שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  חמאס השתלט על מעבר כרם שלום, בישראל עוקבים

  דיווחים סותרים על כך שאנשי מנהלת המעברים של הרשות הפלסטינית עזבו מרצונם את המקום או גורשו ממנו. ההשתלטות זכתה לתמיכת פלגים קיצוניים ברצועת עזה. בישראל עוקבים מקרוב אחר המהלך

  מנגנוני הביטחון של חמאס השתלטו היום (א') בשעות הצהריים על מעבר כרם שלום מצידו הפלסטיני. בעקבות זאת, דיווחים סותרים על כך שפקידי מנהלת המעברים העובדת במעבר מול ישראל וכפופה לרשות הפלסטינית יצאו מהמקום מרצונם או גורשו ממנו. מעבר כרם שלום הינו מעבר הסחורות היחיד בין ישראל לרצועת עזה, ולא ברור כעת האם הצעד יוביל לסגירתו של המעבר החל ממחר משום שבישראל לא עובדים מול גורמי חמאס בעזה.

   

  הסיפור החל בשבוע שעבר כאשר מנגנוני הביטחון של חמאס טענו כי הם הצליחו למצוא אמצעי מעקב אלקטרוניים במשאית שהובילה נעליים צבאיות מישראל לרצועת עזה דרך מעבר כרם שלום. הטענה הייתה שאמצעי המעקב הוצמדו לנעליים עצמן וכך היה ניתן לעקוב אחר מיקומו של כל מי שנועל אותן. הנעליים יועדו ככל הנראה למנגנוני הביטחון של חמאס או לאנשי הזרוע הצבאית של הארגון.

  מעבר כרם שלום (צילום: AP)
  מעבר כרם שלום מצידו הפלסטיני(צילום: AP)

  תפיסת המשאית החשודה הינה חלק מפעילות שמנהל חמאס בימים האחרונים סמוך למעבר כרם שלום הכוללת פריסת מחסומים של אנשי הארגון הבודקים את המשאיות והסחורות הנכנסות דרך המעבר.

   

  לא ברור עדיין אם חמאס גירש את פקידי מנהלת המעברים של הרשות הפלסטינית או שהם עזבו לאחר שהגיעה הוראה מרמאללה, בשל הצעדים המגבילים שנקט חמאס בימים האחרונים סביב המעבר. ההשתלטות על המעבר זכתה לברכתם של כמה פלגים קיצוניים ברצועה, שציינו כי מדובר בצעד חשוב שנועד למנוע מישראל לנצל את המעבר לצרכיה הביטחוניים והמודיעיניים.

   

  בחמאס הבהירו הערב כי מנגנוני הביטחון שלהם מבצעים הליכים שונים במעבר הנדרשים כתוצאה מצורך ביטחוני, בייחוד לאחר האירועים האחרונים ברצועת עזה. "פקידי הרשות הפלסטינית במעבר סירבו לשתף פעולה עם הליכים אלה במשך כמה ימים, והיום הופתענו מעזיבתם. על מנת לשמר את המשאבים הציבוריים במעבר ולשמור על האינטרסים של עמנו, המנגנונים שומרים על המעבר שעדיין פועל כרגיל", מסרו.

   

  בישראל עוקבים מקרוב אחר ההשתלטות ועדיין לא הוחלט כיצד לפעול ואם לסגור את המעבר עד לחזרתם של פקידי הרשות הפלסטינית. לפני יותר מחודש נטשו פקידיו של אבו מאזן את מעבר רפיח בעקבות העמקת המחלוקות בין פתח לחמאס. מצרים סגרה אותו בתגובה, אולם פתחה אותו אחרי שלושה שבועות שבהם היה סגור כשאנשי חמאס הם אלו שמאיישים אותו מאז.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  צדו הפלסטיני של מעבר כרם שלום
  צילום: רויטרס
  מומלצים