שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם

  מת מכחיש השואה שרץ 8 פעמים לנשיאות ארה"ב

  לינדון לרוש לא ויתר על ריצה לנשיאות גם כשהיה בכלא. הוא היה ימני קיצוני ואנטישמי, שהאמין שפיגועי 11 בספטמבר הם ניסיון הפיכה ושהמלכה אליזבת היא סוחרת סמים. תומכיו נפרדו: "אובדן גדול לאנושות"

  לינדון לרוש ג'וניור, פוליטיקאי קיצוני שרץ לנשיאות ארה"ב בכל מערכת בחירות מ-1976 עד 2004, הלך לעולמו בגיל 96. סביב לרוש, מכחיש שואה שהאמין בתיאוריות קונספירציה רבות, התקבצו במשך השנים תומכים אדוקים.

   

  עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

   

  לינדון לרוש ג'וניור מת ארה
  לינדון לרוש ג'וניור(צילום: AP)
   

  לרוש, כלכלן בהכשרתו, נולד בספטטמבר 1922 בניו המפשייר. כשארה"ב הצטרפה למלחמת העולם השנייה הוא סירב לשרת מטעמי מצפון, אך לבסוף התגייס ושירת בחזית האסייתית. בתחילת דרכו השתייך לשמאל הקיצוני. עם השנים עבר מהפך והפך לימני קיצוני ואנטישמי, והפיץ תיאוריות קונספירציה שונות.

   

  לרוש רץ לראשונה לנשיאות מטעם מפלגת הלייבור האמריקנית, שאותה הקים. במשך השנים הוא הפך לימני קיצוני, וניסה להיות מועמד המפלגה הדמוקרטית בבחירות לנשיאות. לרוש גם ניסה לרוץ כמועמד עצמאי, ולא ויתר על התמודדות לנשיאות גם ב-1992 - כשהיה בכלא. באף אחת מהפעמים לא הצליח לרוש להשיג את התמיכה הדרושה להבטחת ההתמודדות.

  לינדון לרוש ג'וניור מת ארה
  (צילום: AP)
   

  בין השאר טען לרוש שקרן המטבע הבינלאומי אשמה ברצח המונים, מכיוון שהמדיניות הכלכלית שלה תורמת להפצת האיידס. לרוש האמין שמזכיר המדינה לשעבר הנרי קיסינג'ר, וסגן הנשיא לשעבר וולטר מונדייל, פועלים בשירות ברית המועצות ושמלכת אנגליה אליזבת השנייה היא סוחרת סמים. על מתקפת הטרור ב-11 בספטמבר 2001 אמר לרוש שמדובר בניסיון הפיכה של צבא ארה"ב ולא במתקפה של אל-קאעידה.

   

  לרוש קרא להכניס לבידוד אנשים שנדבקו בנגיף האיידס, ואמר שרוב האזהרות הרפואיות לגבי הדרכים שבהן מופצת המחלה הם שקרים. הוא אמר שהשואה היא "אגדה" ושהציונות היא "כת חסרת הגיון". בליגה נגד השמצה אמרו שהארגון של לרוש הוא כת פוליטית אנטישמית.

  לינדון לרוש ג'וניור מת ארה
  (צילום: AP)
   

  ב-1988 הורשע לרוש בהונאה ובהעלמת מס של מיליוני דולרים ונשלח ל-15 שנות מאסר, אך שוחרר כבר ב-1994. כאמור, ב-1992 ניסה שוב לרוץ לנשיאות - מתוך בית הסוהר. בשנים שבהן היה בכלא המשיכו תומכיו לפעול ולקדם את האג'נדה שלו. הם הגיעו לשדות תעופה גדולים, חילקו עלונים וגייסו כספים.

   

  התנועה הפוליטית של לרוש אמרה אחרי מותו שמדובר ב"פילוסוף, מדען, משורר ומדינאי" – שמת ביום הולדתו של אברהם לינקולן. "מי שהכיר את לינדון לרוש ואהב אותו יודע שמדובר באובדן גדול לאנושות", אמרו התומכים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AP
  לינדון לרוש. מת בגיל 96
  צילום: AP
  מומלצים