שתף קטע נבחר

מנקות ערביות? לא בבית ספרנו

כך קיבלו בבית ספר בקרני שומרון מנקות ערביות שהועסקו בבית ספר: 40 תלמידים לא הגיעו ללימודים כחלק ממחאה קיצונית של ההורים. "אנחנו גזענים ואוהבים את הגזע היהודי", נכתב בקבוצת הווטסאפ של ההורים

גזענות נוסח קרני שומרון: בתחילת השבוע ולאחר בעיות ניקיון בבתי הספר היסודיים ביישוב, החליטה המועצה המקומית להעסיק חברת ניקיון חדשה. בחברה עובדות מנקות ערביות ישראליות בעלות תעודות זהות כחולות - דבר שהצליח לקומם את ההורים שפתחו במחאה. כך נחשף לראשונה ב-ynet וב"ידיעות אחרונות".


לילה לפני תחילת עבודתן של המנקות, החלה בקבוצות הווטסאפ של ההורים מחאה על רקע גזעני בשל העובדה שמדובר במנקות ערביות. "הורים יקרים, הערב נודע לנו שממחר ייכנסו ערבים ישראלים כעובדי ניקיון בבתי הספר ביישוב. לאור המצב הקיים אנו רואים בכך חשיפת ילדינו לסיכון מיותר ואדישות משוועת. אנו ההורים לא מסכימים לכך, ואיננו מתכוונים לשלוח את ילדינו לבית הספר כשיש בו פועלים ערבים שמסתובבים חופשי", נכתב באחת מקבוצות ההורים.

 

המנקות שהגיעו לעבודה ספגו גם מהילדים אמירות גזעניות קשות. "המורה אספה אותנו ואמרה לנו שלא מדברים לא יפה למנקות ולא מקללים אותן, וזה לא משנה שהן ערביות", סיפר אחד הילדים בכיתה.

בית ספר קרני שומרון  (צילום: שאול גולן)
(צילום: שאול גולן)

חברת הניקיון פועלת בכמה בתי ספר ביישוב, אלא שבבית ספר אחד מחאת ההורים החריפה. הם פנו לראש המועצה, יגאל להב, ולאנשי אגף החינוך, ואיימו עליהם כי ישביתו לחלוטין את בית הספר עד שהמנקות הערביות יוצאו מבתי הספר. באחד מהימים כ־40 תלמידים לא הגיעו לבית הספר בעקבות המחאה.

 

"אוהבים את הגזע היהודי"

בין היתר פתחו ההורים קבוצות ווטסאפ ובהן נכתב: "לצערי, ערביי ישראל רכשו בצדק את חוסר האמון כלפיהם". בהודעה נוספת נכתב: "כן, אנו גזענים — חיי ילדינו קודמים. אנחנו גזענים ואוהבים את הגזע היהודי".

 

לאחר מכבש הלחצים החליטו, בלית ברירה, גם במועצה להיענות לדרישת ההורים שההחלטה על העסקת החברה משותפת גם להם, ושיגרו ביום רביעי האחרון מכתב ובו ההחלטה על הפסקת עבודתן של המנקות הערביות בבתי הספר.

 

 "לצערנו הרב, בשבוע הזה התנהל שיח מסית נגד עובדות הניקיון הערביות. האווירה ביישוב הובילה להתנהגות בלתי הולמת כלפי המנקות, ואף להטרדות ואיומים על חלק מחברי ועד ההורים. אחרי שיחה עם ועד ההורים הבנו כי איננו יכולים להרשות לעצמנו להגיע לשיח ולהתנהגות מסוג זה ביישוב, והחלטנו להוציא את חברת הניקיון מבית הספר לאלתר", נכתב.

 

ראש מועצת קרני שומרון, יגאל להב, מסר: "מדובר באירוע מצער הגם שמדובר במיעוט קטן וצעקני. אני יכול להבין לליבם של אלה שחוו פגיעה מאירוע טרור שמצית מחדש את החשש בליבם, אך אין מקום בקרני שומרון לאמירות מהסוג הזה, ואין לקבלן בשום אופן במדינת ישראל".

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
בית הספר בקרני שומרון
צילום: שאול גולן
מומלצים