שתף קטע נבחר

חזר לעבוד כמדביר, למרות איסור בית המשפט

טובי שיגריס, שהורשע בעבר בעבירות על חוק החומרים המסוכנים ורישוי עסקים, חזר לעבוד כמדביר, למרות שנגזר עליו שלא לעסוק במקצוע במשך חמש שנים. בבדיקה שנערכה בביתו נמצאו חומרי הדברה רבים. המשרד להגנת הסביבה: "הוא מצפצף על כולם". עורך דינו: ערערנו לבית המשפט העליון

 

 

האם למדביר שאותו אתם מזמינים - יש רישיון בתוקף? המדביר טובי שיגריס (58), שהורשע בעבירות על חוק החומרים המסוכנים ורישוי עסקים, ממשיך להדביר למרות שבית המשפט המחוזי בתל אביב אסר עליו לעסוק בכל צורה של הדברה במשך חמש שנים. אבל מבדיקת ynet עולה כי למרות שנאסר עליו לעבוד במקצוע עד שנת 2023 - הוא מקבל הזמנות. בנוסף, עוד בשנות ה- 90 שלל המשרד את רישיון ההדברה שלו. למרות שלילת הרישיון, אומרים במשרד, גם אז הוא שב וחזר לעסוק באופן פיראטי בשירותי הדברה.

 

הפרקליטות הגישה נגד שיגריס כתב אישום בשנת 2014. כתב האישום הציג תמונה קשה וחמורה של הפעלת עסק פיראטי לשירותי הדברה בפריסה ארצית, ללא רישיון עסק ותוך הפרת הוראות החוקים והתקנות, בזמן שלא היה בעסק מדביר מורשה אחד. בכתב האישום פורט איך במקרים שונים, נענה המדביר להזמנות לעבודות הדברה, במסגרת פעולות אכיפה יזומות של המשטרה הירוקה שבמשרד להגנת הסביבה.

 

חומרי הדברה שנמצאו בביתו של שיגריס (צילום: המשרד להגנת הסביבה)
חומרי הדברה שנמצאו בביתו של שיגריס(צילום: המשרד להגנת הסביבה)
 

 

במשטרה הירוקה אמרו שכל אחת מעבודות ההדברה נעשו שלא לפי החוק, כאשר המדביר שלח עובדים מטעמו - שאינם מדבירים מורשים. בנוסף הוא השתמש בחומרים מסוכנים, בין היתר ב"שמד פוספון". בנוסף, כתב האישום מפרט איך בחיפוש בביתו של המדביר נתפסו חומרי הדברה בכמויות גדולות, שאחזקתן מחייבות היתר רעלים מיוחד לפי החוק. במקביל להגשת כתב האישום, המשרד להגנת הסביבה הגיש בקשה לצו שיפוטי זמני, שיאסור על המדביר להמשיך לבצע הדברה, ושיורה לו לסגור את העסק ואת אתרי האינטרנט שהוא מפעיל. בית המשפט קיבל את בקשת המשרד להגנת הסביבה.

 

יוני שמיר, היועץ המשפטי של המשטרה הירוקה, אמר בראיון באולפן ynet: "לפני מספר שנים אירע המקרה הטראגי בבית משפחת גרוס בירושלים, ככה שכולנו ערים לסכנה מהדברה לא חוקית. מדובר ברעלים ממש, המשרד להגנת הסביבה, שהוא הגוף היחיד שיכול לאשר מדבירים, אסר על הבן אדם הזה, שלל לו את הרישיון, אסר עליו לבצע הדברה. בית המשפט אסר עליו. אך הוא נכנס, מפזר רעלים בלי פיקוח". בבדיקה בביתו של המדביר נמצאו חומרי הדברה רבים.

 

חומרי הדברה שנמצאו בביתו של שיגריס (צילום: המשרד להגנת הסביבה)
חומרי הדברה שנמצאו בביתו של שיגריס(צילום: המשרד להגנת הסביבה)

 

שיגריס, באמצעות עורכי דינו מהסניגוריה הציבורית, הגיש ערעור לבית המשפט העליון על חומרת העונש. "תוצאות פסק הדין הינה פגיעה לא מידתית בחופש העיסוק של הנאשם", נכתב בערעור. "הדין מתיר למי שאיננו מדביר להתפרנס מניהול עסק הדברה ותיווך עבודות הדברה עבור מדבירים מוסמכים".

