שתף קטע נבחר

הביקור הסודי של מנכ"ל משרד החוץ בקהיר

בביקור חשאי במצרים, הודיע המנכ"ל לדיפלומטים כי מעתה יישארו במדינה גם בסופי השבוע במקום לשוב לארץ. גורמים טוענים כי מטרת המהלך היא להוזיל את עלויות השהייה, אחרים טוענים כי הוא דווקא יגדיל אותן

 יובל רותם ()
מנכ"ל משרד החוץ יובל רותם

מנכ"ל משרד החוץ, יובל רותם, קיים בשבוע שעבר ביקור חשאי בקהיר והודיע לצוות - בקרוב לא תחזרו לישראל בסופי שבוע. גורמים במשרד טוענים כי המהלך נועד לחסוך בעלויות טיסת הדיפלומטים, וכי הוא יאפשר לצוותים להשלים את עבודתם ביעילות. אחרים טוענים כי ההנחיה דווקא תייקר את העלויות, וכי הדבר יקשה על הנשארים - היות שהם לא יוצאים מבתיהם בשל סיבות אבטחה.

 

בטיסתו החשאית למצרים, שנשמרה בסוד וסוכם בין שתי המדינות כי תישאר בפרופיל נמוך, קיים רותם שיחות עם בכירים במצרים וביקר בשגרירות ישראל בקהיר. גורמים במשרד החוץ גילו כי בתוך כך הודיע רותם לאנשיו כי בקרוב לא יצטרכו לשוב לישראל בכל סוף שבוע - אלא יישארו בקהיר גם לאורך סופי השבוע.

שגרירות ישראל בקהיר ()
שגרירות ישראל בקהיר

שורפים דגלי ישראל בקהיר ב-2011. הדיפלומטים לא יוצאים מבתיהם (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
שורפים דגלי ישראל בקהיר ב-2011. הדיפלומטים לא יוצאים מבתיהם(צילום: רויטרס)

לדברי אותם גורמים, הסיבה להשארת הצוות היא כפולה: לטענתם, הצעד יוביל לחיסכון בעלויות הטיסות של הדיפלומטים הישראלים שחוזרים לארץ בכל יום חמישי וחוזרים ביום ראשון. בנוסף, בהישארות בסופי שבוע יש מן ה"נורמליזציה" ביחסים בין המדינות, וכך גם יוכל הצוות לקיים פעילות מלאה בימי שישי וראשון, מה שנמנע ממנו עד כה ופגם בעבודתו.

 

כאמור, יש הטוענים כי השארת הצוות בסופי שבוע במצרים דווקא תקשה על אנשי הצוות, היות שמסיבות אבטחה נמנע מהם לטייל ועליהם להישאר רוב הזמן בבתיהם. במשרד החוץ הכחישו כי הסיבה למהלך היא כלכלית, וטענו שהאבטחה העודפת בסופי שבוע תגדיל את עלויות הביקור.

 

הרעיון שהדיפלומטים יישארו בסופי שבוע עומד על הפרק כבר שנתיים אך מיושם כעת - דווקא כשתקציב משרד החוץ מצומצם ודיפלומטים בכל העולם מקורקעים מטיסות. גורמים במשרד החוץ גם הרימו גבה על כך שמנכ"ל המשרד ואנשיו הגיעו לקהיר במטוס פרטי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים