעה השולחת הודעה לגבר כשאשתו משתמשת בדרכון שלה היא אחת מהסיבות העיקריות לכך שנשים המנסות לברוח מהמדינה נתפסות בסופו של דבר. הגברים מקבלים את ההתרעה במהירות יחסית, כשעדיין ניתן למנוע את יציאת הנשים מגבולות המדינה.

   

  על פי חנויות האפליקציות של גוגל, יותר ממיליון משתמשים הורידו את האפליקציה השנויה במחלוקת, כשבאפל לא מפרסמים את מספר ההורדות של האפליקציות המוצעות למשתמשים. בחברות טרם הגיבו לטענות נגדן בכל הקשור לאפליקציה הסעודית.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים