שתף קטע נבחר

סערה בפולין בעקבות דברי נתניהו: "שיתפו פעולה עם הנאצים"

לאחר הפגישה הראשונה עם ראש ממשלת פולין אמר נתניהו לעיתונאים שליוו אותו כי בניגוד לחוק שאוסר להטיל את האחריות על הפולנים, הוא לא מכיר אדם שנתבע על כך. בפולין חוששים ממשבר חדש: "דברי נתניהו - בגלל הבחירות"

 

בנימין נתניהו עם ראש ממשלת פולין מטאוש מורבייצקי (צילום: רויטרס)
בנימין נתניהו עם ראש ממשלת פולין(צילום: רויטרס)


ועידת ורשה שעמדה בסימן איחוד השורות נגד איראן ומפגשים מעניינים בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לנציגים ממדינות ערב, לוותה בסערה בעקבות דברי נתניהו על תפקידם של הפולנים בשואה. קודם לכן נועד ראש ממשלת פולין מתיאוש מורבייצקי נועד עם נתניהו לראשונה מאז סיום משבר חוק השואה.  

 

 
בנימין נתניהו וסגן נשיא ארה
נתניהו ומורבייצקי באנדרטה לזכר לוחמי גטו ורשה(צילום: AFP)

"הפולנים שיתפו פעולה עם הנאצים, ואני לא מכיר אדם אחד שנתבע על האמירה הזאת", אמר נתניהו בתדרוך לעיתונאים שליוו אותו. בלשכתו של מורבייצקי הופתעו מאוד מהדברים, בייחוד ששני המנהיגים נפגשו מוקדם יותר היום ודנו בסוגיית החוק.

 

גורמים בפולין אמרו ל-ynet כי דבריו של נתניהו ייבדקו, אך נראה שנאמרו לקראת הבחירות המתקרבות בישראל. "למה הוא היה חייב להגיד את זה?", תהה גורם פולני שהביע חשש שהדבר יצית את המשבר פעם נוספת.

 

בנימין נתניהו וסגן נשיא ארה
(צילום: EPA)

בנימין נתניהו וסגן נשיא ארה
עם סגן נשיא ארה"ב וראש ממשלת פולין(צילום: EPA)

נתניהו ומורבייצקי נפגשו אתמול כאמור בשולי הוועידה שנערכה באצטדיון הלאומי בוורשה ודנו בשיתוף הפעולה בין ישראל לפולין בתחומים הטכנולוגיה, כלכלה וביטחון. מורבייצקי נאלץ להמתין לנתניהו יותר משעה בשל התארכות השיחות בוועידה שעוסקת במזרח התיכון ובאיום האיראני.

 

עם אישור החוק והסערה שעורר בישראל, נתניהו עצמו אמר כי "החוק מופרך, אני מתנגד לו בתוקף. אי אפשר לשנות את ההיסטוריה, ואסור להכחיש את השואה". לאחר שיחות ממושכות עם הפולנים והקמת צוות מיוחד שבסוף המגעים הצליח להסיר את המרכיב הפלילי מהחוק, נתניהו הדף את הביקורת והתעקש כי "עמד על משמר האמת".

 

הדברים שנתניהו הציג בעקבות תיקון החוק בחודש יוני סתרו את מה שאמר אתמול. "לישראל ולפולין אחריות משותפת לזכרון השואה. ברור שמדובר בפשע של הנאצים נגד היהודים ובכללם יהודי פולין", אמר ראש הממשלה בהצהרה לאחר ריכוך החוק. "עמדנו על משמר האמת וקיימנו את חובתו העליונה - להבטיח את האמת ההיסטורית על השואה. כך נמשיך לפעול"

 

פולין נלחמת במשך שנים ארוכות נגד ביטויים כגון "מחנות השמדה פולניים", שמהם משתמע שפולין אחראית לפחות במידת מה למחנות שבהם נרצחו מיליונים, בעיקר יהודים, על-ידי גרמניה הנאצית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
נתניהו ומורבייצקי
צילום: רויטרס
מומלצים