שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אבו מאזן על קיזוז משכורות המחבלים: "יהיו לכך השלכות"
  "הקיזוז הוא שוד לא מקובל של כספים השייכים לעם הפלסטיני. זה פיצוץ הסכם חד-צדדי", כך נמסר מלשכתו של אבו מאזן בתגובה לאישור יישום החוק בישראל

  מלשכת אבו מאזן הגיבו הערב (א') ליישום חוק קיזוז משכורות המחבלים, שיישומו אושר מוקדם יותר היום על ידי הקבינט המדיני-ביטחוני, ואיימו:"יהיו לכך השלכות בכל הרמות".

   

  דוברו של יו"ר הרשות הפלסטינית אמר כי מדובר ב"החלטה שרירותית שמהווה פיצוץ של צד אחד בהסכמים". לדברי ראש הממשלה הפלסטיני, המהלך "ישבש את הפיתוח הכלכלי", אך הדגיש - "לא נסחור בזכויותינו בכסף".

  בנימין נתניהו ישיבת ממשלה (צילום: אמיל סלמן)
  נתניהו בישיבת הממשלה(צילום: אמיל סלמן)

  "קיזוז כספי משכורות המחבלים על ידי ישראל הוא שוד של הכספים השייכים לעם הפלסטיני, ואינו מקובל כלל", נמסר בהודעת לשכתו של יו"ר הרשות הפלסטינית. דוברו הוסיף כי "עמדת הנשיא מוצקה - לא נקבל כל פגיעה בפרנסתם של גיבורינו האסירים ושל משפחות השהידים והפצועים. זו החלטה שרירותית שמהווה פיצוץ של צד אחד בהסכמים החתומים, ובהם הסכם פריז.

   

  "להחלטה הישראלית הזאת יהיו השלכות בכל הרמות", הוסיף הדובר, "והיא תעמוד בראש סדר העדיפויות בישיבת ההנהגה הפלסטינית שתיערך בימים הקרובים".

   

  ראש הממשלה הפלסטיני, ראמי חמדאללה, הגיב אף הוא להחלטת הקבינט ואמר: "ההחלטה הישראלית לקצץ בכספי המיסים היא המשך להחלטות הגזעניות של ישראל אשר תומכות בכיבוש, מערערות על פתרון שתי המדינות, וכן על כל הזדמנות אמיתית להקמת מדינה פלסטינית עצמאית.

   

  "ההחלטה באה כחלק מהסנקציות הקולקטיביות", המשיך חמדאללה, "כחלק מהמלחמה הפתוחה נגד העם הפלסטיני והנהגתו שבאה ללחוץ עליו ולסחוט אותו, כחלק מהתוכנית להרוס את הרשות הלאומית הפלסטינית. הקיצוץ בכספי המיסים מעמיד את הכלכלה הפלסטינית בסיכון, מאיים על היכולת שלנו לשלם את משכורות הפקידים בזמן, ומשבש את הפיתוח כלכלי.

   

  "עם זאת, אנו חוזרים ומדגישים כי לא נסחור בזכויותינו בכסף, ואנו מוכנים לכל התרחישים אם ממשלת ישראל אכן תממש את איומיה", הוסיף. "הכסף של האסירים ומשפחות השהידים הוא באחריותנו, לא מתנה או מענק, אלא חלק אינטגרלי מהחוזה החברתי שבין המדינה לבין אזרחיה. נעמוד לצד האסירים ובני משפחתם, אנחנו איתם במאבקם ההוגן עד שכולם ישוחררו ללא תנאי. זוהי עמדתנו ולא ניסוג ממנה".

  שכרם של מחבלים לפי שנות מאסר (צילום: דובר צה
  (צילום: דובר צה"ל)

  מוקדם יותר התכנס הקבינט המדיני-ביטחוני והחליט על יישום החוק לקיזוז משכורות מחבלים - שאושר בכנסת בחודש יולי האחרון. במסגרתו, יקוזז סכום בסך 502,697,000 שקלים מהכספים שמועברים מישראל לרשות הפלסטינית.  

   

  החוק לקיזוז משכורות מחבלים, נזכיר, חוקק ביוזמתם של חברי הכנסת אבי דיכטר (הליכוד) ואלעזר שטרן (יש עתיד), ועבר ברוב של 87 ח"כים. החוק קובע כי בתום כל שנה יגיש שר הביטחון לקבינט דו"ח המפרט את הוצאות הרשות הפלסטינית על משכורות מחבלים ושהידים. לאחר מכן, יופעל הקיזוז באופן אוטומטי בתחילת כל חודש.

   

  יוזמי הצעת החוק אמרו כי בארבע השנים האחרונות שילמה הרשות יותר מארבעה מיליארד שקלים למחבלים, ו-1.2 מיליארד שקלים רק בשנה האחרונה. על פי החוק, ישראל תקפיא את הסכום שהרשות משלמת למחבלים מתוך כספי המיסים שישראל מעבירה לה, בהתאם לפרוטוקול פריז בהסכמי הביניים שנחתמו בין הצדדים.

   

  ראש הממשלה ושר הביטחון, בנימין נתניהו, הנחה את גורמי הביטחון להעמיק את הבדיקות לגבי תשלומים שיש בהם זיקה לטרור, למחבלים ולמשפחותיהם. ככל שמידע כזה יתקבל, סכום ההקפאה יעודכן בהתאם. הרשות הפלסטינית משלמת כיום באופן רשמי 550 מיליון שקלים משכורות לאסירים ביטחוניים ו-687 מיליון שקל למשפחות של מחבלים שנהרגו.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: EPA
  אבו מאזן על חוק הקיזוז: "יהיו השלכות"
  צילום: EPA
  מומלצים