שתף קטע נבחר

בדרך למאסר עולם: אל צ'אפו הורשע בכל הסעיפים

רגע דרמטי במשפט שמסעיר את ארה"ב: ברון הסמים המפורסם בעולם הורשע בכל 10 הסעיפים, המושבעים לא הסתכלו לעברו כשמסרו את ההכרעה. הוא ואשתו חייכו, היא לא אמרה דבר. השופט: "גאה להיות אמריקני"

 

 

מתקרב למאסר עולם: ברון הסמים חואקין גוסמן, המכונה "אל צ'אפו", הורשע בכל 10 הסעיפים במשפט שהתנהל בעניינו בניו יורק. בין הסעיפים שבהם הורשע אל צ'אפו - עיסוק פלילי מתמשך, הפצת קוקאין, הרואין, מריחואנה וסמים אחרים, וכן שימוש בנשק חם. עונשו של אל צ'אפו יינתן ב-25 ביוני ועשוי להיות מאסר עולם בכלא ברמת אבטחה גבוהה במיוחד, במטרה למנוע בריחה נוספת כמו אלו שהביכו את השכנה מקסיקו.

 

מטוסי דולרים, שבירת עצמות – ואהבה. העדויות במשפט אל צ'אפו

 

אל צ'אפו נתפס על-ידי ממשלת מקסיקו בפברואר 2014, אבל 17 חודשים אחר כך הצליח - בפעם השנייה - לברוח מהכלא דרך מנהרה שנחפרה מתחת לתאו. בריחתו המתוחכמת של גוזמן, שהדהימה את העולם, הייתה השפלה לממשלת מקסיקו ופגעה עוד יותר במוניטין הירוד ממילא של הנשיא דאז אנריקה פניה נייטו. בינואר 2016 הצליחו כוחות הביטחון המקסיקניים ללכוד את אל צ'אפו בפעם השלישית, והפעם – אחרי שהוכח כי מקסיקו מתקשה להשאיר אותו בידיה אפילו כשהוא מוחזק בכלא שמור ביותר – החליטו הרשויות להסגירו לארה"ב.

ארה
אל צ'אפו במשפט(צילום: רויטרס)

ארה
ברון הסמים ואשתו. לא אמרה דבר(צילום: רויטרס)

מהעדויות שהוצגו במהלך משפטו של אל צ'אפו בניו יורק עולה כי קרטל הסמים שלו "סינלואה" הציף את ארה"ב בקוקאין באישורם של אין ספור קציני משטרה וצבא במקסיקו ובכירים מקסיקנים אחרים, אולי אפילו הנשיא פניה נייטו. לפי העדויות, אלה העלימו עין ממעשי הקרטל בתמורה לשוחד בשווי של מיליונים.

 

המשפט עצמו היה דומה לאופרת סבון לטינית ארוכה. במשך שלושה חודשים העידו 56 עדים, בהם גם הפילגש של אחד הפושעים המפורסמים בעולם. המושבעים דנו 34 שעות במשך שישה ימים עד שהגיעו להחלטה הדרמטית - ברון הסמים אשם בכל הסעיפים. בעת ההכרזה על היותו אשם, הם נמנעו מקשר עין איתו.

 

הוא לעומתם הישיר מבט לעברם. אחר כך נשען לאחור על כיסאו כדי להביט באשתו, מלכת היופי אמה קורונל, שהניפה את האגודל למעלה בעת שהמושבעים שוחררו. היא גם חייכה לעברו, אבל לא אמרה דבר. השופט בריאן קוגאן שיבח את המושבעים ואמר: "אני גאה להיות אמריקני".

אמה קורונל איספרו (צילום: AFP)
האישה אמה קורונל. רק חייכה לעברו ונגעה בחזה(צילום: AFP)
 

אחד מסנגוריו של אל צ'אפו, ג'פרי ליכטמן, אמר כי הוא "יכול לומר בגאווה – השארנו הכול על המגרש". לדברי הסנגור, הצוות המשפטי של אל צ'אפו עמד מול "מפולת" של עדויות ועדי ראייה ששיתפו פעולה - וכעת הוא מתכנן להגיש ערעור. לדבריו, אל צ'אפו במצב רוח טוב: "הוא תמיד היה ג'נטלמן, תמיד שמח ותמיד הודה על מאמצינו".

 

התובע ריצ'רד דונהיו אמר שהוא מצפה שיוטל על אל צ'אפו מאסר עולם ללא אפשרות של חנינה. "זה ניצחון לכל משפחה שאיבדה את אהובה לחור השחור של ההתמכרות", סיכם במסיבת עיתונאים מיוחדת לאחר הניצחון המשפטי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אל צ'אפו ואשתו
צילום: רויטרס
מומלצים