שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  נדב לפיד: "אשמח שמירי רגב תצפה בסרט מתחילתו ועד סופו"

  אחרי הזכייה של סרטו "מילים נרדפות" בפרס דב הזהב, הבמאי נדב לפיד מתייחס לבשורות במסיבת עיתונאים: "מעניין אותי להראות את הסרטים שלי לאנשים שדעותיהם שונות מדעותיי", ומספר על הקושי לצעוד על השטיח האדום ללא אימו, עורכת הסרט, שנפטרה מסרטן. בעקבות הזכייה, מועד יציאת הסרט לאקרנים הוקדם ל-28 בפברואר

  "אני לא רואה את עצמי כשגריר של מדינת ישראל ואף פעם לא ראיתי את עצמי ככזה. עם זאת, זה סופר-מרגש מה שקורה עכשיו. הגענו עכשיו במטוס ועברנו מושב-מושב, בבר מצווה שלי לא בירכו אותי ככה", אמר היום (א') נדב לפיד במסיבת עיתונאים לרגל זכיית סרטו, "מילים נרדפות", בפרס דב הזהב בפסטיבל ברלין. "הסרט שלי ישראלי והוא הכי על ישראל, אז אין ספק שהצלחתו קשורה למקום הזה ואני אסיר תודה על זה", הוסיף.

   

   

  עוד התייחס לשרת התרבות מירי רגב, שרק היום שחררה הצהרה ובה היא מברכת את זכייתו של לפיד. לצד זאת היא גם ציינה כי "איש מאנשי המשרד לא צפה בסרט ואין לנו את הידיעה האם הסרט מעלה סוגיות שיש בהן כדי לפגוע במדינת ישראל סמליה וערכיה. אנו מקווים שאכן מדובר בסרט שגם אם יש בו ביקורת, הוא עולה בקנה אחד עם החוק הישראלי".

   

  נדב לפיד (צילום: ניצן דרור)
  נדב לפיד. "מעניין אותי להראות את הסרטים שלי לאנשים שדעותיהם שונות מדעותיי"(צילום: ניצן דרור)

   

  לפיד סיפר שכשאימא שלו נפטרה, התקשרו מטעם משרד התרבות כדי להביע תנחומים. "הערכתי את זה מאוד, ואני אומר זאת בכנות כי אני מניח שהדעות של אימא שלי היו מנוגדות לחלוטין לדעותיה של השרה רגב. בכך היא הראתה שבתור שרת תרבות היא מוקירה אנשי תרבות, בין אם הם במחנה שלה ובין אם לא. יש לי המון ביקורת עליה, אבל אשמח שהיא תצפה בסרט מתחילתו ועד סופו ותגיד את דעתה. מעניין אותי לא פחות להראות את הסרטים שלי לאנשים שדעותיהם שונות מדעותיי".

   

  לפיד דיבר על אימו, ערה ז"ל, שערכה את הסרט (כמו את שאר סרטיו הקודמים) ונפטרה ממחלת הסרטן לפני שהעריכה הסתיימה. "הסרטן שלה התגלה יומיים אחרי תחילת הצילומים. דיברנו כל יום אבל היא בחרה לא לספר לי על המחלה, ושמרה אותה בסוד כדי לא לפגוע בצילומים ולא להעמיד אותי מול דילמה, שמן הסתם הייתה מביאה לסוף הצילומים. המילה התנהגות נאצלת קטנה ביחס לזה".

   

  אסנת הנדלסמן קרן, חיים לפיד, נדב לפיד וטליה קלינהנדלר (צילום: ניצן דרור)
  אסנת הנדלסמן קרן, חיים לפיד, נדב לפיד וטליה קלינהנדלר(צילום: ניצן דרור)

   

  עוד ציין, מבלי לרכך את המציאות הקשה, כי "היו דברים נהדרים בעריכה, אבל זה גם היה גיהנום. באיזשהו שלב העריכה התנהלה בין חדרי עריכה לבתי חולים. זה מזעזע, אין לי שום דבר חיובי להגיד לא לעצמי ולא לאחרים. אני לא חושב שהיא מסתכלת עליי מלמעלה, אבל אני רואה אותה בסרט". בנוסף הוסיף שאחד הרגעים הקשים עבורו במהלך השבוע האחרון, היה דווקא בזמן הפרימיירה החגיגית: "היה לי קשה לצעוד על השטיח האדום מתוך המחשבה עליה. היא הייתה צריכה להיות שם והיא הייתה כל כך מאושרת שם".

   

  סרטו של לפיד עוסק בצעיר ישראלי שעם שירותו הצבאי מחליט לעזוב לפריז ולשכוח את המקורות שלו. הוא מבוסס על חוויותיו האישיות של הבמאי, ונחשב לפרובקטיבי וחתרני במיוחד. לפיד מקווה כי הסרט לא יהפוך לסערה ציבורית בדומה ל"פוקסטרוט" מלפני שנתיים. "אין לי חשש מסערה ציבורית וגם אין לי עניין בה. אני מאוד מקווה שסוג ההתייחסות הזה לא ירדד את הסרט. דווקא בגלל שהוא קיצוני בהרבה מובנים, הוא מנסה לגעת בעומקים שהולכים הרבה מעבר לוויכוח הפוליטי הנוכחי. אני חושב שהוא מנסה לגעת בשאלות מאוד עמוקות של זהות בכלל, של זהות ישראלית, איך נהיינו מה שאנחנו ומה זה אומר עלינו.

   

  נדב לפיד (צילום: ניצן דרור)
  יאהבו את הסרט? הלוואי. ישנאו? גם בסדר". נדב לפיד במסיבת העיתונאים (צילום: ניצן דרור)

   

  "הייתי רוצה שהקהל הישראלי ייסתכל על הסרט כיצירה אמנותית. אני מאוד מקווה שמי שיבואו לבתי הקולנוע, והלוואי שכולם יבואו, יתנו לסרט להוליך אותם - שיביטו, יתמסרו לו ויתנו לו לעטוף אותם ולא ישר יחליטו אם הם בעד או נגד. ואחר כך, בסוף הסרט, שיחשבו כל מה שהם רוצים - יאהבו אותו? הלוואי. ישנאו? גם בסדר". כך או כך, הקהל הישראלי יזכה לצפות בסרט מוקדם מהצפוי, משום שעקב הזכייה הוחלט להקדימו והוא ייצא לאקרנים בעוד כשבועיים, ב-28 בפברואר.

   

  במסיבת העיתונאים נכחו גם חיים לפיד, אביו, שכתב את התסריט, והמפיקות אסנת הנדלסמן קרן וטליה קלינהנדלר מחברת פאי סרטים.

   

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ניצן דרור
  "הסרט שלי ישראלי והוא על ישראל". נדב לפיד
  צילום: ניצן דרור
  לאתר ההטבות
  מומלצים