שתף קטע נבחר

ריבלין: "מקווה שנוכל לומר בקרוב 'אנחנו על הירח'"

כמה ימים לפני השיגור ההיסטורי לירח של החללית "בראשית" של עמותת SpaceIL והתעשייה האווירית - הובא דגם של החללית לבית הנשיא. ריבלין: "מדינת ישראל הקטנה והצעירה - תהיה המדינה הרביעית בהיסטוריה להנחית חללית על הירח"

לפני השיגור ההיסטורי לירח - עוברים בבית הנשיא: נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין השיק הבוקר (יום א') את "בראשית" - החללית הישראלית הראשונה של ישראל שתשוגר בלילה שבין חמישי לירח, כפרויקט לאומי. במהלך ההשקה העניק נשיא עמותת SpaceIL, מוריס קאהן, את הפרויקט במתנה למדינת ישראל. השבוע, כשמונה שנים של עבודה מאומצת של SpaceIL והתעשייה האווירית לישראל, עתידות להגיע לשיאן עם שיגור החללית מקייפ קנוורל שבפלורידה בלילה שבין חמישי לשישי בשעה 3:45 לפנות בוקר (שעון ישראל). כמובן שייתכנו שינויים של הרגע האחרון במועד השיגור. 

 

הנשיא ריבלין עם דגם החללית בבית הנשיא (צילום: עמוס בן גרשום, לע
הנשיא ריבלין עם דגם החללית בבית הנשיא(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

 

החללית נושאת "קפסולת זמן", שהעתק שלה הוענק לנשיא. הקפסולה מכילה מאגר מידע עצום שנשמר על דיסקים מיוחדים, שניתן לפרוק מהחללית. מאות קבצים דיגיטליים החל מהתנ"ך ועד פרטים על אודות העמותה הישראלית, על פרויקט בניית החללית, סמלים לאומיים ישראליים, מטען תרבותי וחומרים שנאספו מהציבור לאורך השנים. קפסולת הזמן תישאר על הירח גם לאחר השלמת המשימה.

 

"זהו רגע מכונן. בעוד כמה ימים תשוגר החללית הישראלית הראשונה לירח. 'בראשית' תעשה היסטוריה!", אמר הנשיא ריבלין. "כשאני הייתי ילד, נהגו לכתוב בעטיפת מסטיק בזוקה עתידות - 'עד גיל 21 תגיע לירח'. אז זה נראה לי דמיוני, בלתי אפשרי. עד היום נחתו על הירח רק מעצמות - ארצות הברית, ברית המועצות לשעבר וסין. אבל אם הכול ילך כשורה, מדינת ישראל הקטנה והצעירה - תהיה המדינה הרביעית בהיסטוריה להנחית חללית על הירח".

 

הנשיא ריבלין עם מייסדי עמותת spaceIL ומוריס קאהן (צילום: עמוס בן גרשום, לע
הנשיא ריבלין עם מייסדי עמותת spaceIL ומוריס קאהן(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

 

עוד הוסיף הנשיא: "אני מקווה, שבעוד חודשיים נוכל לומר כולנו ש'אנחנו על הירח, ואנחנו נשארים על הירח'. אני מודה לכם על ההחלטה להציב את דגם החללית "בראשית" בבית הנשיא, ועל העברתה מידיים פרטיות לידיים ממלכתיות. לפרויקט הזה יש חשיבות לאומית מן המעלה הראשונה. הוא פרויקט לאומי!"

 

הנשיא הדגיש: "אני שמח וגאה בבחירה שלכם להפוך את הפרויקט הזה - לא רק לפרויקט טכנולוגי מן המעלה הראשונה, אלא גם לפרויקט חינוכי. אתם מהווים מופת של ישראליות חדשנית, נועזת, פורצת דרך. מופת של ציונות".

 

 

מוריס קאהן, נשיא עמותת SpaceIL, הודה לנשיא ואמר: "אדוני הנשיא, זו שמחה גדולה עבורי להעניק את הפרויקט הנפלא הזה למדינת ישראל. זהו הישג אדיר ואני גאה מאד להיות חלק ממנו ובכך שדגל ישראל יוצב על הירח".

 

נמרוד שפר, מנכ"ל התעשייה האווירית, ברך גם הוא על המעמד המרגש ואמר: "התעשייה האווירית הציבה את ישראל כבר לפני שנים רבות במועדון המצומצם של המדינות המפתחות ומשגרות לוויינים. בהיותנו בית החלל של ישראל, ההירתמות לפרויקט המפעים ומלא החזון של SpaceIL הייתה אך טבעית ומתבקשת. בעיניי שיתוף פעולה זה הינו דוגמא ומופת להישגים המדהימים אליהם ניתן להגיע במדינת ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
דגם החללית בבית הנשיא
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
מומלצים