שתף קטע נבחר

חייל נפצע מפיצוץ מטען בגבול הרצועה; צה"ל תקף בתגובה

חייל צה"ל נפצע במהלך הפרות סדר ברצועת עזה. מצבו מוגדר בינוני והוא הוכנס לחדר ניתוח. בתגובה, בצה"ל תקפו שתי עמדות חמאס בצפון הרצועה. אמש התפרעו עשרות פלסטינים והשליכו מטענים לעבר החיילים. הפלסטינים דיווחו על 19 פצועים ממטען שהשליך אחד מהם

פינוי הפצועים הפלסטינים ()
פינוי הפצועים הפלסטינים אחרי התקרית בצפון רצועת עזה

חייל נח"ל נפצע אמש (א') מפיצוץ מטען שהושלך לעברו בגבול רצועת עזה. מצבו מוגדר בינוני והוא הוכנס לחדר ניתוח בבית החולים ברזילי שבאשקלון. אחרי הפציעה תקפו טנקים של צה"ל שתי עמדות של חמאס בצפון הרצועה. במקביל, נשמעו הערב הדי פיצוצים בצפון הרצועה כתוצאה מזריקות מטענים, חזיזים ומטעני נפץ מאולתרים. הפלסטינים דיווחו על תשעה פצועים בעימותים באזור. 

 

הפלסטינים דיווחו תחילה על תקיפת עמדת תצפית של חמאס על ידי טנק. מאוחר יותר דווח על תקיפת עמדה נוספת של ארגון הטרור בצפון הרצועה, באזור בית חאנון. בצה"ל אישרו כי שתי עמדות הותקפו, אך פירטו את מיקומן.

 

מקורות פלסטינים מסרו ל-ynet כי במהלך העימותים האלימים השליך אחד המפגינים הפלסטינים בטעות מטען לתוך קבוצת המפגינים הפלסטינים. כתוצאה מכך נפצעו תשעה פלסטינים שהשתתפו בעימותים, שניים מתוכם נמצאים במצב קשה. כולם פונו לבתי חולים ברצועה.

 

מדובר צה"ל נמסר כי "התקיימה הפרת סדר אלימה בצפון הרצועה במהלכה עשרות מפרי סדר הבעירו צמיגים והשליכו מטענים לעבר לוחמי צה"ל וגדר המערכת".

 

 

ביום שישי האחרון נפצע קצין ביחידת המסתערבים של מג"ב באורח קל ברגלו מרסיס מטען במהלך ההתפרעויות השבועיות של הפלסטינים על גבול הרצועה. ממג"ב נמסר כי הקצין פונה לבית החולים ברזילי באשקלון. באופן חריג, ישראל הבליגה, ולו באופן סמלי, על ידי תקיפה של עמדת חמאס ריקה.

 

ביום שישי התפרעו כ-11,000 פלסטינים בכמה מוקדים לאורך גדר הגבול של הרצועה. המפגינים הציתו צמיגים והפריחו בלוני תבערה ממספר מוקדים לאורך הגדר, וכן נרשמו כמה ניסיונות לפריצת הגבול. כעשרים פלסטינים נפצעו כתוצאה מירי כוחות הביטחון. כוח צה"ל לכד פלסטיני שחצה את הגבול בצפון הרצועה והעביר אותו לחקירת כוחות הביטחון. בדובר צה"ל ציינו כי הפלסטיני לא היה חמוש.

 

מהומות רצועת עזה גבול יום שישי (צילום: EPA)
מהומות בגבול רצועת עזה, שלשום(צילום: EPA)

בשבוע שעבר פורסמה הערכת אגף המודיעין בצה"ל לשנה הקרובה. ההערכה השנתית מדברת על אפשרות של תקיפה יזומה מעזה, ייתכן שבפעולת טרור קרקעית, כדי לגרור את ישראל לכמה ימי קרב קשים - שבסיומם יהיה קל יותר לחמאס לדרוש הקלות כלכליות נוספות מהממשלה הישראלית, מעבר להזרמת מיליוני הדולרים הקטארים מדי חודש והגדלת מרחב הדיג ל-12 מיילים ימיים.

 

מדובר, לפי הערכות, בפעולת טרור מאוד מוגבלת, ללא אלמנט של חטיפה, אך כזו שתזעזע מספיק את הצד הישראלי. בפעולה יזומה שכזו ייתכן שימוש במנהרה שטרם חצתה לשטח ישראל ומוגדרת "מנהרת מארב" - במטרה להעלות את המחבלים אל הקרקע צמוד לגדר הגבול.

 

אלמנט נוסף שנוגע להסלמה אפשרית ברצועה הוא הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני, שהוכיח עצמאות בשבועות האחרונים ביחס לחמאס, לא קיבל תמיד את מרותו והוציא לפועל פיגועי ירי נגד כוחות צה"ל בגדר הגבול. 

 

בחמ"ל המשותף של הזרועות הצבאיות בעזה שיגרו באותו היום גם איום מרומז בנוגע לתגובה אפשרית אם יימשכו מקרי המוות של הפלסטינים בעימותים על הגדר. "האויב הציוני הוא האחראי על כל פגיעה בזכויות העם הפלסטיני ועליו לשאת באחריות זאת. לא נאפשר לישראל להמשיך לפגוע במשתתפים בצעדות השיבה שנעשות בדרכי שלום. כל הסימנים מצביעים על פיצוץ קרוב לאור המשך המצור, לא נקבל את זה שהעם שלנו מת מרעב ומצמא. על המתווכים להפעיל לחץ רב יותר על ישראל, כדי שמה שהוסכם עליו ייושם", לשון ההודעה.

 

לפני שבוע בדיוק, אחרי חודשים של הפסקה, חזרו העימותים הליליים על גדר המערכת בין כוחות צה"ל לעשרות צעירים פלסטינים בצפון הרצועה. אז מוקד ההפגנות שמצא מזרחית לג'באליה, וכוחות צה"ל השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות כדי להרחיק את המפגינים מהגדר והם מיידים חזיזים וזיקוקים לעבר הכוחות.

 

בנוסף, צה"ל עצר חשוד פלסטיני בזמן שחצה את הגבול הימי בשחייה מצפון הרצועה לישראל. הוא הועבר לחקירה.


פורסם לראשונה 17/02/2019 21:09

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פינוי פצועים פלסטינים אחרי התקרית בצפון הרצועה
מומלצים