 

עוד נכתב כי "בעבר הנאשם היה מדביר מוסמך במשך שנים רבות. במהלך השנתיים האחרונות שיגריס ניגש מספר פעמים לבחינות בהדברה מטעם המשרד להגנת הסביבה". לטענתם עבר את המבחן בכתב, אך הוכשל שוב ושוב בבחינה בעל פה "שהיא נעדרת שקיפות". עוד ציינו כי "כל חייו הבוגרים עסק בהדברה. מובן מאליו כי בגיל 58 קשה עד מאוד למצוא תחום עיסוק חדש".

 

חומרי הדברה שנמצאו בביתו של שיגריס (צילום: המשרד להגנת הסביבה)
חומרי הדברה שנמצאו בביתו של שיגריס(צילום: המשרד להגנת הסביבה)

 

השופט בני שגיא כתב בין היתר בהחלטתו מ-15 ביולי אשתקד: "בהתייחס לצו הסגירה, ובהינתן העובדה כי מדובר במשיב רצידיביסט, סבורני כי ראוי לנקוט בלשון רחבה יותר על-מנת למנוע מהמשיב חזרה לתחום שבו הוא נוהג לבצע עבירות המסכנות את הציבור, באופן שהאיסור ינוסח באופן שייאסר על המשיב להמשיך ולעסוק בכל צורה שהיא בהדברה של מזיקים. יחד עם זאת, ובהתאם לאמור בסעיף 16(1) לחוק רישוי עסקים, ראיתי להגביל את תקופת הצו לחמש שנים".

 

במשרד להגנת הסביבה מציינים כי במקביל להליכים הפליליים שנוהלו נגדו, פרסם המדביר את שירותיו בשני אתרי אינטרנט (תחת השם "טובי המדביר" ו/או "המרכז הישראלי להדברה" - www.1-800.co.il, www.p100.co.il) תוך הטעייה חמורה של הציבור, והצגה של היתרים ורישיונות של מדבירים מורשים, למרות שמעולם לא הסכימו לכך, והם לא עבדו או שירתו את העסק.

 

מבדיקת ynet עולה כי שיגריס עדיין מציג עצמו כמדביר ואפילו מקבל הזמנת עבודה. בשיחה שנערכה איתו ביום שני שאלנו אותו האם הוא מבצע עבודות הדברה, והוא הביע נכונות להעניק שירותי הדברה, למרות שכאמור בית המשפט אסר עליו.

 

"זו לא הפעם הראשונה או אפילו השנייה שבה כנגד המדביר היה כתב אישום בעבירות אלה. מדובר בעבריין חוזר (רצידיביסט) בתחום עבירות ההדברה והוא הראשון שנשלח למאסר בפועל בגין עבירות אלו", אומרים במשרד להגנת הסביבה. כך, בשנת 1998, הגיש המשרד להגנת הסביבה כתב אישום נגד שיגריס בגין עבירות הדברה וניהול עסק ללא רישיון - עבירות זהות לאלו שבכתב האישום האחרון. כבר אז בית המשפט אסר על המדביר להפעיל את העסק. לא חלפו שנים רבות ובשנת 2003 גוזר בית המשפט פעם נוספת את דינו של המדביר והטיל עליו 6 חודשי מאסר בפועל.

 

עו"ד אהרן פרקש, המייצג את המדביר, מסר בתגובה: "מר שיגריס עבד במשך שנים כמדביר מוסמך וללא שהיו תלונות כנגדו. בשנים האחרונות הוא נמצא בסכסוך משפטי ארוך וממושך עם המשרד להגנת הסביבה. בקשת רשות ערעור שמר שיגריס הגיש לבית המשפט העליון הועברה לדיון וצריכה להתקיים בזמן הקרוב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: המשרד להגנת הסביבה
חומרי הדברה שהתגלו בביתו של שיגריס
צילום: המשרד להגנת הסביבה
מומלצים